Sinan Çetin’den Türkoloji Öğrencilerine Sürpriz

Yunus Emre Enstitüsü’nün Türkoloji Yaz Okulu öğrencileri ünlü yönetmen Sinan Çetin’in Plato Film setini ziyaret ederek sinemanın mutfağına indi.

Öğrencilere sinemaya dair bilgiler veren Çetin, çekimlerini sürdürdüğü son filmi Propaganda 2’de yabancı öğrencileri de oynattı. Yabancı öğrenciler, film çekimlerinde çok eğlendiler.

Yunus Emre Enstitüsü, bu yıl altıncısını düzenlediği Türkçe Yaz Okulu Programı kapsamında Türkçeye gönül vermiş, Türk kültürünü ve tarihini öğrenmek ve kariyer yapmak isteyen öğrencileri ülkemize getirdi. 2015 Uluslararası Türkoloji Yaz Okulunda eğitim alan Türkçeye ve Türk filmlerine hayran gençler Sinan Çetin’in setini ziyaret ederek ünlü yönetmenin deneyimlerini dinledi.

Propaganda’nın konuk oyuncuları oldular

Bugüne dek 30’a yakın film ve dizi çalışması ile sektöründe önemli projelere imza atan ünlü yönetmen Sinan Çetin; Rusya, Letonya, Mısır, Hindistan, Ukrayna, İran, Beyaz Rusya ile beraber 31 ülkeden 200 katılımcının yer aldığı yaz okulunda Türk sinemasını ve filmlerinden deneyimleri öğrencilerle paylaştı. Ünlü yönetmen Çetin çekimlerini Göktürk’te sürdürdüğü Propaganda 2 filminin setinde yabancı öğrencileri ağırladı. Önce filmin konusunu kısaca anlatan ünlü yönetmen, hepsinin hangi ülkelerden geldiğini sordu ve onlara filmde oynayacakları sahneyi anlattı.

filmarasi-turkoloji-sinan-cetin3Ünlü oyuncu Nursel Köse’den destek aldılar

Türk dili, tarihi ve kültürünü dünyaya tanıtmak üzere önemli projelere imza atan Yunus Emre Enstitüsü’nün Türkçe Yaz Okulları öğrencileri, sinema dersinde dinledikleri Türk Sineması’nı bu kez canlı olarak bir film setinde görme imkânı buldular. Sınırdaki Hislihisar köyünün ikiye bölünme hikâyesini anlatan Propaganda 2 filmi ilki gibi bir aşk ve barış öyküsü. Sınır kapısındaki sahnede yer alan genç oyuncular, kendi dillerinde “Seni seviyorum” dedikleri çekimde çok eğlendiler. Yabancı öğrencilere kısa oyunculuk deneyiminde ünlü oyuncu Nursel Köse yardımcı oldu. Filmde ayrıca Cem Özer, Hande Subaşı ve Burhan Öcal gibi sanatçılar da yer alıyor.

Öğrenciler, filmde yer aldıkları için çok heyecanlı olduklarını belirterek; “İlk kez bir film setindeydik. Filmde bize de rol verilmesinden dolayı çok sevindik. Filmin bitmesini ve izlemeyi çok istiyoruz.” şeklinde duygularını ifade ettiler.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir