Pelin Esmer’le Sinema Atölyesi Başlıyor

Sinema Adası, sinema alanındaki üretim sürecini öğrenmek isteyenleri, alanında uzman isimlerle buluşturacak 9. ‘Sinema Atölyesi’ni 18 Aralık’ta başlatıyor.

Esra Güzel koordinatörlüğünde Kadıköy/Osmanağa’da bulunan Sinema Adası tarafından düzenlenecek olan sinema atölyesinde, bir fikirden bir filme senaryonun yolculuğundan, ışık ve sesten oyuncu yönetimine, yapımcılıktan prodüksiyon sürecine, sinemayla ilgili temel bilgiler verilecek.

18 Aralık’ta başlayacak olan 8 haftalık atölye; Tribecca, San Sebastian, Toronto Festivallerinden ödüllü “İşe Yarar Bir Şey, Gözetleme Kulesi” gibi filmlerin ve vizyona yeni giren “Kraliçe Lear” belgeselinin yönetmeni Pelin Esmer, yapımcı Dilde Mahalli , İstanbul Film Festivali Jüri  Özel Ödülü sahibi “Rauf” filmi yönetmeni Soner Caner, “Sarmaşık” ve 29. Ankara Film Festivali’nde en iyi  kurgu ödülünü aldığı “Kelebekler” filmlerinin kurgucusu Evren Luş ve 19. Uluslararası Altınkoza Festivali’nde “Gözetleme Kulesi” filmi ile en iyi kadın oyuncu ödülünü alan oyucu Nilay Erdönmez rehberliğinde sürecek. Alanlarında uzman eğitmenler sinema tutkusunu derinleştirecek keşiflerde yol gösterecekler.

Sinema üzerine düşünen, senaryo yazmayı ve film yapım sürecini öğrenmek isteyenleri, alanlarında uzman kişilerle buluşturacak atölyenin sonunda öğrenciler kendi kısa filmlerini çekecekler.

Atölyede Neler Olacak?

  • Batı ve Doğu mitolojilerinden çağdaş metinlere, hikâyenin kuruluşu. Müzikten resme, edebiyattan sinemaya sanattaki ortak temalar.
  • Zamanın ruhunu yakalamak ve temada evrensellik.
  • Edebiyat ve sinema arasındaki ilişki ve uyarlamaların özellikleri.
  • Artistik sinemanın estetik ve felsefi olarak temellendirilmesi.
  • Anlatım ve görme biçimleri.
  • Sinema tarihindeki en iyi ilk filmlerden yönetmen görüşü, sinopsis ve sahne yazmanın incelikleri.

Atölye Süresi: 8 hafta, 24 saat.

Başlangıç Tarihi: 18 Aralık Çarşamba 2019 – 5 Şubat Çarşamba 2019

Kadıköy / İstanbul Bilgiiçin: info@sinemaadasi.com

0(534) 687 00 15 / 0(553) 385 45 88

SosyalMedya: Instagram / Twitter :sinemaadasi

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir