Mardin’de Tarihi Sinema ve Arşiv Kül Oldu

Mardin’de 6 Kasım tarihinde bir dönem İstiklal Mahkemesi olarak da kullanılan 300 yıllık koruma altındaki tarihi binada bulunan sinema salonu ve 290 filmin bulunduğu 50 yıllık arşiv  yangınla birlikte yok oldu.

Hasarın Durumu Kötü

Yangında, tarihi binada bulunan sinema salonu ile 290 filmin bulunduğu 50 yıllık arşiv, sinema gösteriminde kullanılan makine ve sinevizyon cihazları küle döndü. Ahşapla ayrılan bölümleri yıkılan binanın bitişiğinde bulunan petshop’taki bazı hayvanlar da öldü.

Bina Sahibi ve Sinema İşletmecisinin Üzüntüsü

Bina sahibi ve sinema işletmecisi Mahsum İlhan, 300 yıllık tescilli binada çıkan yangının binayı kullanılamaz hale getirdiğini söyledi. İlhan, “Sinema arşivimizin kül oldu. Maalesef iki kat yıkıldı. Yangında 300 yıllık tarih yok oldu. Buraya bir çivi çakmak için bile birçok yerden izin almamız lazım. Devletin bize el uzatmasını bekliyoruz” dedi.

Yanan Binada Türkiye’nin Hiçbir Yerinde Olmayan Arşiv Vardı

Türkiye’de nadir bulunan yerli ve yabancı 290 filmin yanmasından büyük üzüntü duyduğunu belirten İlhan, “Afişler, fragmanlar, arşivlik filmlerin hepsi gitti. Türkiye’nin hiçbir yerinde olmayan arşiv vardı. Hepsi yandı” diye konuştu.

Yangının Çıkış Nedeni Bilinmiyor

Yapılan açıklamada yangının nasıl çıktığının henüz belirleyemediklerini fakat yapılacak araştırmalar sonrasında yangının neden çıktığı önümüzdeki günlerde açıklanacağı belirtildi.

PAYLAŞ

1995 yılında Muğla’nın bir sahil kasabasında doğdu. Lise sonda okuduğu ‘Suç ve Ceza’ adlı romandan çok etkilenerek Sinema-TV bölümünü okumaya karar verdi. Üniversite yıllarında senaryo alanında kendini geliştirmeye çalıştı ve bu dönemde yazdığı kısa metraj senaryolarının birkaçını filme dönüştürdü. Mezun olduktan sonra Film Arası ile tanıştı. Şimdi bu ailenin mensubu olarak yazılar yazmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir