Kısadan Hisse 34 Bin TL Ödül Dağıtacak

5. Kısa’dan Hisse Kısa Film Günleri başvuruları başladı. Genel kategori ve lise kategorisi olmak üzere iki farklı kategoride düzenlenecek yarışmanın jürisinde Atalay Taşdiken, Cemal Şakar, İpek Tuzcuoğlu, Seyid Çolak ve Belkıs Bayrak yer alıyor. Yarışmada toplam 35 bin lira ödül dağıtılacak. Her yıl farklı temalarla hazırlanan yarışmada bu yıl tema sınırlaması bulunmuyor. Yarışmaya son katılım tarihi 15 Şubat 2020.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle hazırlanan 5. Kısa’dan Hisse Kısa Film Günleri başlıyor. Genç Öncüler Gençlik, Spor ve Eğitim Derneği’nin düzenlediği kısa film günlerinde birbirinden değerli isimler yer alacak. Genel ve Lise kategorisindeki yarışmaya başvurular www.kisadanhisse.org adresinden yapılacak. Türkiye genelindeki yarışmaya 15 Şubat 2020’ye kadar başvurulabilecek. Eserlerin değerlendirilmesinin ardından Mart 2020’de kısa film günleri başlayacak. Yapılacak film gösterimlerinin ardından ödül töreniyle birlikte yarışma sonuçları açıklanacak.

645 FİLM KATILDI

Genç Öncüler Kısa Film Yarışması olarak başlayan etkinlikte bugüne kadar Evsizler, Bireyselleşme ve Aile, Güven, Birlikte Yaşama Kültürü temalarındaki filmler yarışmaya katıldı. Toplamda 645 filmin katıldığı kısa film günlerinde 30 film ödüle lâyık görüldü. Birbirinden değerli isimlerle sinema üzerine söyleşiler düzenlendi. Beşincisi düzenlenen yarışmada bu yıl tema sınırlaması bulunmuyor ve başvurular iki farklı kategoride değerlendirmeye alınacak.

JÜRİDE KİMLER VAR?

Yarışmanın ana jürisinde Atalay Taşdiken, Cemal Şakar, İpek Tuzcuoğlu, Seyid Çolak ve Belkıs Bayrak yer alıyor. Her biri alanında yetkin isimlerden oluşan jüri, katılımcılarının eserlerini değerlendirmeye tabi tutarak ödül alan filmleri belirleyecek. Yönetmen Kaan Atilla Taşkın, TRTİç Yapımlar’dan Nuray Kayacan, sinema eleştirmeni Serdar Arslan, senarist Ayşe Karaköse’nin yanı sıra görüntü yönetmeni M. Abdülgafur Şahin, ön jürileri üyeleri arasında bulunuyor.

35 BİN LİRA DAĞITILACAK

5. Kısa’dan Hisse Kısa Film Günleri’nde iki kategoride toplam 35 bin liralık ödül verilecek.

Genel kategoride yarışan filmlerde;

Birinciye, 10.000 Tl

İkinciye, 7.000 Tl

Üçüncüye, 4.000 TL

Jüri Özel Ödülü, 2000 TL

Genç Öncüler Özel Ödülü 2000 TL ödül verilecek.

Lise kategorisinde yarışan filmlerde ise

Birinciye, 5.000 Tl

İkinciye, 3.000 Tl

Üçüncüye, 2.000 TL ödül dağıtılacak.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir