Savaşın Panoraması İstanbul Modern’de

İstanbul Modern Sinema, TRT Belgesel Günleri çerçevesinde savaş temalı belgesel filmlerin gösterileceği ”Savaş Panorama” adlı bölüme ev sahipliği yapıyor.

Geçmişten günümüze yaşanmış savaşların açtığı derin yaraları, travmaları ve sosyal sorunları inceleyen filmler arasında Joshua Oppenheimer’ın “Öldürme Eylemi” (Act of Killing) ve “Sessizliğin Bakışı” (The Look of Silence) ile bu yıl “En İyi Belgesel” dalında Oscar’a aday olan “Virunga” adlı filmler yer alıyor. Gösterimler yönetmenlerin katılımıyla gerçekleşecek.

ASIER VE BEN (ASIER ETA BIOK), 2013
İspanya | 94’
Yönetmen: Aitor Merino, Amaia Merino
Asier ve ben, Bask bölgesinde büyüdük. Bir gün Asier ortadan kayboldu ve ben onun ETA’ya katıldığını öğrendim. Asier’in benim bile kavramakta güçlük çektiğim bu kararı almasına yol açan nedenleri nasıl açıklayabilirim?

BİZİM OLMAYAN BİR DÜNYA (A WORLD NOT OURS), 2012
Lübnan, İngiltere, Bae, Filistin, Danimarka | 93’
Yönetmen: Mahdi Fleifel
Bizim Olmayan Dünya, Lübnan’ın güneyinde bulunan Ayn el-Hulve mülteci kampında yaşayan üç kuşak sürgünün samimi ve gülümseten bir portresi. Kişisel kayıtlar, aile arşivleri ve tarihi görüntülerden oluşan zengin bir kaynağa dayalı olan belgesel, ait olma, dostluk ve aile gibi konuları duyarlılıkla inceleyen aydınlatıcı bir çalışma. 20 yılı aşkın bir sürede, aynı ailenin birkaç kuşağını izleyen belgesel, bir aile öyküsü olmanın ötesinde, unutulanları kayda geçirmek ve ortak hafızadan silinmesi gerekenlerin altını çizmek için yapılan bir girişim.

ÇEÇENİSTAN, İZİ OLMAYAN SAVAŞ (CHECHNYA, WAR WITHOUT TRACE), 2014
Fransa | 87’
Yönetmen: Manon Loizeau
Çeçenistan, sadece birkaç yıl içinde hatırı sayılır bir dönüşüm geçirdi. Mayın tarlalarının, moloz yığınlarının yerini geniş bulvarlar, lüks butikler ve cam kaplı gökdelenler aldı. Ülkenin bir savaş yaşadığını görebilmek artık neredeyse imkânsız. Ödüllü gazeteci Manon Loizeau, geçtiğimiz 20 yılı Çeçenistan’daki çatışmaları izleyerek geçirdi. Bu kez, çok iyi bildiği yerlere geri dönüp gizli çekimler yapan Loizeau, yeni Grozni’nin parıltılı maskesinin gerisinde, savaş ve işgal yıllarında olduğundan çok daha büyük bir dehşet içinde yaşayan kadın ve erkekler bulunduğunu gördü. Kayıtsızlık ve dehşet diyarına bir yolculuk…

GAZZE’DE DOĞMAK (BORN IN GAZA), 2014
İspanya | 69’
Yönetmen: Hernan Zin
2014’te 507 çocuğun ölümüne, 3.598 çocuğun yaralanmasına yol açan Gazze kuşatması sırasında çekilen “Gazze’de Doğmak”, savaş bölgesinde büyüyen bir grup küçük çocuğu izler. 13 yaşındaki Hamada’nın “Kumsalda sekiz çocuktuk. Futbol oynamaya gelmiştik” demesinin ardından bombardıman başlar.

HUMUS’A DÖNÜŞ (RETURN TO HOMS), 2013
Suriye, Almanya | 90’
Yönetmen: Talal Derki
Talal Derki’nin ödüllü belgeseli, futbol milli takımı kalecisiyken direnişçiye dönüşen, 19 yaşındaki Abdul Basset’i izler. Abdul ve bir grup yoldaşı, kuşatma altındaki Humus kentinin tutsak halkını korumak için mücadele etmektedir. Ancak umut dolu başkaldırıları, hükümet güçlerinin şiddetli tepkisiyle karşılaşınca Basset ve arkadaşları silahlanır. Bu korkusuz grubu iki yılı aşkın bir süre izleyen bu dikkat çekici film, Basset’in bir zamanlar bildiği ve sevdiği Humus’un, şimdi terk edilmiş ve tanınmayacak kadar harap olmuş bir kent haline gelişine tanıklık ediyor.

ÖLDÜRME EYLEMİ (ACT OF KILLING), 2013
Danimarka, Norveç | 159’
Yönetmen: Joshua Oppenheimer
“Öldürme Eylemi”, Endonezya’da karaborsada sinema biletleri satan Anwar ve arkadaşlarının ufak sinema çetesinin, daha sonra milyonlarca kişinin öldürülmesinden sorumlu paramiliter, aşırı sağcı bir örgüte dönüşmesini anlatıyor. Film boyunca Anwar ve arkadaşları yaptıkları katliamları bütün sıradanlığıyla anlatırken, diğer yandan da bu anları tüm tuhaflıklarıyla, çok sevdikleri eski Amerikan filmlerinden sahnelermiş gibi canlandırıyorlar. “Öldürme Eylemi”, insanlık suçlulularının, katillerin ve faillerin akıllarının işleyişine tanık olduğumuz, tedirgin edici bir sinema deneyimi ve aynı zamanda kötülüğün bize tüm sıradanlığı ve yalınlığıyla göründüğü bir karabasan.

SESSİZLİĞİN BAKIŞI (THE LOOK OF SILENCE), 2014
Danimarka, Norveç | 100’
Yönetmen: Joshua Oppenheimer
“Öldürme Eylemi” nin devamı niteliğindeki “Sessizliğin Bakışı” nda Joshua Oppenheimer, bu kez kamerasını kurbanlara çeviriyor. Yönetmen, bir yandan abisinin ölümünü “Öldürme Eylemi”nin çekimlerinde öğrenen Adi’nin bu cinayeti işleyen katiller ile yüzleşmesini ele alırken diğer yandan da ailesinin parçalanmış hayatlarına tanıklık etmemizi sağlıyor.

TÜRK PASAPORTU (TURKISH PASSPORT), 2011
Türkiye | 90’
Yönetmen: Burak Arlıel
Türk Pasaportu, bazı Avrupa ülkelerindeki Türk büyükelçilikleri ve konsolosluklarında görevlendirilen ve İkinci Dünya Savaşı sırasında sayısız Yahudi’nin hayatını kurtaran diplomatların öyküsü. Güvende olmak için İstanbul’a gidenlerin tanıklıklarına dayanan belgesel, bu kurtarma öyküsünü, aynı zamanda yazılı tarihi belgeleri ve arşiv görüntüleri kullanarak anlatıyor ve o dönemin olaylarına ışık tutuyor. Diplomatlar, sadece Türk Musevileri değil, mutlak ölüme mahkûm yabancı Musevilere de Türkiye pasaportu vererek onları da kurtardılar.

UYGURLAR, ABSÜRD BİR TUTSAKLIK HİKÂYESİ (UYGHURS, PRISONERS OF THE ABSURD), 2011
Kanada| 98’
Yönetmen: Patricio Henríquez
Belgesel, Çin’de zulme uğrayan bir azınlığın üyelerinden, İslamcı teröristlere karşı verilen savaşın kurbanı Müslümanlardan oluşan bir grubun inanılmaz yolculuğunun öyküsünü anlatıyor.“Uygurlar, Absürd bir Tutsaklık Hikâyesi” çağdaş jeopolitik meselelerin labirentinde, dolambaçlı yollarda geçen heyecanlı bir gerilim filmi gibi kurgulanmış.

VIRUNGA, 2011
İngiltere | 100’
Yönetmen: Orlando Von Einsiedel
Virunga Ulusal Parkı, doğu Kongo ormanlarının derinliklerinde, dünyanın biyolojik çeşitliliği en yüksek yerlerinden birindedir ve gezegende geriye kalan son dağ gorillerinin yuvasıdır. UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan, bu yabani ama büyüleyici alan, aralarında eski bir çocuk asker, öksüz gorillerin bakıcısı ve savaş halinde bulunan park muhafızlarından oluşan küçük bir grup tarafından silahlı milislere, kaçak avcılara ve Kongo’nun zengin doğal kaynaklarını ele geçirmeye uğraşan karanlık güçlere karşı korunmaktadır. Araştırmacı gazetecilikle doğa belgeselciliğinin etkili bir bileşimi olan Virunga, bir grup yürekli insanın, hayatlarını tehlikeye atarak daha iyi bir gelecek kurmak için gittiği Afrika’nın, dünyanın unuttuğu bir bölgesinde yaşadıklarının olağanüstü gerçek öyküsü ve Kongo’da hayatın gerçekleriyle ilgili sürükleyici bir yansımadır.

YASEMİN’LE BİR GÜN (A DAY WITH YASEMIN), 2014
Türkiye | 23’
Yönetmen: M. Musab Gündür
“… ile Bir Gün” formatında çekilen, Afganistan’da NATO ve ISAF uçakları tarafından gerçekleştirilen bombardımanda babasını kaybetmiş Yasemin’in bir gününü anlatmakta. Bu bir gün içerisinde Yasemin’nin hayatına konuk oluyor ve yaşamını tanıyoruz.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir