‘Kervan 1915’le Ön Yargıları Yıkacağım

100 yıldır hakkında sadece konuşulup tartışılan ama sinemaya aktarılması akla gelmeyen ‘1915 Tehciri’, yönetmen İsmail Güneş’in senaryosu ve yönetimi ile 2016’da hayata geçiriliyor.

Ezber bozan yönetmen İsmail Güneş, çekimleri 9 hafta sürecek ‘Kervan 1915’in ön yargısız her insana doğrudan hitap edeceğini, tavırlı insanların ise filmin kahramanları ile duygudaşlık kurabileceklerini belirtiyor: Güneş filminin amacı için de, “Bakış açım, bir suçlu bulmak değildir. Yaşanıp bitmiş bir gerçeğin arka planındaki derin beşeri ilişkilerin bir çözümleme denemesidir. Anlamak ve anlatmak peşindeyim”, diyor. Giresun’dan Halep’e kadar 900 kilometre boyunca günde 10 saat yaya olarak yapılan göçürme yolculuğunun tek başına bir zulüm olduğunun altını çizen Güneş, Kervan 1915 hakkındak diğer görüşlerini ise şöyle açıklıyor:

ismailgunes“100 yıldır tartışılan bu mesele hakkında ülkemizde maalesef bir film yapılmadı. Katırcı Salim tarafından başarı ile gerçekleştirilmiş bir zorunu göç hikâyesini anlatarak bu meseleyi hem anlamaya hem de anlatmaya çalışıyorum. Hedef kitlem, ön yargısı olmayan her insan! Önyargısı olmayanların filmi seyrettiklerinde hikâyenin karakterleriyle duygudaşlık kuracaklarına inanıyorum. Filmin kalıplaşmış algılar ve duygularda bir değişim yaratmasını umuyorum.” Soykırım tartışmalarının alevlendiği bir dönemde kritik bir konuya el attığını belirten İsmail Güneş bu konudaki görüşlerini de şöyle dile getiriyor:

“Kervan 1915, soykırm vardır veya yoktur diyen bir film olarak tasarlanmadı. 1948 tarihli BM Uluslararası Soykırım Yasası tanımına göre bu trajedinin ‘soykırım’ şeklinde nitelemesi bana doğru gelmiyor.

Birinci Dünya Savaşı’nda tüm uluslar birbiriyle savaştı. 16 milyon civarında insan hayatını kaybetti. Bunlardan 3 milyon kadarı Osmanlı Devleti’nin Müslüman tebaası idi. 200 yıl boyunca büyük organizasyonlar planlama ve uygulama kabiliyetini yitirmiş Osmanlı Devleti’nin bu kadar kapsamlı bir ‘yer değiştirmeyi’ becerememesi olarak değerlendiriyorum. Yaşananların hem Müslümanlar hem de Hristiyanlar için büyük bir trajedi olduğunu düşünüyorum.”
2016 yılında gösterime girmesini planlanan dev bütçeli Kervan 1915’in çekimleri 20 Haziran’da başlayacak ve 9 hafta sürecek. Çekimler boyunca film ve oyuncu ekibi dahil 300 kişilik büyük bir kadro tehcir yolculuğunu birebir tekrarlayacak.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir