“Mucize” de O Ödüle Aday!

Altın Bamya Ödülleri adayları açıklandı. Mahsun Kırmızıgül imzalı ‘Mucize’ de cinsiyet ayrımcılığı ödüllerine aday gösterildi.

Altın Bamya Akademisi 2015 yılında vizyona giren yerli sinema filmlerini değerlendirerek film dalında 8. Altın Bamya Ödülleri adaylarını belirledi. Bu yıl adaylar arasından ipi göğüsleyecek filmi izleyiciler belirleyecek!

Altın Bamya Ödülleri, Türkiye Sineması’nda kadınlarla ilgili yanlış mitlerin, algıların, cinsiyetçi bakışın sinemada yeniden üretilip temsil edilmesine ve bu ayrımcılığın kanıksanır kılınmasına, kadınlara dair alanların daraltılmasına bir eleştiri, bir karşı duruş, bir söz söyleme isteğiyle ortaya çıktı. Her yıl daha sonraki yıllarda bu sembolik ödülleri verecek aday film bulamamak dileğiyle verildi ama maalesef 8. yılda Altın Bamya Ödülleri bir kez daha Türkiye Sineması’ndaki erkek egemenliğine dikkat çekecek / yeter diyecek.

Bu yıl Bamya sine-i izleyiciye dönecek!

Bu yıl Altın Bamya Film Ödülü sinema izleyicilerinin www.altinbamya.org sitesinden 15 Mart tarihine kadar yapacağı oylama ile belirlenecek. Altın Bamya Film Ödülü ile birlikte verilecek Akademi Özel Ödülleri de 21 Mart’ta yapılacak Ödül Töreni’nde açıklanacak. 2015 yılında vizyona giren yerli sinema filmleri arasından belirlenen 8. Altın Bamya ÖdülleriFilm Adayları;

  1. Aşk Nerede?
  2. En Güzeli
  3. Eski Sevgiliyi Unutmanın 10 Yolu
  4. Kendinol
  5. Kırmızı
  6. Krallar Kulübü
  7. Mucize

 

Altın Bamya Ödülleri’nin de katkısıyla Türkiye Sineması’ndaki cinsiyetçiliğin azalması ve sonraki yıllarda bu sembolik ödülü verecek aday bulamamak dileğine katılan tüm izleyicileri 15 Mart’a kadar oylarını vermeye davet ediyoruz! Bamya’da tuzunuz olsun!

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir