Kadın Yönetmenler Festivali Buca’da

3. Kadın Yönetmenler Festivali 29 Şubat- 5 Mart tarihleri arasında Buca Tarık Akan Gençlik Merkezi’nde yapılıyor!

Buca Belediyesi’nin ev sahipliğinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla 6 gün sürecek olan 3.Kadın Yönetmenler Festivali,  37 film gösterimi, 7 atölye ve 2 panelden oluşacak programıyla sinemaseverlerle buluşacak. 56 Kadın yönetmenin 80 filmle başvurduğu festivalde, seçkide yer alamayan filmler içinse “Face to face” bölümü dikkat çekiyor. Face to Face için akademisyenler, sinema yazarları ve yönetmenlerden oluşan kurul, seçilmeyen filmlere gerekçelerini açıklayarak, genç sinema öğrencilerinin üretimlerine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Değişim Liderleri Derneği ve WMC Turkey (Kameralı Kadınlar) işbirliğiyle gerçekleşecek festivalde Folkart sponsorluğunda iki atölye de gerçekleştirilecek.

‘Yerel yönetimlerle sinemacıların bir araya gelmesini önemli buluyorum’

Festivalin direktörlüğünü üstlenen İzmirli Gülten Taranç, etkinliğin bu sene Buca’da olmasının önemini şu sözlerle vurguluyor: “Mezunu olduğum Dokuz Eylül Üniversitesi G.S.F. Sinema-Tv Bölümü artık Buca’da ve Buca Belediyesi’nin ev sahipliğinde sinema öğrencilerine çok yakın bir merkez olan Tarık Akan Gençlik Merkezi’nde olacağız. Film gösterimlerinin yanı sıra deneyimli yönetmenlerin vereceği atölyeler sinema öğrencileri için yürüyüş mesafesinde olacak. Buca Belediyesi ve Erhan Kılıç’a çok teşekkür ederiz. Ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ve Tunç Soyer’e de yürekten teşekkür ederiz, üçüncü yılımızın devam etmesi biz kadın yönetmenler için çok önemliydi. ”

Bu yılın teması “Her Kadın Başka Hayaller Kurar”, üç yıldır kadın sinemacıların hayallerini İzmirliler ile buluşturuyoruz. Kadın Yönetmenler Haftası Festival olarak geliyor. Festival ekibinin tamamı kamera arkasından geliyor, bir yönetmen olarak yerel yönetimlerle sinemacıların bir araya gelmesini önemli buluyorum, İzmir doğal platolarıyla, ışığıyla, sevecen halkıyla film çekimleri için çok elverişli…

Biz kadın sinemacılar festival vesilesiyle bir araya geliyoruz ve kadın sinemacıların yeni mekanlar tanımalarına, kentteki yeni hikayeleri keşfetmelerine de vesile oluyoruz. İzmir’i hayallerimizi izlemeye ve paylaşmaya bekliyoruz!

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir