Başkaldırı Sineması İstanbul Modern’de

Filmlerinde her zaman bir başkaldırı teması işleyen Hint asıllı Kanadalı yönetmen Deepa Mehta’nın toplu gösterimi 19-21 Ekim tarihleri arasında İstanbul Modern Sinema’da izleyicilerle buluşuyor. Mehta, 21 Ekim’de gerçekleşecek söyleşi ile sinemaseverlerle bir araya gelecek.

İstanbul Modern Sinema ve Kanada Büyükelçiliği ile Başka Sinema işbirliğiyle, 1991’den bugüne imzasını attığı büyük yapımlarla pek çok büyük ödüle layık görülmüş Hint asıllı Kanadalı yönetmen Deepa Mehta’yı ağırlıyor.

En çok epik dönem filmi niteliğindeki Element Üçlemesi ile tanınan Deepa Mehta’nın sınırları zorlayan, duygu yüklü filmleri pek çok büyük festivalde gösterildi, dünya çapında dağıtıldı ve izlendi. Üçlemenin son filmi Su, 2007 yılında “Yabancı Dilde En İyi Film” dalında Oscar adayı oldu. Hint toplumuna getirdiği eleştiriler nedeniyle her üç filmin gerek çekim gerek gösterim sürecinde zorluklar yaşandı. Hint sinemasında ilk kez iki kadın arasındaki ilişkiyi anlatan Ateş (Fire, 1996) gösterime girdiğinde sinema salonları yakıldı, 1947 Hindistan-Pakistan bölünmesini anlatan Toprak (Earth, 1998) filminin seti saldırıya uğradı. Su (Water, 2005) filminin Varanasi’deki çekimleri ise milliyetçi Hindular tarafından defalarca sabote edildi ve çekimler beş yıl aksadı.

Cesur, Korkusuz ve Kışkırtıcı

Tüm bu zorluklara karşı yılmadan üretmeye devam eden Mehta özellikle kadın sorunlarına eğilen filmlerinde geleneklere, basmakalıp inanışlara meydan okurken her zaman cesur, korkusuz ve kışkırtıcı olmayı başardı.

Mehta, Salman Rushdie’nin Boooker Ödüllü romanı Geceyarısı Çocukları’nı destansı bir şekilde uyarladı, Bollywood / Hollywood ve Dünyadaki Cennet filmleriyle uluslararası başarılar elde etti. Son filmi Şiddetin Anatomisi (Anatomy of Violence, 2016) Hindistan’daki kast sistemini, yobaz gelenekleri, 2012 yılında Delhi’de yaşanmış bir suç davasını temel alarak eleştirdi. Mehta, kariyerindeki pek çok başarının yanı sıra, Reykjavík Uluslararası Film Festivali’nden Yaşam Boyu Başarı Ödülü sahibi.

Deepa Mehta ile Söyleşi 21 Ekim’de

Kendisinin bir politikacı ya da sosyal aktivist olmadığını söylemesine karşın filmlerinde her zaman bir başkaldırı teması işleyen yönetmenin filmografisinden altı filmin gösterileceği program kapsamında Deepa Mehta’nın kendisiyle bir söyleşi de gerçekleşecek. Söyleşinin moderatörlüğünü ise sinema yazarı Nil Kural yapacak.
Tarih: 21 Ekim 2017 – Saat: 17.00

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir