“Rutubet” Venedik’te Gösterilecek

Turan Haste’nin yönettiği “Rutubet” adlı kısa film, dünya prömiyerini Eylül ayında 79. Venedik Film Festivali’nde yapıyor. 

Muhammed Furkan Daşbilek’in yazdığı ve yapımcılığını üstlendiği film, 31 Ağustos-10 Eylül 2022 tarihleri arasında düzenlenecek festivalin Orizzonti (Ufuklar) bölümünde gösterilecek ve kısa film yarışmasında jüri karşısına çıkacak.

23 yıl sonra bu bölüme Türkiye’den seçilen ilk kısa film olmayı başaran “Rutubet”, Anadolu’nun ücra bir köyünde zorunlu görevini yapmakta olan öğretmen İshak’ı odağına alıyor ve kayıp bir kız öğrencinin peşinde suçluluk ve masumiyet kavramlarını kurcalarken, insanın kötülükle mücadelesinin şekillerini ve sonuçlarını sorguluyor. 

Engin Cebiroğlu ve Ramazan Kılıç’ın ortak yapımcılığında ve TRT 12 Punto’nun ortak yapımında gerçekleşen filmde, Mücahit Koçak, Okan Selvi, Muhammed Mayda, Elif Eylül Yeşilyurt, Baran Salman ve Türkyılmaz Sarıkaya rol alıyor. 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün destekleriyle çekilen filmin görüntü yönetmenliğini Mustafa Yeşilova, kurgusunu Taylan Tuncer ve Turan Haste, ses tasarımını Meriç Erseçgen, sanat yönetmenliğini Zafer Malkoç, müziklerini Mehmet Ağbaba yaparken, posterini de Gökhan Yeter tasarladı.

79. Venedik Film Festivali

Dünya Prömiyeri

31 Ağustos-10 Eylül 2022 | İTALYA

RUTUBET / THE MOISTURE

2022, Türkiye, 20’

Türkçe, Renkli, DCP, 2:35, 5.1 Sound

Yönetmen: Turan Haste

Senaryo: M. Furkan Daşbilek

Yapımcı: M. Furkan Daşbilek

Ortak Yapımcı: Engin Cebiroğlu, Ramazan Kılıç

Oyuncular: Mücahit Koçak, Okan Selvi, Muhammed Mayda, Elif Eylül Yeşilyurt, Baran Salman, Türkyılmaz Sarıkaya, Yaşar Akman

Kötülüğün üstüne bir sis gibi çöktüğü bir köyde geçen “Rutubet”, Anadolu’da zorunlu görevini yapan öğretmen İshak’ı odağına alıyor ve kayıp bir kız öğrencinin peşinde suçluluk ve masumiyet kavramlarını kurcalarken, insanın kötülükle mücadelesinin şekillerini ve sonuçlarını sorguluyor.

PAYLAŞ

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir