Joker’in Senaryosu Yayınlandı!

Todd Phillips’in Oscar adayı senarist Scott Silver ile birlikte kaleme aldığı Joker filminin senaryosu online olarak internette paylaşıldı. 

Oscar Ödülleri İçin Atak

Oscar Ödülleri’ne damgasını vuracağı düşünülen Joker, vizyona girmeden önce bile büyük olay yaratmıştı. Başta Amerikan Ordusu olmak üzere devletin birçok mertebesi, sinemaseverleri uyarmış ve kendilerini Joker sananlara karşı dikkatli olmalarını istemişti. Nedeni ise, The Dark Knight Rises filminin gösterimleri sırasında yapılan silahlı saldırıydı. Joker’ın senaryosunun tamamının yayınlanma nedeni, Todd Phillips’in Oscar kampanyasında bir adım öne gitmek istemesi olarak biliniyor.

Birçok Farklı Şey İnsanlarla Bağ Kurulmasına Neden Oldu’

Deadline’a konuşan Phillips şu sözleri sarf etti: “Bazı şeyleri cevapsız bırakmak üzere yola çıktık. Bu en başından beri belli bir amaçtı. Bence birçok farklı şey insanlarla bağ kurulmasına neden oldu ve fark ettiğim şeylerden biri de Arthur’un defterine yazdığı fikirdi: ‘Akıl hastalığının en kötü tarafı, insanların sizin akıl hastası değilmişsiniz gibi davranmanızı beklemeleri.’ Bu cümle birçok akıl hastalığıyla mücadele eden insanda yankı buldu ve filmde ya da Arthur’da ya da Arthur’un deneyimlerinde biraz kendilerini görmelerine neden oldu. Birçok insanın bana maille ya da sosyal medyadan ‘Bu replik tam olarak hissedilenle aynı’ yazdığını görüyorum. Eğer kırık bir bacağınız varsa insanlar size kapıyı açacaktır ve sizin belirgin bir hastalığınız vardır. Ama eğer gizli özelliklere sahip bir akıl hastalığınız varsa insanlar sizin bu hastalığa sahip olduğunuzu bilse bile sizden akıl hastası değilmişsiniz gibi davranmanızı beklerler. Üzerinizde bu hastalığı görmezler ve çoğunlukla sizi hiç görmezler.”

Yılın En Çok Konuşulan Filmlerinden Biriydi

Joaquin Phoenix’in etkileyici oyunculuğunu izlediğimiz 2019 yılının en çok konuşulan filmlerinden biri olan Joker gişede 18+ yaş sınırıyla 1 Milyar hasılata ulaşan ilk film olma özelliği taşıyordu. (Beyazperde)

Senaryoya buradan ulaşabilirsiniz.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir