‘Omar ve Biz’ Portekiz’de Yarışacak !

Yönetmenliğini Maryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er’in yaptığı OMAR VE BİZ güncel hikayesinde barındırdığı çatışmayı “önyargılar ve iletişimsizlik” üzerine sorduğu evrensel sorular ve politize olmadan sanatsal derinlik ile anlatarak uluslararası sanat severler tarafından taktir toplamaya devam ediyor.

OMAR VE BİZ 

5 Mart’ta Portekiz’de  Fantasporto Directors Week – Yönetmenler Haftası’nda yarışacak,17-18 Mart’ta  Bulgaristan’da düzenlenen 24.Sofya Film Festival / Balkan Filmleri yarışmasında yönetmenlerin katılım ve söyleşisi ile gösterilecek.

Aynı hafta Hindistan’da gerçekleştirilecek Habitat Uluslararası Film Festivali Resmi Seçki de yer alacak, 20-29 Mart’ta Almaya’da düzenlenen Nürnberg Türk Film Festivali / Onat Kutlar İnsan Hakları Yarışması’nda yer alacak.

27 Mart – 29 Mart – Amerika’da düzenlenen  Boston Turkish Film Festivali  Resmi Seçkisinde Boston Müzesi’nde gösterimi yapılacak, Film  bu etkinlikle eş zamanlı 29 Mart’ta NEPA Film Festivali’nde Pensivlanya’da da gösterilecek…

 “Omar ve Biz”, Kültür Bakanlığı destekli ve TRT ortaklığı ile çekildi.

Filmin Konusu

İsmet (Cem Bender) uzun yıllar sınır görevi yaptıktan sonra yeni emekli olmuş bir askerdir.  İletişim kurmakta zorlanan yapısı sebebiyle oğlu Kemal (Ushan Çakır) kendisinden kaçarak Amerika’ya gitmiştir. Karısı Fetihe (Uygar Tamer) de oğlunun yanına gitmek istiyordur.

Türkiye | Yunanistan sınırındaki yazlık bir sitede kışın da yaşamaya devam eden İsmet, komşusu Sabri (Menderes Samancılar) ’nin hayatını kurtaran iki göçmeni evinde misafir etmeye başlamasıyla kendisini beklemediği olaylar içinde bulur.

Yaşadığı insani tecrübe Ismet’in politik bakış açısı ve önyargılarıyla yüzleşmesini sağlayacaktır.

Filmin ana karakterleri *Omar ve *Mariye Türkiye’de geçici göçmen olarak yaşayan (*Taj Sher Yakub ve *Hala Alsayasneh) Suriye’li iki göçmen oyuncu tarafından canlandırmaktadır.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir