Olay Film 850 Salonda Gösterime Girecek

Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın canlandırıldığı KOD adı K.O.Z. isimli sinema filminin İstanbul’daki galasında devletin zirvesi bir araya gelecek.

Tayyip Erdoğan’ın canlandırıldığı K.O.Z. isimli sinema filminin İstanbul’daki galası için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a özel olarak davetiye gönderildi. Başbakan Davutoğlu ile bakanlar ve AK Partili vekillerin de iştirak edeceği galaya muhalefet liderleri de davet edildi.

Gerek senaryosuyla gerek oyuncu kadrosuyla daha gösterime girmeden dikkatleri üzerine çeken K.O.Z. filminin İstanbul’daki ilk galası için geri sayım başladı. 11 Şubat Çarşamba günü yapılacak galada sanat camiasının önde gelen isimleri kadar siyasi isimler de boy gösterecek. Başbakan Ahmet Davutoğlu ile kabine üyelerinin davet edildiği geceye muhalefet liderleri ve partililer de iştirak edecek. 13 Şubat Cuma günü Türkiye’de ilk kez 850 sinema salonunda gösterime girecek olan filmde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ı canlandırdığı rolü ile hem tepkilere maruz kalan hem de çeşitli övgüler alan usta oyuncu Cem Kurtoğlu çarpıcı açıklamalarda bulundu. K.O.Z.’un konusu itibari ile sert ve siyasi bir film olduğunu ancak herhangi bir propaganda içermediğine dikkat çekti.

“BIÇAK SIRTI BİR ROL”

Yaşayan bir karakteri canlandırmanın oyunculuk alanında oldukça zor bir icraat olduğunu belirten Kurtoğlu, ‘rolü için bıçak sırtı’ benzetmesinde bulunarak; “Böyle bir rol oynamak oyuncu için zor bir iştir. Çünkü herhangi bir rol gelir o yaşamayan bin kişiliktir ya da geçmişte dönem karakterleri dediğimiz örneğin Kanuni Sultan Süleyman gibi veya farklı kişilerdir. Bunların isimlerini biliriz ama davranışlarını, yaşam tarzlarını, konuşmalarını her hareketlerini hiçbir şeyini bilmeyiz. O yüzden oyuncu kişiliği inceleyerek kendine göre bir yorum yaparak bir karakter çizerek ve bunu canlandırır oynar. Burada kriter oyuncunun başarılı oynayıp oynayamamasıdır. Çünkü çizdiği karakteri herkes kabul eder. Çünkü bilmiyoruz Ama böyle bir rolde riskler var. Yani yaşayan bir kişiliği canlandırıyorsunuz ve bu kişi Türkiye’de 75 milyonun yakından tanıdığı bir isim. Her gün televizyonlarda, gazetelerde birebir muhatap olunan davranışlarını konuşma tarzlarını hareketlerini görüyorlar. Böyle bir kişiliği canlandırmak oyuncu için zor. Çok bıçak sırtı bir rol” dedi.filmarasi-kod-adi-koz2

“MECLİS KONUŞMASINDAN ÇOK ETKİLENDİM”

Role hazırlanış sürecinde Erdoğan’nın internetten bir çok videosunu izleyerek beden dilini çözdüğünü söyleyen Kurtoğlu özellikle özellikle meclis kürsüsünden yapılan bir konuşmada çok etkilendiğini aktardı. Kurtoğlu; “ Birçok röportajını, konuşmasını videolarını izledim. Hiç dikkat etmediğimiz ki daha öncede seyrettiğimi bildiğim ama gerçekten dikkat edip anlamadığım birçok konuşmasına rastladım. Müthiş konuşmaları var. Özellikle bir mecliste yaptığı konuşması var ki; ‘Kimin haddine’ sözleri ile başlayan bir konuşma. O gerçekten müthiş konuşma. Videolarını izledikten sonra Kendime bazı hareketler seçtim oradan bir beden dilini, bakışı. Çünkü kendisine has bir beden dili var Sayın Cumhurbaşkanımızın. Konuşma tarzı, bir karizması var. İnanılmaz bir aurası var. Girdiği her yerde etkiliyor ve konuşmalarını herkes dinliyor” dedi.

GÖZLERDE VE SAÇLARDA DEĞİŞİKLİĞE GİDİLDİ

Çekimlerde görünüşü ile Erdoğan’a benzeyebilmek için neredeyse hiç zahmete girilmediğini belirten Kurtoğlu; “ Hiçbir şey yapılmadı. Gözlerim mavi diye sadece kahverengi lens takıldı. Ayrıca saç sakal traşı yapıldı” dedi.

TEPKİLERE “CUMHURBAŞKANLIĞI DÖNEMİNİ DE OYNARIM” KARŞILIĞI

Canlandırdığı rol yüzünden tepkilerin devam ettiğini aktaran Kurtoğlu durumun politika çerçevesinden değil sanat açısından değerlendirilmesi gerektiğini altını çizdi. Kurtoğlu tepkilere devam eden tepkilere; ‘teklif gelirse Cumhurbaşkanlığı dönemini de oynarım’ sözleri ile yanıt vererek şunları söyledi: “Tamamen bizim oyunculuğumuzun yaptığımızın iyin dışına çıkan tepkiler söz konusu. Örneğin ‘neden oynuyorsun? Ne demek neden oynuyorsun? Niye oynamayayım? Benim ülkemin 15 yıllık başbakanlığını yapmış şimdi de Cumhurbaşkanlığını yapmış bir kişiyi oynamak herkes için bence bir şereftir. Seversiniz sevmezsiniz ayrı konu. Ben politikanın dışında bakıyorum konuya.

Profesyonel bir oyuncuyum. Vatanıma, bayrağıma ailemi, kişiliğime zarar vermeyecek laf getirmeyecek her türlü rolü oynarım. Çünkü ben bir oyuncuyum. Buna da kimsenin laf söylemeye ne hakkı ne de haddi var. Hiç kimsenin buna haddi yok. Beni eleştirebilirler. ‘ Çok kötü oynamışsın. Şurada kötü oynamışsın’ diye. Ama ‘niye oynadın?’ denildiği zaman işte orada hayır. Çok sert bir film. Bunların arkasının da yapılması gereken bir filmdi. Bunların arkasının da gelmesi gerekiyor. Olur da cumhurbaşkanlığı rolü de gelirse seve seve oynarım. Seyirci bence nefes almadan bir nefes alacak bir bakacak nefesi verirken film bitmiş.”

“CUMHURBAŞKANIMIZ GALAYA DAVET EDİLDİ”

11 Şubat Çarşamba günü filmin ilk galasının İstanbul’da yapılacağını ve aralarında cumhurbaşkanı Erdoğan’nın bulunduğu birçok siyasi isme davet gittiğini açıklayan Kurtoğlu; “ Sayın Cumhurbaşkanımız galaya çağırıldı. Özel olarak davet edildi. Kendisinin yurt dışı seyahatleri söz konusu. Eğer yetişirse gelmek istediğini belirttiğini biliyorum. İnşallah gelir çok memnun oluruz. Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ve birçok bakanımız ile milletvekillerimiz de geliyor. Ayrıca muhalefet parti liderleri ve yöneticileri de galaya davet edildi” diye konuştu.

K.O.Z.

Yapımcılığını Uğur Yalçınkaya’nın üstlendiği filmin yönetmen koltuğunda Celal Çimen var. Cem Kurtoğlu’nun başbakanı canlandırdığı oyuncu kadrosunda ayrıca Orhan Kılıç, Hazım Körmükçü, Tolga Karel ve Hakan Ural gibi isimler yer alıyor. Film 13 Şubat Cuma günü Türkiye’de ilk kez 850 sinema salonunda gösterime girecek.

Yeni Şafak

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir