Öğretmenler Günü’ne Özel 10 Film

24 Kasım Öğretmenler Günü’ne özel dünya sinemasından ve türk sinemasından öğretmen ve öğrenci ilişkisini sosyal, psikolojik, siyasi, sistem eleştirisi konuları çerçevesinde inceleyen 10 filmi sizin için listeledik. Bonus olarak da Orhan Eskiköy, Özgür Doğan’ın 46. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi İlk Film, Uluslararası Ortadoğu Film Festivali’nden de özel bir ödülle dönen İki Dil Bir Bavul’u ekliyoruz.

The Detachment – Kopuş (2011)

The Detachment filminin yönetmenliğini American History X’in yönetmeni Tony Kaye, başrolünü ise Oscar ödüllü Adrien Brody üstleniyor. Henry Barthes, geçici öğretmen olarak mesleğini yapıyor. Bir okulda uzun süre kalmaz. Öğrencilerle, okulda ki öğretmenlerle derin bir bağ kurmamayı tercih eder. Son görev yerinde ise öğrencileriyle bir bağ kurar. Asosyal olan bir öğrencisini yetenekli olduğu fotoğraf konusunda teşvik eder. Zor durumda olan bir öğrencisini sokaktan kurtarır. Hayatın anlamı üzerine sorgulamalarını da yine öğrencilerle ilişkisi üzerinden yapar.

Freedom Writers – Özgürlük Yazarları (2007)

Gerçek bir hikayeden esinlenen Freedom Writers, Richard La Gravense imzası taşıyor. Başrolünde Hilary Swank, Erin Gruwell rolüyle yer alıyor. İdealist öğretmen Erin farklı ırklar ve sosyal sınıflardan gelen öğrencilerle iletişim kurmakta zorlanır. Onlara hayata karşı, birbirlerine karşı hoşgörülü olmalarını öğretmeye çalışır. Lakin öğrencileri için okul zorunlu olarak bulunmaları gereken bir yerdir. Erin onların dünyalarını yazmaya teşvik ederek keşfeder. Öğrencileri ve Erin yazma serüveniyle bambaşka bir yolculuğa çıkarlar.

3 İdiots – 3 Aptal (2009)

Mühendislik eğitimi alan 3 arkadaşın maceralarının anlatıldığı filmde, eğitim sistemine rağmen hayallerinin, inandığın şeylerin peşinden gitmenin önemi anlatılıyor Filmin başrollerinde ünlü oyuncu Amir Khan ve Karena Koopor yer alıyor. Film, Bollywood filmleri arasında yurt dışında en çok hasılat yapan yapım olma özelliğini de taşır.

Blackboards – Kara Tahta (2000)

İran yapımı olan filmde öğretmenler savaş sonrası yıkımında sırtlarında tahtalarıyla hareket etmektedirler. Tahtalar sadece öğrenmenin aracı değil kendini korumanın da bir aracıdır. Film belgesel tadında görüntülerle hikayesini güçlendiriyor. Cannes Jüri Özel Ödülü’nü kazanan filmin yönetmen koltuğunda Samir Makhmalbaf oturuyor. Filmde Sarhoş Atlar Zamanı yönetmeni Bahman Ghobadi karşımıza oyuncu olarak çıkıyor.

Monsieur Lazhar – Canım Öğretmenim (2012)

Cezayir’den mülteci olarak Kanada’ya gelen Bay Lazhar zor günler yaşamıştır. Gazetede gördüğü bir ilan üzere öğretmenlik için bir okula başvurur. Yeni okulu da zor günler geçirmiştir. İki taraf zor günleri beraber atlatmak üzere bir yola girer. Girdikleri bu yolda ne olacağı ise merak konusudur. Yönetmen koltuğunda Philippe Falardeau oturuken, filmin oyuncu kadrosunda ise Mohammed Felag, Sophie Nelisse ve Emilien Neron yer alıyor.

Les Chorites – Koro (2004)

Fransa’da sorunlu çocukların gönderildiği ıslah evinde katı disiplinli bir eğitim verilmektedir. Okula atanan yatılı müdür müzik öğretmeni Clament Mathieu uygulanan bu katı disiplinin doğru olduğunu düşünmez. Öğrencilerin huysuzlukları karşısında umutsuzluğa kapılır. Ama pes etmez. Müzik ile Clement Mathieu öğrencilerini kazanmaya çalışır. Fransa’daki Sezar Ödülleri’nde En İyi Müzik ve Ses Ödüllerini alan filmin yönetmeni Christophie Barratier, oyuncuları ise Gerard Jugnot , François Berleand ve Jacques Perrindir.

Öğretmen (1988)

Kartal Tibet’in yönetmenliğini yaptığı başrolünde Kemal Sunal’ın yer aldığı Öğretmen, kasabada öğretmenlik yapan Hüsnü’nün İstanbul’a tayinin çıkmasıyla yaşadığı zorlukları anlatır. Büyükşehirde yaşamakta zorlanan Hüsnü ek iş yapmak zorunda kalır. Hüsnü bu zorlukların içerisinden nasıl çıkacaktır?

Good Will Hunting – Can Dostum (1998)

Matt Damon, Robin Williams ve Ben Affleck’in rol adlığı Good Will Hunting’in senaryosunda Matt Damon ve Ben Affleck’in imzası yer alıyor. Will Hunting, ıq seviyesi yüksek bir gençtir. Temizlikçi olarak çalıştığı üniversitenin bir sınıfında tahtada yazılı olan soruyu çözer. Çözdüğü soruyla Prof. Sean Mcguire’nin dikkatini çeker. Will bir kavga sonucu hapse girmek durumunda kalır. Onu bu durumdan ancak Prof. Sean Mcguire kurtarabilir. Aralarında bir anlaşma yaparlar ve bu anlaşma zamanla özel bir dostluğa dönüşür. Bir başarı öyküsüne odaklanan film senaryosuyla Oscar heykelciğini kazanmıştır.

Precious – Acı Bir Hayat Öyküsü (2009)

16 yaşında Harlem’de yaşayan Precious’un çeşitli sorunları vardır. Annesinin erkek arkadaşı tarafından taciz ediliyordur. Kilolu olduğu için kendisini sevmiyordur. İçinde bulunduğu durumlardan hayal gücü sayesinde uzaklaşmaya çalışıyordur. Okul hayatı da iyi gitmemektedir. Onu kendisi gibi notları düşük, sorunları olan bir sınıfa koyarlar. O sınıftaki öğretmeni sayesinde hayatına dair yapıcı, onarıcı adımlar atar. Yönetmenliğini Lee Daniels’ın yaptığı filmin başrollerinde Gabourey Sidibe, Mo’nique ve Paula Patton yer alır.

Bonus Olarak ‘İki Dil Bir Bavul’ Belgeseli (2008)

İki Dil Bir Bavul üniversiteden yeni mezun olmuş ve uzak bir Kürt köyüne atanmış Türk öğretmenin bir yılını, onun okula yeni başlayan ve Türkçe bilmeyen çocuklarla yaşadıklarını anlatır. Bir yıl boyunca öğretmenin farklı bir topluluk ve kültür içindeki yalnızlığına, çocuklar ve köylülerle yaşadığı iletişim problemine, çocuklardaki değişime tanık oluruz. Bu süreç boyunca öğretmen ve çocuklar birbirlerini yavaş yavaş tanımaya ve anlamaya başlarlar.

İstanbul doğumlu. Lisans eğitimini felsefe alanında tamamladı. Yüksek lisansını Medya ve Kültürel Çalışmalar alanında, "Sinemada Aşk ve Zaman: Sevmek Zamanı ve Masumiyet Filmlerinin İncelenmesi" başlıklı teziyle tamamladı. Lisansta aldığı "Sinema ve Felsefe" dersi kalemini sinema yazarlığına çevirmesine vesile oldu. Film Arası ile yolları kesişti. 2019-2021 yılları arasında filmarasidergisi.com 'un yayın koordinatörlüğünü yaptı. Şimdilerde ise haberleri, röportajları ve sinema yazılarıyla yer alıyor. 2022 yılından itibaren Litros Sanat Dijital Kültür Sanat Gazetesi'nde editör olarak çalışıyor. Sinemanın gücüne inanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir