Antalya Film Festivali’nin En Özel Sorumluluğu

Sosyal sorumluluk projelerine büyük önem veren Uluslararası Antalya Film Festivali, 52. yılında Antalya’nın gözbebeği Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ni sinema aracılığıyla, ulusal ve uluslararası konuklarıyla buluşturarak gündeme taşıyor. İstanbul ve Akdeniz Üniversiteleri ile işbirliğinde gerçekleşen proje için öğrenciler tarafından bir de kısa film hazırlanıyor.

Uluslararası Antalya Film Festivali, en önemli görevleri arasında gördüğü sosyal sorumluluk projelerini bu yıl da sürdürüyor. İstanbul Üniversitesi ile Akdeniz Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü akademisyen ve öğrencilerinin işbirliğiyle hayata geçen proje, merkezine Antalya Büyükşehir Belediyesi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ni alıyor. Merkez, öğrencilerin gözünden çekilen bir filmle, 5 Aralık günü festivalin tüm ulusal ve uluslararası konuklarıyla buluşacak.

Özel Eğitim Merkezi ve Festival Akademi Buluşması

Uluslararası Antalya Film Festivali’nin birikimini, enerjisini ve heyecanını geleceğin sinemacılarına aktarmak; festivale gençleri ‘üreten’ olarak da dahil etmek, sektörün önde gelen isimleriyle buluşturarak eğitimlerine katkıda bulunmak için başlayan Festival Akademi’nin ilk yılki konusu “Eğitime Yeniden Bakış” adını taşıyor. Antalya Film Festivali’nin sosyal sorumluluk projesi ile buluşan Festival Akademi; konuşma, işitme, zihinsel, fiziksel engelli ya da otistik çocuklara eğitim veren ve onları hayata hazırlayan Antalya Büyükşehir Belediyesi Özel Eğitim Okulu’nu merkezine alıyor.

Gençlerin Vizöründen

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Sinema Televizyon Bölümü ile Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Televizyon Bölümü’nden akademisyen ve öğrenciler, festival öncesi belirli aralıklarla bir araya gelerek Özel Eğitim Okulu’nu ziyaret ettiler, çekim ve röportajlar yaptılar; eğitimcilerle, velilerle, çocuklarla sohbet ettiler. Biriktirdikleri bu malzemelerden Akdeniz Üniversitesi stüdyolarında öğretmenleri gözetiminde yine kendileri yapacakları bir filmin çekimine başladılar. Film, ilk gösterimini 5 Aralık günü AKM’de özel bir galada izleyici ile buluşacak.

Festival akademi 2015 kapsamında öğrenciler film çekiminin yanı sıra bir yandan bir hafta boyunca film gösterimlerini takip ederken, bir yandan da festival için Antalya’ya gelen yönetmen, yapımcı, senarist, görüntü yönetmeni, oyuncu ve diğer sektör profesyonelleriyle workshop ve söyleşilerde bir araya gelerek ders alacaklar.

Festival Akademi 2015’le ilgili bilgiler, festivalin resmi internet sitesi antalyaff.com, adresinde, her iki üniversitesin web sitelerinde ve öğrenciler tarafından hazırlanan blog’da festivalin ilk gününden itibaren yayınlanmaya başlayacak.

Batman’dan Sinema Öğrencileri Antalya’ya Geliyor

Sinemanın birleştirici gücünün gençlerle birlikte uzun vadeli ve kalıcı olmasını sağlamak, bu gücü tüm Türkiye’ye yaymak üzere sosyal sorumluluk projelerine hız veren 52. Uluslararası Antalya Film Festivali, Batman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerini Antalya’ya davet etti. Öğrenciler festivalde filmler izleyecek, yan programlara katılacak oyuncu, yönetmen ve sektör profesyonelleriyle bir araya gelecek ve gözlem yapacaklar.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir