Kundura Sinema’da Aya Yolculuk Var

Amerikalı astronot Neil Armstrong’un Ay’a ilk adımı atmasının 50’nci yıldönümünde Kundura Sinema “Ay’a Yolculuk” temalı bir film seçkisi ile sinemaseverlerle buluşuyor.

Kundura Sinema Kasım ayında “Ay’a Yolculuk” teması altında bir araya getirdiği, uzayın bilinmezliği içinden yeryüzüne bakma isteği uyandıran bir film seçkisiyle seyircileri ağırlıyor. Uzayla evren, kurmaca ile gerçek arası gidip gelen bu filmler keşfetme arzusunun sınırlarını sorgulayarak seyirciyi büyülü bir yolculuğa çıkarıyor.

Ticket To The Moon belgeseli politik ve ekonomik gerginliklerin günlük hayatta sık sık yaşandığı Soğuk Savaş yıllarında geçiyor. Bu huzursuzluktan insanları kaçıracak tek umut kapısını ise Pan Am Hava Yolları sunuyor. Ay’a yapılacak ilk ticari uçuş için bekleme listesi hazırlayan Pan Am Hava Yolları, başvuran yüz bin kişiden oluşan Pan Am’in İlk Uzay Uçuşları Kulübü’nü kuruyor. Yönetmen Veronika Janatkova’nın belgeselinde bu kulübün üyelerinin umut dolu hikayesi izleyiciler ile buluşuyor.

NASA’nın içine kurduğu set ile yerçekimsiz bir ortam yaratan Akademi Ödüllü ünlü yönetmen Ron Howard’ın Apollo 13 filmi Ay’a gitme görevi ile yola çıkan talihsiz Apollo 13’ün gerçek hikayesini izleyiciler ile buluşturuyor. Başrollerinde Tom Hanks, Kevin Bacon ve Bill Paxton’ın yer aldığı Apollo 13 yanlış uçuşa atanan astronotların hüzünlü hikayesini anlatıyor.

Houston, We Have A Problem! belgeseli, uzay yarışının kıyasıya yaşandığı Soğuk Savaş döneminde gerçekle şehir efsanesi arasında gidip gelen, Amerika Birleşik Devletleri ile Yugoslavya arasında yaşandığı iddia edilen bir “uzay programı alışverişini” konu ediyor. Prömiyerini 2016’da Tribeca Film Festivali’nde yapmasının ardından olumlu, olumsuz birçok yorum alan, Slovenyalı yönetmen Ziga Virc imzalı filmde eski Amerikan başkanı John F. Kennedy’nin de gerçek görüntüleri yer alıyor.

Houston, We Have A Problem!

Avusturyalı yönetmen Fritz Lang’ın eşi Thea von Harbou’nun “The Rocket To The Moon” isimli kitabından beyazperdeye uyarlanan Woman In The Moon sessiz filmi uzayda altın arayan bir grup insanı konu ediyor. Sinema tarihin en iddialı yönetmenlerinden Lang’ın bu sessiz filmi aynı zamanda bilim kurgu sinemasının ilk örneklerinden biri olarak da kabul ediliyor. Woman In The Moon, sessiz filmi sürpriz isimlerden oluşacak canlı müzik grubu eşliğinde gösterilecek.

Voyage to the End of the Universe Ikarie XB1 filmi, bilim insanlarından oluşan mürettebat ekibiyle bir uzay mekiğinin dünya dışı yaşam formlarını araştırmak üzere Alfa Centauri gezegenine yolculuğunu anlatıyor. Güneş sisteminde mürettebatın yaşadığı tehlikeli maceraları anlatan film aynı zamanda uzay mekiğinde yaşayan bireylerin günlük kaygıları ve zevklerine de değiniyor. Yönetmen Jindrich Polák tarafından çekilen film Soğuk Savaş döneminin Batı- Doğu ikiliğinin popüler politik eğiliminden uzaklaşıyor ve geleceğe dair daha iyi bir dünyanın resmini çiziyor.

Hollywood Klasikleri Özel Gösterimi: Cat On A Hot Tin Roof/ Kızgın Damdaki Kedi

Özel ikramlar eşliğinde film izleme keyfi sunan, Hollywood Klasikleri Özel Gösterimi’nin Kasım ayındaki konuğu Tennessee Williams’ın en az kendisi kadar efsane olmuş Pulitzer ödüllü oyunundan beyazperdeye uyarlanan 1958 yapımı Cat On A Hot Tin Roof/Kızgın Damdaki Kedi. Eşsiz güzelliği ve etkili performansıyla hafızalarımıza kazınan Elizabeth Taylor’un başrolünü üstlendiği, Richard Brooks’un yönetmenliğini yaptığı film, alkolik eski futbolcu olan Brick’in karısı Maggie’yi başından salışı ve kanserden ölmek üzere olan babası Big Daddy ile buluşmasını konu alıyor. Kundura Sinema, bu filmin özel gösterimini Ekim ayında kaçıranları ve klasik film takipçilerini 29 Kasım Cuma akşamı Beykoz Kundura’ya bekliyor.

Kasım 2019 Gösterim Programı

16 Kasım Cumartesi

16.00 | Ticket To The Moon – 2019, Veronika Janatková

17 Kasım Pazar

19.30 | Apollo 13 – 1995, Ron Howard

23 Kasım Cumartesi

16.00 | Houston, We Have a Problem! – 2016, Žiga Virc

19.30 | Apollo 13 – 1995, Ron Howard

24 Kasım Pazar

16.00 | Woman in the Moon, 1929 – Fritz Lang (Canlı müzik eşliğinde sessiz film)

29 Kasım Cuma “Hollywood Klasikleri” Özel Gösterim

21.00 | Cat On A Hot Tin Roof – 1958, Richard Brooks

30 Kasım Cumartesi

16.00 | Ticket To The Moon – 2019, Veronika Janatková

19.30 | Voyage to the End of the Universe Ikarie XB 1, 1963 – Jindrich Polák

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir