SİYAD Ödülleri Tahminleri, Kazanacaklar, Hak Edenler…

47. SİYAD Ödülleri bu akşam Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılacak törenle sahiplerini bulacak. Ödüller sahiplerini bulmadan önce tahminlerimi yaparken aday olmayı hak etmesine karşın olamayanları ve ödülü hak edenleri de listeye dahil ettim.

Siyad Ödülleri Türk sinemasına eleştirmenler, sinema yazarları cephesinden bakan ödüller olarak sektör açısından da değerli bir konuma sahip. Artık her ödül organizasyonu öncesinde gündeme gelen ve gelmeye de devam edecek ödül tahminleri ve ödülü alması gerekenler üzerine yorumlar biraz da işin keyifli tarafları. En nihayetinde 65 üyenin oy kullandığı bu yıl da her yıl olduğu gibi ıskalanan, görmezden gelinen, az farkla liste dışı kalan filmler oldu. Ama bu dışarıda kalan aday adaylarının kaderini “işin doğasına yani oylama sisteminin azizliğine” bağlamak fazlasıyla kolaycı bir anlayışa tekabül ediyor kanımca. Özellikle bu yıl beş filmin neredeyse her kategoriye ambargo koyduğu bir yarışmada eleştirmenlerinin akım halinde yaptıkları tercihleri de sorgulamak gerekli. Bazı dallarda yıl içerisinde çok daha başarılı yapımlar veya isimler olmasına karşın neredeyse ezbere yapılan tercihler birçok hak eden yapımın/ismin de görmezden gelinmesine yol açtı. Örneğin Oscar yarışında da bazı yapımların onu aşan dalda adaylıklar aldığını görmemize karşın, alt dallarda gerçekten o dalda aday olmayı hak eden farklı yapımların da yer aldığını görüyoruz. Sadece ödül adaylarına bakan birisi geçtiğimiz yıl ülkemizde 5-7 filmin dışında herhangi bir dalda adaylık dahi almayı hak edebilen yapım olmadığı düşüncesine kapılabilir.

2014 yılında Panzehir, Silsile, Kumun Tadı, Şarkı Söyleyen Kadınlar hatta Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku eleştirmenler tarafından görmezden gelinen, üzerilerinde neredeyse hiç durulmayan filmlerdi. Gerçi Şarkı Söyleyen Kadınlar’ın Reha Erdem filmografisinin en zayıf halkası olduğu her eleştirmen tarafından üstüne basa basa tekrarlandığı için hakkında söz edilmedi diyemeyiz. Ama yine de iyi bir film olan Şarkı Söyleyen Kadınlar’ın hak etmediği ölçüde sert, yok sayıcı eleştirilere maruz kaldığını düşünmekteyim. Aynı şekilde özellikle görüntü yönetimi konusunda SİYAD tarafından aday gösterilen filmlerin çoğundan daha başarılı ve ayrıcalıklı sinematografiye sahip Panzehir, Silsile, Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku ve Kumun Tadı’nın tamamının aday dahi gösterilmemesi bahsetmeye çalıştığım “ezbere ve yok sayıcı” tercihlere işaret etmesi adına önemli bir örnek. Hele ki çok sevmeme ve başarılı bir film saymama karşın çok dağınık hatta yer yer amatör kamera kullanımıyla Sivas’ın bu dalda aday olduğu düşünülürse. Ya da Kış Uykusu’nun yardımcı erkek oyuncu kategorisinde dört adayının olmasını da bu akıma dahil edebiliriz. Filmde çok öne çıkmayan bir performans sergileyen Nejat İşler dahi aday gösterilirken, çok daha başarılı ve akılda kalıcı performansların maalesef “filmlerin yanında oyuncularının da yandığı” bir anlayışa kurban gitmesi kabul edilebilir olmadı gibi adaletli de değil.

SİYAD ödülleri öncesi ben de her kategori için kazanacak ve kazanması gereken aday tahminlerim yanında, ödüle aday gösterilmeyi hak eden aday adayları ve ödülü hak eden adaylar üzerine değerlendirmelerimi yaptım:

En İyi Film

Kazanacak: Kış Uykusu
Kazanmalı: Köksüz
Aday Olması Gereken: İtirazım Var yerine Ben O Değilim
Hak Eden: Köksüz

En İyi Yönetim

Kazanacak: Nuri Bilge Ceylan – Kış Uykusu
Kazanmalı: Nuri Bilge Ceylan – Kış Uykusu
Aday Olması Gereken: Onur Ünlü – İtirazım Var yerine Tayfun Pirselimoğlu – Ben O Değilim
Hak Eden: Nuri Bilge Ceylan – Kış Uykusu

Mahmut Tali Öngören En İyi Senaryo

Kazanacak: Ebru Ceylan, Nuri Bilge Ceylan – Kış Uykusu
Kazanmalı: Deniz Akçay – Köksüz
Aday Olması Gereken: Onur Ünlü – İtirazım Var yerine Çiğdem Vitrinel, Ceyda Aşar – Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku
Hak Eden: Deniz Akçay – Köksüz

Cahide Sonku En İyi Kadın Oyuncu Performansı

Kazanacak: Ahu Türkpençe – Köksüz
Kazanmalı: Farah Zeynep Abdullah – Unutursam Fısılda
Aday Olması Gereken: İpek Türktan Kaynak – Kusursuzlar yerine Sezin Akbaşoğulları – Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku
Hak Eden: Farah Zeynep Abdullah – Unutursam Fısılda

En İyi Erkek Oyuncu Performansı

Kazanacak: Haluk Biginer – Kış Uykusu
Kazanmalı: Serkan Keskin – İtirazım Var
Aday Olması Gereken: Yok
Hak Eden: Serkan Keskin – İtirazım Var

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Performansı

Kazanacak: Demet Akbağ – Kış Uykusu
Kazanmalı: Lale Başar – Köksüz
Aday Olması Gereken: Hümeyra – Unutursam Fısılda yerine Binnur Kaya – Şarkı Söyleyen Kadınlar
Hak Eden: Lale Başar – Köksüz

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Performansı

Kazanacak: Serhat Kılıç – Kış Uykusu
Kazanmalı: Serhat Kılıç – Kış Uykusu
Aday Olması Gereken: Nejat İşler ve Nadir Sarıbacak – Kış Uykusu yerine Tardu Flordun – Silsile ve Baki Davrak – Kırımlı
Hak Eden: Serhat Kılıç – Kış Uykusu

En İyi Müzik

Kazanacak: Ahmet. K. Bilgiç, Okan Kaya, Taner Yücel – İtirazım Var
Kazanmalı: Harun Tekin – Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku
Aday Olması Gereken: Giorgos Koumendakis – Ben O Değilim yerine Erdem Helvacıoğlu-Kumun Tadı
Hak Eden: Erdem Helvacıoğlu – Kumun Tadı

En İyi Görüntü Yönetimi

Kazanacak: Gökhan Tiryaki – Kış Uykusu
Kazanmalı: Gökhan Tiryaki – Kış Uykusu
Aday Olması Gereken: Armin Dierolf, Martin Solvang-Sivas, Deniz Eyüboğlu Aydın-Kusursuzlar ve Vedat Özdemir – İtirazım Var ve Andreas Sinanos – Ben O Değilim yerine Ahmet Sesigürgil – Silsile, Mehmet Başbaran – Panzehir, Vedat Özdemir – Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku ve Julian Atanassov – Kumun Tadı
Hak Eden: Gökhan Tiryaki – Kış Uykusu

En İyi Kurgu

Kazanacak: Bora Gökşingöl, Nuri Bilge Ceylan – Kış Uykusu
Kazanmalı: Yorgos Mavropsaridis – Sivas
Aday Olması Gereken: Emre Boyraz – İtirazım Var yerine Murat Uçan – Silsile
Hak Eden: Murat Uçan – Silsile

En İyi Sanat Yönetimi

Kazanacak: Gamze Kuş – Kış Uykusu
Kazanmalı: Natali Yeres – Ben O Değilim
Aday Olması Gereken: Emre Yurtseven, Meral Efe Yurtseven – Sivas ve Hakan Yarkın – Pek Yakında yerine Vahit Yazıcı – Kırımlı ve Mustafa Ziya Ülkenciler – Birleşen Gönüller
Hak Eden: Mustafa Ziya Ülkenciler – Birleşen Gönüller

En İyi Belgesel Film

Kazanacak: Bir Varmış Bir Yokmuş, Kazım Öz
Kazanmalı: Bir Varmış Bir Yokmuş, Kazım Öz
Hak Eden: Bir Varmış Bir Yokmuş, Kazım Öz

Sinema her şeyim. Hayallerim, bir şekilde hangi alanı olursa olsun temas halinde olmak istediğim, hayatımın vazgeçilmezi..Woody Allen, Dardenne Kardeşler ve Reha Erdem'in sinema dünyalarından tarifsiz bir şekilde etkilenirken; sinema tarihinin en iyi filminin Yurttaş Kane olduğu üzerine düşüncem, seyrettiğim her filmle biraz daha pekişiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir