Yılın En Kötüleri de Belli Oldu

Sinema dünyasında yılın en kötülerinin belirlendiği Razzie ödülleri, yani bir diğer adıyla ‘Altın Ahududu’ ödülleri sahiplerini buldu. Gri’nin Elli Tonu filminden tanıdığımız Jamie Dornan ve Dakota Johnson yılın en kötü oyuncuları seçildi.

Her yıl Oscar ödüllerinden 1 gün önce düzenlenen ve sinema dünyasında o senenin en kötülerinin belirlendiği ‘Razzie’ yani bir diğer adıyla ‘Altın Ahududu’ ödülleri 27 Şubat gecesi Los Angeles Palace Theather’de yapılan bir törenle 36. kez sahiplerini buldu.

Çizgi roman dünyası için yılın en büyük hayal kırıklıklarından biri olarak sayılan Fantastik Dörtlü ve dünyaca ünlü çok satan romandan uyarlanan Grinin Elli Tonu’nun neredeyse bütün ödülleri silip süpürdüğü gecenin en büyük sürprizi ise; Danimarkalı Kız filmindeki rolüyle bu sene en iyi erkek oyuncu kategorisinden Oscar’a da aday olan Eddie Redmayne’in en kötü yardımcı erkek oyuncu ödülünü kucaklamasıydı.

Ünlü oyuncu Eddie Redmayne, Wachowski kardeşlerin yönetmenliğini üstlendiği ve geçtiğimiz sene şubat ayında vizyona giren Jüpiter Yükseliyor’da filmin kötü adamı Balem Abrasax’a hayat vermişti. Gerek eleştirmenler gerekse seyirciler tarafından neredeyse hiç beğenilmeyen Jüpiter Yükseliyor ile ilk kez Altın Ahududu ödülüne aday olan Redmayne, henüz ilk adaylığında ödülü kazanmayı başardı ve aynı sene hem Oscar’a hem de Altın Ahududu’ya aday olan oyuncular listesine adını yazdırmış oldu.

Yılın en kötü filmi kategorisinde çekişmeli bir mücadele sonucunda bir beraberlik durumunun söz konusu olduğu gecede, bu kategorideki ödül iki filmi arasında paylaştırıldı. Piyasaya çıktığında tüm dünyada olay yaratan kitap Grinin Elli Tonu’nun sinema uyarlaması ve şimdiye kadar yapılmış en kötü süper kahraman filmi olduğu konusunda neredeyse herkesin hemfikir olduğu Fantastik Dörtlü, senenin en kötü filmleri olarak seçildiler.

Ödül gecesinin oyunculuk kategorilerinde ise bir Grinin Elli Tonu hakimiyeti söz konusuydu. En kötü erkek oyuncu ödülünü Christian Grey rolüyle Jamie Dornan alırken, en kötü kadın oyuncu ödülü ise Anastasia Steele rolüyle Dakota Johnson’ın oldu. İkili, bireysel olarak aldıkları ödüllerin yanı sıra beyaz perdedeki en kötü birliktelik ödülünün de sahibi oldu.

Yılın en kötü yönetmeni ödülü, Fantastik Dörtlü filmiyle bu kategoride ödülü hiç zorlanmadan kazanan Josh Trank’in oldu. Trank, Fantastik Dörtlü filmi vizyona çıktığı sırada filminin kötü eleştiriler almasının üzerine filmin yapımcılarını suçlayıp, üzerinde sürekli bir baskı kurularak kendisine yaratıcı bir alan bırakılmadığı konusunda ciddi açıklamalar yapmıştı.

  1. Altın Ahududu ödül töreninin kazananlarının tam listesi şu şekilde;

En Kötü Film: Fantastik Dörtlü, Grinin Elli Tonu

En Kötü Erkek Oyuncu: Jamie Dornan (Grinin Elli Tonu)

En Kötü Kadın Oyuncu: Dakota Johnson (Grinin Elli Tonu)

En Kötü Yönetmen: Josh Trank (Fantastik Dörtlü)

En Kötü Yardımcı Erkek Oyuncu: Eddie Redmayne (Jüpiter Yükseliyor)

En Kötü Yardımcı Kadın Oyuncu: Kaley Cuoco Sweeting (Alvin ve Sincaplar 4: Yol Macerası)

En Kötü Devam Filmi ya da Yeniden Çevrim: Fantastik Dörtlü

En Kötü Ekran Birlikteliği: Jamie Dornan ve Dakota Johnson (Grinin Elli Tonu)

En Kötü Senaryo: Kelly Marcel (Grinin Elli Tonu)

(Yenisafak)

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir