‘Oyuncakçı, Saklı Yadigarlar’ Ankara’da Yarışacak

31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin Belgesel bölümünde yarışacak belgeseller arasında Oyuncakçı, Saklı Yadigarlar filmi de yer alıyor.

Belgeselin yönetmen koltuğunda Yağmur Kartal otururken, yapımcılığını ise Karakuş film üstleniyor.

Belgesel, elektrik ustası Sabahattin Parlar’ın oyuncak yapımına duyduğu tutkuyu anlatıyor. Onun hikayesine belgeselde Sunay Akın, Hakan Altıner,
Akgül Parlar, Vildan Baydar ve  Mehmet Emin Avşaroğlu
eşlik ediyor.

Belgeselin Konusu

1930’lu yıllarda İstanbul’da doğmuş 90 yaşlarındaki bir elektrik ustası olan Sabahattin Parlar, Avşa Adasındaki evinde elektrik kablolarından eski osmanlı figürleri yapmaktadır. Oyuncak gibi oynatılabilen bu figürleri evindeki küçük atölyesinde zaman buldukça yapıp çocukluk günlerinin anılarına yolculuk ederek keyifli bir serüvene atılır. Küçük yaşta resme ilgisini keşfeden hocasının ilk okuldaki alakası, onu sanata yönlendirse de yaşadığı dönemin güçlüğü ve geçim dertleri nedeniyle uzun süre elektrik işinde çalışarak hayatını sürdürmüştür. Fakat yıllarca içinde ukde kalan sanat sevgisi ve çocuk ruhlu naifliği onu bu oyuncakları yapmaya başlamasıyla yeniden canlanmıştır.

Rabia Bulut

1994 İstanbul doğumlu. Lisans eğitimini felsefe alanında tamamladı.t Yüksek Lisansını ise Medya ve Kültürel Çalışmalar alanında yaptı. Sinemada Aşk ve Zaman: Sevmek Zamanı ve Masumiyet Filmlerinin İncelenmesi başlıklı teziyle tamamladı. Lisansta aldığı sinema ve felsefe dersi kalemini sinema yazarlığına çevirmesine vesile oldu. Film Arası ile yolları kesişti. Haberler ve röportajlar yapmakta, sinema yazıları yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir