Orta Avrupa Film Festivali İzmir’de Gerçekleşiyor!

Visegrad Grubu ortaklığına dayanarak, Hezarfen Film Galeri Çek Cumhuriyeti, Polonya, Macaristan ve Slovakya filmlerini İzmir’de sanat severlere sunar. Şehirdeki bu ilk Orta Avrupa Film Festivali’nin teması “Fantastik Dörtlü”. 

İzmir Mimarlar Odası’nın ev sahipliği yapacağı, Hezarfen Film Galeri, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonyave Slovakya’nın işbirliğiyle oluşan festival, 28 Şubat – 05 Mart 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Visegrad Grubu, bu dört komşu Orta Avrupa ülkesinin, kültürel miras dâhil ortak çıkarlarının olduğu alanlarda birlikte çalışma kararlarıyla kuruldu. Festivalin bu ilk ayağı, geçmişte benzer dinamiklerle gelişen bu ülke sinemalarının ve sinematografilerinin fantastik, büyü ve korku motiflerine odaklanıyor. Festival seçkisi, özellikle yirminci yüzyılın ikinci yarısından “üsluplu” filmleri öne çıkarıyor.

Festivali ağırlayacak olan İzmir Mimarlar Odası’nda, 28 Şubat – 05 Mart tarihleri arasında Orta Avrupa Film Afişleri Sergisi de gerçekleşecek ve Polonya asıllı grafik sanatçı Yurdaer Altıntaş’ın eserleri özel bir bölümde yer alacak.

 

Proje Ortakları:

Hezarfen Film Galeri

Macar Kültür Merkezi, İstanbul

Çek Cumhuriyeti Baş Konsolosluğu

Polonya Baş Konsolosluğu

Slovakya Baş Konsolosluğu

İstanbul Çekleri, İstanbul’da Yaşayan Çekler Derneği

Moravyan Galerisi, Brno

İzmir Mimarlar Odası

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir