‘Okul Tıraşı’ Prömiyerini Berlin’de Yapacak

Ferit Karahan’ın yeni filmi Okul Tıraşı dünya prömiyerini 71. Berlin Film Festivali’nde Panorama bölümünde gerçekleştirecek.

Okulda hastalanan arkadaşını doktora götürmeye çalışan bir gencin hikayesini anlatan filmin kadrosunda;Samet Yıldız, Ekin Koç, Mahir İpek, Melih Selçuk, Cansu Fırıncı ve Nurullah Alaca yer alıyor.

“Okul Tıraşı”nın kurgusunu  İranlı yönetmen Ashgar Farhadi’nin Oscar ödüllü filmlerinin ve Bahman Ghobadi, Ida Panahandeh gibi ünlü yönetmenlerin de editörü Hayedeh Safiyari yaptı.

Filmin Konusu

Bir yatılı okulda okuyan öğrenciler, okulda uygulanan baskı ve disiplinin altında ezilecek duruma gelmişlerdir. Bir gün öğrencilerden birinin rahatsızlanmasına kayıtsız kalamayan arkadaşı Yusuf, onu doktora götürmeye karar verir. Ancak önünde bir dizi engelle karşılaşır. Yusuf, arkadaşını doktora götürmek için, okul bürokrasisini, idarenin takındığı vurdumduymaz tavrı, yaşadıkları yerin zor coğrafi koşulları ve daha birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalır.

Rabia Bulut

1994 İstanbul doğumlu. Lisans eğitimini felsefe alanında tamamladı.t Yüksek Lisansını ise Medya ve Kültürel Çalışmalar alanında yaptı. Sinemada Aşk ve Zaman: Sevmek Zamanı ve Masumiyet Filmlerinin İncelenmesi başlıklı teziyle tamamladı. Lisansta aldığı sinema ve felsefe dersi kalemini sinema yazarlığına çevirmesine vesile oldu. Film Arası ile yolları kesişti. Haberler ve röportajlar yapmakta, sinema yazıları yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir