Meğer Tiyatro Oyunu Olarak Tasarlanmış!

Aralık ayı boyunca dünyanın dört  bir yanından  film eleştirmenleri ve yazarlar tarafından sürekli yayınlanan listelerde Parasite/Parazit, yılın en iddialı filmlerinden biri olarak öne çıktı. Her yıl  küresel çapta yapılan en iyi film tartışmalarında (geçen yıl Roma filmiydi) 2019 yılının odak noktası ise Parazit oldu.

Deadline’ın yaptığı röportajda filmin yönetmeni Bong Joon-Ho, Parazit’in ilkin bir tiyatro oyunu olarak sahnelenmek üzere tasarlandığını açıkladı. Bununla birlikte “gelişim sürecinden sonra hikayenin kaderinde beyaz perdede gösterilmesine dair bir yol alması gerektiği çok belliydi” dedi.

Bong Joon-Ho şunları söyledi; “Bu fikri bir tiyatro oyunu için tasarladığım doğru. Fakat en başından beri istenilen sonucu vermedi. Artık ilk satırdan itibaren hep bir kamera ölçekleri olarak düşündüm. Her zamanki yaptığım gibi bunu da bir film olarak çekmek zorunda olduğumu fark ettim.”

(The Playlist)

1995 yılında Muğla’nın bir sahil kasabasında doğdu. Lise sonda okuduğu ‘Suç ve Ceza’ adlı romandan çok etkilenerek Sinema-TV bölümünü okumaya karar verdi. Üniversite yıllarında senaryo alanında kendini geliştirmeye çalıştı ve bu dönemde yazdığı kısa metraj senaryolarının birkaçını filme dönüştürdü. Mezun olduktan sonra Film Arası ile tanıştı. Şimdi bu ailenin mensubu olarak yazılar yazmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir