Sırrı Elitaş Toprağa Verildi

Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Türk sinemasının emektar isimlerinden Sırrı Elitaş son yolculuğuna uğurlandı. Sırrı Elitaş, daha önce geçirdiği belin kanamasını hiçbir sorun yaşamadan atlatmasına rağmen 8 Ekim 2015 tarihinde bir beyin kanaması daha geçirdi.

En son 2008’de düzenlenen İpekyolu Film Festivali’nde Emek Ödülü’ne layık görülen Elitaş, Şakirin Camii’nde ikindi namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Törende taziyeleri kabul eden Elitaş’ın kızı Seda Harmancı, “600 film çekti. Babam bana insan olmayı, doğru olmayı, düştüğünü belli etmemeyi ve hep dik durmayı öğretti. Kelimeler kifayetsiz kalır. Babam otururken gövdesinden, ayaktayken gölgesinden korkardı millet. İşte böyle dağların kralı bir babam vardı” ifadelerini kullandı.

Türk sinemasının ünlü isimlerinden Yusuf Sezgin, başsağlığı dileğinde bulunarak, “Çok sevdiğimiz bir kardeşimizdi. Mekanı cennet olsun. Hayat doluydu. Ameliyattan sonra evinde de ziyaret etmiştim. Yine de şen şakraktı” diye konuştu.

Sinemanın emektarlarından Mehmet Uğur ise çınarlardan birinin daha gittiğini aktararak, bir daha böyle isimlerin gelmeyeceğine işaret etti.

Sırrı Elitaş Kimdir?

Sinema oyuncusu Sırrı Elitaş, 1944’te doğdu. 1960’lı yıllarda sinemaya adım atan Elitaş, 600’e yakın filmde rol aldı. 1986’da “Yetimlerin Türküsü” isimli filmi, yazıp yönetti. Sırrı Elitaş, 2008 yılında İpekyolu Film Festivali’nde Emek Ödülü’ne layık görüldü.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir