Şehrin Filmleri Perşembe Sineması’nda

SALT Beyoğlu, Perşembe Sineması programıyla şehir hayatını irdeleyen uzun metraj ve belgesel sinema filmlerini bir araya getiriyor.

SALT, geçtiğimiz sonbaharda başladığı Perşembe Sineması programını, şehirde olmaya dair bir film seçkisiyle, Garanti Mortgage’ın desteğiyle sürdürüyor. Şehir hayatının çevre, birey ve toplum üzerindeki yaptırımlarına odaklanan seçki, uluslararası uzun metraj ve belgesel sinema filmlerinden derlendi. Geniş bir coğrafya ve zaman aralığından seçilen farklı üsluplardaki filmler, Mart-Haziran ve Eylül-Aralık aylarında, Perşembe akşamları saat 19.00’da SALT Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da gösterilecek.

Perşembe Sineması programının basın buluşmasında konuşma yapan Garanti Mortgage’ın Genel Müdürü Murat Atay “İnsanların mutlu olacakları yaşam alanlarına kavuşmalarını sağlamayı amaçlıyoruz. İnşaat-mimari kültürünün insanların yaşamında etki gücünün ne kadar büyük olduğunun farkındayız. Bu nedenle, aslında söz konusu işbirliğiyle, mimarinin, şehirleşmenin, şehir kültürünün konuşulur, sorgulanır olmasını desteklemek istiyoruz.” dedi.

SALT İletişim ve Yönetim Direktörü Derya Açar Ergüç “Perşembe Sineması programı kapsamında yaz dönemi hariç yıl boyunca izleyiciler SALT Beyoğlu, Açık Sinema’da her perşembe keyifli bir sinema deneyimi yaşayacaklar.” şeklinde konuştu. Garanti Mortgage ile işbirliğinin bu yıl da devam etmesinden mutluluk duyduklarını da sözlerine ekledi.

Bu yıl boyunca Perşembe Sineması’nda toplam 33 gösterim yapılacak. Mart-Haziran programı, farklı şehirlerin arka planı oluşturduğu filmleri bir araya getiriyor. Sonbaharda ise öncelikle 1980’ler Türk Sineması’ndan, konusunu politik gerilim ortamında hızlı şehirleşme ve mekânsal ayrışmadan alan filmlere yer verilecek. SALT’ın, 80’ler Türkiye’sine dair göz ardı edilmiş durumları konu edinen Nereden başlasak? projesi paralelinde hazırlanan seçki 12 filmden oluşuyor. Aralık ayında yine uluslararası filmler gösterimde olacak.

Mart-Haziran programı, Pekin Dünya Parkı’nda geçen, şehri terk etmeden dünyayı görme fikri üzerine kurulu Shìjiè [Dünya] filmiyle başlıyor. Programın ilk belgesel filmi ise, 1970’lerde St. Louis, Missouri’de birer birer havaya uçurulan bloklarıyla sosyal konut projelerinin başarısızlık sembolü hâline gelen yerleşim yerine odaklı The Pruitt-Igoe Myth [Pruitt-Igoe Miti]. Programda ayrıca, şehrin büyümesi nedeniyle yuvalarını insanlara karşı savunmak zorunda kalan bir grup sihirli rakunun hikâyesinin anlatıldığı, 23 Nisan’da çocuklar için özel Türkçe gösterimi yapılacak olan Pom Poko adlı anime ile bir Éric Rohmer klasiği Les rendez-vous de Paris [Paris Randevuları] gibi farklı türlerde filmler yer alıyor.

PROGRAM

5 Mart Jia Zhangke, Shìjiè [Dünya], 2004

12 Mart Chad Freidrichs, The Pruitt-Igoe Myth [Pruitt-Igoe Miti], 2011

19 Mart Mira Nair, Salaam Bombay! [Selam Bombay!], 1988

26 Mart Peter von Bagh, Helsinki, ikuisesti [Helsinki, Sonsuza Dek], 2008

2 Nisan Mikhail Kalatozov, Soy Cuba [Ben Küba], 1964

9 Nisan Tran Anh Hung, Xích Lô [Bisikletli], 1995

16 Nisan Ian Cheney, Truck Farm [Kamyonet Tarlası], 2011

23 Nisan* Isao Takahata, Pom Poko, 1994

30 Nisan Éric Rohmer, Les rendez-vous de Paris [Paris Randevuları], 1995

7 Mayıs Anand Patwardhan, Hamara Shahar [Bombay Bizim Şehrimiz], 1985

14 Mayıs Juraj Krasnohorský, Tigre v meste [Şehir Kaplanları], 2012

21 Mayıs Anna-Karin Grönroos, Ecopolis China [Ekoşehir Çin], 2013

* Pom Poko, 23 Nisan özel gösterimi kapsamında saat 15.00’te Türkçe dublaj; İngilizce altyazılı ve saat 19.00’da Japonca; Türkçe ve İngilizce altyazılı olarak gösterilecektir.

Perşembe Sineması, Garanti Mortgage desteğiyle gerçekleştirilmektedir. Her gösterim, orijinal seslendirme dilinin yanı sıra Türkçe ve/veya İngilizce altyazılı olarak yapılır. Gösterimler ücretsizdir. Rezervasyon yapılmamaktadır. Olası program değişikliklerinden haberdar olmak için saltonline.org ve SALT Online Facebook sayfasını takip edebilirsiniz.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir