İzmir’de 19 Bin Sinemasever

Bu yıl 16’ncı kez düzenlenen Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali sona erdi. 87 ülkeden bin 591 film başvurusu alan festival, ulusal ve uluslararası kategorilerde birçok film ilk kez beyaz perdeye taşıdı. Özel seçkilerle beraber 400’ün üzerinde filmi ücretsiz olarak seyirciyle buluştururken; atölye çalışmaları ve söyleşilerle bir hafta boyunca sinemaya dair etkinliklere ev sahipliği yapan festival, 19 bin kişiyi ağırladı.

‘KEREM GÖRSEV KONSERİ İLE AÇILIŞ’

Festivalin açılış töreni, Buca’yı 365 gün kültür ve sanatla buluşturmak üzere Buca Kültür ve Sanat Merkezi olarak faaliyet gösterecek olan Buca’nın tarihi köşklerinden biri olan Hacı Davut Fargoh Malikanesi’nde yapıldı. Buca Belediyesi’nin katkılarıyla yapılan açılış törenine, Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, festivalin jüri üyeleri, yerel yönetimlerin temsilcileri, festivalin onur konuğu Tunç Başaran ve festivalde yarışan yönetmenler ile oyuncular katıldı. Açılış, festivalin onur konuğu yönetmen Tunç Başaran’a verilen ödülün ardından flemenko dans gösterileri ve Kerem Görsev’in unutulmaz konseriyle tamamlandı.

‘GÖRKEMLİ ÖDÜL TÖRENİ’

Oyuncu Ogün Kaptanoğlu’nun sunuculuğunu yaptığı ödül töreni, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlendi. KültürPark’ta yapılan ödül töreni, Blue Note Orkestrası’nın konseriyle başladı. Protokol konuşmaları ve Flamenko dans gösterisinin ardından ise ödül törenine geçildi. Yusuf Saygı, “Tüm İzmir’in bizi desteklediğini biliyor, hissediyoruz Salonları dolduran, ilgilenen, destek olan herkese teşekkür ederiz. Sinema İzmir’e çok yakışıyor, hep beraber İzmir’i sinemayla daha iyi tanıtabiliriz” ifadelerinde bulundu.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.