Masum Değiliz Hiç Birimiz

Hollywood’un iki efsanesi Anthony Hopkins ve Al Pacino ile ünlü oyuncu Josh Duhamel’ın başrollerini paylaştığı Hesaplaşma, bir grup insanın dava sürecinde yaşadığı hırs, intikam ve çıkarlarla örülü olayları konu ediyor. Shintaro Shimosawa, kimi hata ve klişeler barındıran ilk uzun metrajlı filmini yine de vasatın üzerine çıkarmayı başarıyor.

Son yıllarda sayıları artan hukuk konulu filmlerden olan Hesaplaşma (Misconduct), daha çok TV dizileriyle tanınan ünlü oyuncu Josh Duhamel ile Hollywood’un iki efsanesi Anthony Hopkins ve Al Pacino’yu bir araya getiren iddialı bir aksiyon-gerilim filmi. Bu hafta seyirci karşısına çıkan ve Shintaro Shimosawa’nın ilk uzun metraj denemesi olan film, ilaç endüstrisinin devlerinden Pierson Pharmaceuticals’ın bulaştığı büyük bir davanın izini sürüyor.

Ben Cahill, New Orleans’da prestijli bir hukuk firmasında çalışan genç ve hırslı bir avukattır. Çocuklarını kaybetmelerinin ardından sorun yaşadığı eşiyle evliliği kötü gidiyordur. İlaç endüstrisinin devlerinden Pierson Pharmaceuticals’ın bulaştığı büyük bir davayı almaya karar veren Ben, eski kız arkadaşı ile şirketin CEO’su Charles Denning’in tarafı olduğu tehlikeli ve karmaşık bir dizi olayın içine sürüklenir.

hesaplasma_filmarasidergisi2Hırs Çabuk Bulaşır!

Hesaplaşma, hemen her yönüyle Hollywood tarzı kotarılmış bir ilk yapım. Filmin ilk yarısı bilindik bir dizi olayla ilerlerken, ikinci yarısından itibaren değişen olay örgüsü seyirciyi bir anda gizemli bağlantıların içine sürüklüyor. Finale doğru artan tempo, ilginç sürprizler ve yer değiştiren karakterler, olayların seyrini bir anda değiştirerek davayı zor bir bulmacaya dönüştürüyor. Bir yandan insanoğlunun hırs, intikam, kıskançlık gibi duygularla olan imtihanını tartışan Hesaplaşma, diğer yandan da bu duyguların yol açtığı yıkımlara dikkat çekiyor. Film, kötücül duyguların bulaşıcı taraflarını da deşifre etmeye çalışıyor ve bazen en masum duyguların ardında büyük suçların yatabileceği gerçeğini hatırlatıyor.

Usta İşi Kurgu

Her ne kadar ilk uzun metrajlı filmi olsa da, yönetmen Shintaro Shimosawa, hareketli ve katmanlı kurgusuyla ortaya iyi bir iş çıkarıyor. Özellikle ikinci yarıdan itibaren gerilim ve aksiyonla harmanladığı olay örgüsünü başarılı görüntülerle destekleyen yönetmen, ne yazık ki zaman zaman klişe diyaloglar, kimi mantık dışı bağlantı ve ayrıntılarla da filmini zaafa uğratıyor. İlk filminde Anthony Hopkins ve Al Pacino gibi iki usta oyuncularla çalışma imkanı bulan yönetmen, her ne kadar büyük bir yapım çıkaramasa da usta işi kurgusu ve yer yer özgünleşen senaryosu ve ustaların başarılı oyunculuklarıyla filmini vasatın üzerine çıkarmayı başarıyor.

_21A6242.CR2

Efsaneler Yaşlanmaz

Anthony Hopkins, Pierson Pharmaceuticals’ın CEO’su Charles Denning rolüyle ustalığını konuştururken, avukatlık bürosunun yöneticisi rolüyle seyirciyi selamlayan 75 yaşındaki Al Pacino, efsanelerin yaşlanmayacağı gerçeğini bir kez daha hatırlatıyor.

PAYLAŞ

Suat Köçer, 1980’de Erzurum’da doğdu. Ortaokul yıllarında hikâyeler yazarak başladığı yazma serüvenine, 2002’den itibaren İstanbul’da devam etti. Çeşitli ulusal dergilerde sürdürdüğü kültür sanat konulu yazılarının ardından, tamamen sinemaya yöneldi. Türk Sineması eksenli eleştiri, araştırma-inceleme ve röportajları ulusal gazete ve dergilerde yayımlandı. Ağustos 2010'da Film Arası sinema dergisini kurdu. Film Arası'nda yazı ve röportajları yayımlandı, TRT Türk'te haftalık olarak yayınlanan Film Arası isimli TV programını hazırlayıp sundu, ardından beş yıl süreyle Yeni Şafak Gazetesi'nde, sinema yazarlığı yaptı. Çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında sinema alanında danışmanlık yapan ve 2017'de devraldığı Malatya Uluslararası Film Festivali'nin direktörülüğünü iki yıl yürüten Suat Köçer, TVNET televizyonunda Sormasam Olmaz isimli sinema programını hazırlayıp sunuyor. Köçer, çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında sinema alanında danışmanlık yapıyor. Yazarın ikisi hikâye, biri sinema ve biri de roman olmak üzere yayımlanmış 4 kitabı bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir