“Katil Kim?” Yakında Sinemalarda

Yirmili yaşlardaki bir grup zengin genç, şehirden uzak, ailelerine ait bir evde yaklaşan kasırga sırasında eğlenecekleri bir parti planlarlar, partide oynanan bir oyun beklenenden oldukça farklı şekilde ilerler.

Birbirlerini arkadan bıçaklamaya, sahte arkadaşlıklara ve bir partinin çok ama çok yanlış gidişine yeni ve eğlenceli bir bakış…

Yönetmen Halina Reijn (Instinct) bıçak gibi keskin bir komedi ve slasher bir korkuyla geliyor: “Katil Kim?” Yaklaşan kasırgayı karşılamak üzere yirmili yaşlardaki zengin bir grup arkadaş, yiyecek, el feneri ve uyuşturucu stoklarıyla fırtınaya hazır bir şekilde ücra bir aile konağında toplanır. Sophie (Amandla Stenber) yeni kız arkadaşı Bee’yi (Maria Bakalova), çocukluk arkadaşı David (Pete Davidson), David’in kız arkadaşı Emma (Chase Sui Wonders) ve arkadaşları Jordan (Myha’la Herrold) ve Alice (Rachel Sennott) ile tanıştırmaya getirmiştir, Alice ise 40 yaşındaki erkek arkadaşı Greg’i (Lee Pace) davet etmiştir.

Gece olduğunda, grup saflara ayrılır, içten içe büyümüş öfkeler gün yüzüne çıkar ve grup en sevdikleri oyunlardan birini oynamaya karar verir: Katil Kim? Oyunda bir kişi katil olarak belirlenir, ışıklar kapanır, katil seçilen kişi bir kurbanın omzuna hafifçe vurur ve herkes katilin kim olduğunu tahmin etmeye çalışır. Fakat evde elektrik fırtına nedeniyle kesilince ve insanlar gerçekten katledilmeye başlayınca eski arkadaşlar geceyi atlatmak için içlerindeki katili bulmak zorunda kalır – tabii eğer kendileri de katilin hedefi olmazlarsa.

Hollandalı yönetmen Halina Reijn’in, ikinci uzun metrajı “Katil Kim?” yönetmenin İngilizce dilindeki ilk filmi. Yönetmen bu filmde de göz dolduran bir sinema dili sunuyor. Reijn, tahrik edici, oldukça eğlenceli bir gizemi, sahte arkadaşlıkların, dostlarını sırtından bıçaklamanın ve ayrıcalıklı olmanın detaylı bir portresiyle ustalıkla birleştiriyor. Kibirli ve müşkülpesent Z kuşağının çözülmesinden komedi devşiren çok da gizli olmayan güvensizlikler ve paranoya hakkında bir hikaye…

Reijn’in ifadesiyle: “Film, içinde yaşadığımız zamana dürüst bir bakış atmak için tasarlandı. Film, bir taraftan çok eğlenceli ama aynı zamanda seks, güç oyunları, grup dinamikleri ve her şeyden çok dürüstlük hakkında.”

Reijn, sosyal medya, iletişimsizlik ve dostlukların istikrarsız tanımıyla yetişen bir kuşağın kaygılarına, kararsızlıklarına ve histerisine temas ediyor. Reijn’ın ifadesiyle: “Film, bir arkadaş grubunun toksikliğini ve çekiciliğini beraber anlatıyor. Hepimiz, birbirimize gerçekten bakmadığımız ya da neler olup bittiğini  anlamadığımız bir dünyada yaşıyoruz. Filmdeki karakterler de bizim gibi; neler yaşandığına gerçekten bakmıyorlar, sadece olaylara tepki veriyorlar ve bu durum neredeyse bir histeri halini alıyor. Baskı altındayken, düşündüğümüzden çok daha fazla ilkel güdülerimiz tarafından yönetiliyoruz.”

Filmin yıldızlarından Rachel Sennott: “Bu filmdeki kapalı ortamdaki herkes, paranoyanın son noktasını deneyimliyor ve aralarındaki tüm çatışmalar su yüzüne çıkarken herkes birbirini hedef alıyor. Gece, çok hızlı bir şekilde kabusa dönüşüyor.”

Genç ve Huzursuz

“Katil Kim?” kötü ilişkilerin mizahi özünü ortaya çıkaran bir gerilim filmi, filmin farklı yapıdaki karakterleri, dışarda fırtına şiddetlenirken olağanüstü bir tehdidin altında  aynı evde bulunuyor. Karanlık ve kanlı bir gece boyunca, kimliği bilinmeyen bir katil -aslında içlerinden biri- hayali oyun gerçeğe dönüşürken gruptakileri birer birer avlıyor.

“Bu insanların arasında derin bir sevgi var, aksi halde fırtınayı geçirmek için aynı yerde toplanmazlardı,” diyor filmin yıldızlarından ve HBO’nun yüksek bütçeli  dizisi “Industry”nin oyuncularından Myha’la Herrold. “Fakat fırtına yaklaştıkça birbirlerine karşı güvensizlikler artıyor, dillendirilmeyen dargınlıklar da gün yüzüne çıkıyor.  Gruptakilerin uyuşturucunun etkisiyle kafalarının yerinde olmaması  dahi fayda etmiyor.”

Pete Davidson (The King of Staten Island, “Saturday Night Live”) David’i canlandırıyor. David, kibirli ve kokainman ev sahibi, uyuşturucu alemi onun ailesine ait olan banliyö evinde tertipleniyor. “David’in sahip olduğu şey bu büyük ev, arkadaşları onu gerçekten sevmiyor, sadece garsoniyer olarak kullanıyor. ” diyor Davidson. “Gece ilerledikçe David’in sevimli ama kafası çok karışık kız arkadaşıyla ilişkisi de dengesizleşiyor.

PAYLAŞ

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.