Mecid Mecidi Türkiye’ye Geliyor

Dünyaca ünlü İranlı yönetmen Mecid Mecidi, Medeniyet Üniversite’sinin konuğu olarak İstanbul’a geliyor.

Özellikle Hz. Muhammed adlı son filmiyle tartışmaların ilgi odağı olan ünlü yönetmen 9 Mayıs’ta İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nde düzenlenecek “Sinema Dili ile Kutsal” başlıklı konferansta konuşacak. Etkinlik, Üniversitenin Güney Yerleşkesi Konferans Salonu’nda saat 15.00’da gerçekleşecek.

MECİD MECİDİ

İranlı orta sınıf bir ailede Tahran’da doğdu ve büyüdü. 14 yaşında amatör tiyatro gruplarında oyunculuğa başladı. Daha sonra Tahran’da Dramatik Sanatlar Enstitüsü’nde eğitim gördü. 1979’daki İran Devrimi’nden sonra sinemaya duyduğu ilgi onu en önemli film, 1985 yılında Mohsen Makhmalbaf’ın Boykot adlı filmiyle ortaya çıktı. 1998 yılında Mecidi, En İyi Yabancı Film dalında Cennetin Çocukları adlı filmi yönetti ve Akademi Ödülü’ne aday gösterildi. 2008 yılında Mecidi’nin en beğenilen filmi olan Serçelerin Şarkısı, Hindistan Visakhapatnam Uluslararası Film Festivali’nin açılış filmi oldu.

Mecid Majidi Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenen 2008 Yaz Olimpiyatlarına hazırlık olarak Pekin şehrini tanıtmak için bir belgesel film hazırladı. Mecidi Pekin hükümeti tarafından davet edilen beş uluslararası film yönetmeninden biriydi. Mecidi İslam peygamberi Muhammed bin Abdullah’ın karikatürlerinin yayınlandığı Danimarka’da bu durumu protesto etmek için Danimarka film festivalinden çekilmiştir. (Wikipedia)

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir