Kayıp Film ‘Tamillia’ Ukrayna’da

Ukrayna-Türkiye ilişkileri tarihinde ilk defa düzenlenen Ukrayna Sinema Günleri, Cinemo Grand Pera sinema salonunda 28 Kasım-1 Aralık 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Gösterimde Muhsin Ertuğrul’un Kayıp Olduğu Sanılan 1927 Yapımı Sessiz Filmi “Tamilla” da Yer Alıyor

Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosluğundan yapılan açıklamaya göre, “Ukrayna Sinema Günleri çerçevesinde modern uzun ve kısa metrajlı filmler ayrıca 20. yüzyılda çekilmiş ve Ukrayna için büyük öneme sahip olan iki film; Türk yönetmeni Ertuğrul Muhsin’in çektiği “Tamilla” ve Ukrayna sinemasının klasiği olan Sergiy Paracanov’un çektiği, “Unutulmuş ataların gölgeleri” filmleri gösterilecek.“diye bildirdi.

Film Gösterimleri Ücretsiz Olacak

Tüm filmlerin altyazılı olarak gösterileceği programda etkinliklerin ücretsiz olduğu açıklandı.

Kayıp Film ‘Tamillia’ Hakkında

Muhsin Ertuğrul anılarında Sovyetler Birliği’ne gittiğini ve burada bir film çektiğini anlatmıştı. Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından devlet arşivleri yeniden düzenlendi. Yaklaşık 4 yıl önce ise Ukrayna’da yapılan incelemede Ertuğrul’a ait 1927 yapımı Tamilla’nın bir kopyası bulundu ve dijitale aktarıldı. Filmin 1920’lerde Fransa’da yayımlanan Ferdinan Duchene’nin Tamilla adlı romanının uyarlaması olduğu bilinmektedir. 

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir