SineBU’da Ödüllü Film Yağmuru

Boğaziçi Üniversitesi’nin sinema salonu SineBU, Aralık ayında da dopdolu. Sesli betimle seçeneği ile de izlenebilecek olan “Rüzgarın Hatıraları” filmi ile beraber Aralık’ta tam 10 film vizyonda olacak.

SineBU’da bu ay, Sundace’de yarışan yerli yapım “Sarmaşık”, ilk gösterimini Cannes’da yapan Woody Allen imzalı “Irratıonal Man” ve bu ayın en önemli filmi sayabileceğimiz, ilk gösterimini Hamburg Film Festivali’nde gerçekleşen “Rüzgarın Hatıraları” izlenebilir.

“Rüzgarın Hatıraları” görme engelliler için sesli betimlemeli olarak da yayınlanıyor.

29. Sundance Film Festivali’nde bu yıl ‘En İyi Uluslararası Film’ kategorisinde yarışan “Sarmaşık” gerilim dozu giderek yükselen bir hiyerarşik mücadeleyi konu alıyor.

İlk gösterimi bu yıl Cannes’da yapılan, çektiği filmler ve üretkenliğiyle adından söz ettiren Woody Allen’In yeni filmi “Irratıonal Man” de bu ay SineBU’da izlenebilecek. Filminde edebi ve felsefi tartışmalara yer veren Allen, metinlerin aracılığına başvurarak filozof ve edebiyatçıların metinlerine gönderme yapıyor.

Bu ayın en önemli filmi sayabileceğimiz film ise senaristliğini Özcan Alper ile Ahmet Büke’nin yaptığı “Rüzgarın Hatıraları”. Vizyon gösterimlerinin sesli betimleme seçeneği ile de gerçekleşeceğinin altını çizmemiz gereken film, ikinci dünya savaşı sonrası atmosferde Sonbahar filminin coğrafyasında geçen bir bellek-yüzleşme meselesini ele alıyor.

Yine Cannes Film Festivali’nde “Palma D’or”u kazanan ve bu ay SineBU’da izlenebilecek olan “Dheepan” filminin yönetmen koltuğunda ise Jacques Audiard oturuyor. Audiard bu son filminde, Sri Lanka’dan kaçıp Fransa’ya çalışmaya gelen eski bir Tamil savaşçısının hikayesini anlatıyor.

En İyi Yönetmen Akademi Ödülüne aday olmuş İngiliz asıllı usta yönetmen Stephen Frear, son filmi “The Program”da spor tarihinin en büyük skandalını gözler önüne seriyor. BBC’nin ‘yılın en iyi filmlerinden biri olarak tanımladığı film, yıllar sonra doping aldığını kabul eden Armstrong’un kariyerindeki yükseliş ve düşüşü anlatıyor.

SineBU’da belgesel severlerin beğenilerine sunulan “Ice And The Sky”, izleyenlere iklim değişikliklerinin görmezden gelinmeyeceğini ve gelecekteki toplumsal kuralların tekrardan yazılması gerektiğini anlatmaya çalışıyor.

Amerikalı yönetmen Peter Sollett’in aynı adı taşıyan bir belgeselden uyarladığı “Freeheld” ise eşcinsellik, adaletsizlik ve başkaldırış üzerine kurulmuş bir film. Film çarpıcı konusu, ışıldayan kadrosu ve başarılı çekimleriyle Sebastiane Award ve Golden Seashell’de Best Film ödülünü almaya layık görüldü.

Ayın son yeni filmi ise “LOLO”. Yönetmenliği, senaristliği ve başrolünü Julie Delpy’nin üstlendiği film, dünya prömiyerini 72. Venedik Film Festivalinde yaptıktan sonra Toronto Film Festivalinde gösterildi.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir