Perihan Savaş: Üniversite İçimde Ukde Kaldı

Oyuncu Perihan Savaş, Esenler Belediyesi tarafından bu yıl 6’ncı kez meraklılarıyla buluşan Esenler Sinema Akademisi’nde genç sinemacılarla buluştu. Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezinde gerçekleştirilen, sinema yazarı Suat Köçer’in yönettiği “6. Esenler Sinema Akademisi Ustalık Sınıfı” etkinliğine konuk olan Savaş, gençlerin sinemaya dair sorularını yanıtladı.

Bir rol teklifi geldiğinde filmin senaryosunu dikkatle okuduğunu dile getiren usta oyuncu, “Senaryoyu bir nefeste okuyabiliyorsam o senaryonun arkasını merak ediyorsam o iş benim için güzeldir. Hani bir kitabı okursun bir türlü bırakmak istemezsin ya ‘Çok güzel kitap.’ dersin, senaryo da öyle bir şey.” dedi.

Oyunculuk yaptığı yapımlardan örnekler veren Savaş, bazı senaryoları hiç yerinden kalkmadan okuduğunu, beğendiğini ve zevkle oynadığını, bazılarının ise başlangıçta güzel başladığını fakat sonradan senaryoda değişiklikler yapıldığı için ezber dahi yapamadan sete gitmek zorunda kaldığını anlattı.

“Üniversiteye Gitmeyi Çok İsterdim”

Perihan Savaş, liseyi bitirdiğini fakat üniversite okumadığını çünkü 5 yaşında tiyatroda çalışmaya başladığını, sinema, tiyatro ve dublaj yaptığını ve sürekli çalışmak zorunda kaldığını belirterek, “Üniversiteye gitmeyi çok isterdim ama çalışmak zorundaydım. Ailemi de geçindiriyordum aynı zamanda. Bir de o dönem o kadar çok yoğun işler söz konusuydu ki maalesef üniversiteye gidemedim ama gitmeyi çok isterdim.” dedi.

Kızını üniversiteye kaydolmaya götürdüğünde ağladığını aktaran Savaş, “Tabii ki hayat, tecrübeler, kendimi de bu anlamda hiçbir şekilde geride bırakmadım, kitapları okudum ama üniversiteye gitmek isterdim. Üniversite arkadaşlarım olsun isterdim, ortaokul, lise arkadaşlarım var onlarla da görüşüyorum ama üniversite başka bir şey, keşke onu yapsaydım.” değerlendirmesinde bulundu.

Konservatuvara gitmediğini ama 5 yaşından itibaren şehir tiyatrolarında ustalarla birlikte çalıştığını ve pek çok tecrübe kazandığını ifade eden Savaş, “Gerçekten biz onlardan çok şey öğrendik, asıl akademi oydu. Çünkü birebir ustalarla çalışıyorsun mesela çay ocağımız vardı böyle küçücük, o büyükler oturuyor biz girer bakardık büyükler oturuyor. Tam çıkarken derlerdi ki bize çıkmayın, oturun dinleyin. Onların anlattıklarını kulağımızın bir kenarına koymak gerçekten çok önemliydi.” şeklinde konuştu.

Yeşilçam sinemasında kısıtlı imkanlarla filmler çekildiğini ve teknik ekibinden anlatan usta oyuncu, “Bunlar sadece para için veya şöhret olmak uğruna yapılmaz kolay şeyler değil.” dedi.

“Kısa Filmlerde Oynamak İsterim”

Kısa filmlerde oynaması için gelen tekliflere değinen Savaş, “Senaryosu içime siniyorsa neden oynamayayım? Yani niye ben o çocuklara yardımcı olmayayım? Kısa film yarışmalarının jürisinde de bulundum, hayretle izlediğim çok güzel filmler var. Birçok profesyonel oyuncu, çocuklara destek olsun diye oynuyorlar, ben çok umutluyum. Kısa filmleri de gençlerin kendilerini gösterebilmeleri, kendilerini anlatabilmeleri adına çok önemli buluyorum.” görüşünü paylaştı.

Film çekimlerinden sonra oynadığı rolden çıkmak için neler yaptığı sorusuna cevap veren usta oyuncu, “Bunun teknikleri var, ben ağır bir sahneyi oynadıktan sonra mesela sette müzik çalıp oynuyorum. Evet kendi kendime dönüyorum, oynuyorum, ondan sonra bahçeye çıkıyorum, bir nefes alıyorum. Sonra tekrar oynamaya devam ediyorum döne döne, bu beni çok rahatlatıyor. Böylece sahnenin etkisinden çıkmış oluyorum. O elbise üstünden çıktığı anda, o makyaj silindiği anda işte o tekniklerle müzik dinleyerek, dans ederek üzerimden atıyorum ve böylece rahatladığımı hissediyorum. Herkesin kendine göre bir tekniği vardır, neyle rahat edebiliyorsan nasıl atmak istiyorsan öyle atıyorsun. Zaten onunla yaşayamazsın, eve geldiğin zaman da o karakterle mümkün değil yaşayamazsın.” değerlendirmesinde bulundu.

“6. Esenler Sinema Akademisi”, sinema sektörüne genç yetenekler kazandırmak ve onlara yeni ufuklar açmak amacıyla düzenleniyor. Senaryo, yönetmenlik, kurgu, sinema tarihi ve eleştirmenliği olmak üzere dört dalda eğitimlerin verildiği akademi, sektörün önde gelen isimlerini gençlerle buluşturmaya devam ediyor. (AA)

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir