Malatya’da Sinema Emek Ödülü Heyecanı

Malatya Uluslararası Film Festivali’nde sinema emek ödüllerinin bu yıl da verileceği bildirildi. Malatya Valiliği koordinasyonunda, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin ana sponsorluğunda, Malatya Kayısı Araştırma-Geliştirme ve Tanıtma Vakfı tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu Kurulu, Battalgazi Belediyesi, Yeşilyurt Belediyesi, Fırat Kalkınma Ajansı ve İnönü Üniversitesi’nin destekleri ile düzenlenen Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında geçtiğimiz yıl ilk kez verilen ’Sinema Emek Ödülleri’nin bu yıl da verileceği açıklandı.

Sadece beyaz perdenin önünde değil, arkasında bulunarak sinemaya emek veren isimler onurlandırılacak. Bu kapsamda verilecek olan Sinema Emek Ödüllerinin sahipleri belirlendi. Bu sene 6-12 Kasım 2015 tarihleri arasında 6. yaşını kutlayacak olan festival kapsamında, Sinema Yazarı ve Tarihçisi Agah Özgüç ile birçok tiyatro topluluğu ve film ekibinde makyaj uzmanı olarak yer alan Suzan Kardeş emek ödülüne layık görüldü.

1950’li yıllarda edebiyat dergilerine şiir ve denemeler yazmayan başlayan Agah Özgüç, 1961 yılında profesyonel gazeteciliğe geçiş yapmıştı. Türk sinema tarihini aydınlatan binlerce belge, bilgi ve dokümanı arşivleyen 83 yaşındaki emektar sinema yazarı çeşitli dergilerde yazmayı sürdürüyor.

Kosovalı Türk makyöz, oyuncu ve ses sanatçısı Suzan Kardeş ise iş hayatına Hürriyet gazetesinde başladı. Şan Tiyatrosu’nda saç ve makyaj yapımıyla çalışmayı sürdüren Kardeş, birçok tiyatro topluluğu ve film ekibinde makyaj uzmanı ve kuaför olarak yer aldı.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir