‘Ayaz’ Suç ve Ceza’da

Senarist-Yönetmen Dersu Yavuz Altun’un ikinci filmi ‘Ayaz’ 3-9 Kasım 2017 tarihlerinde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öncülüğünde gerçekleştirilecek 7. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nde yarışacak.

Cezaevlerinde gerçekleştirdikleri bir sosyal sorumluluk projesi sırasında namus cinayeti nedeniyle ceza alan bazı mahkûmların yaşadığı derin pişmanlığı gözlemledikten sonra ‘AYAZ’ filmini yapmaya karar veren Senarist-Yönetmen Dersu Yavuz Altun filminin gelişim süreci ve amacıyla ilgili şunları söyledi:

“Toplumsal baskı, erkek egemen söylem, kadın ve erkeğe biçilmiş toplumsal rollerin hapishane içinde de kendini hissettirdiği, pişmanlık duygusunun zayıflık göstergesi olarak algılandığı bir ortamda yapılan hatayı düşünmek daha büyük bir acıydı mahkûmlar için. Bir mahkûmun dile getirdiği “Ben bir kişi vurdum sanıyordum. Oysa kendimi ve geride kalan herkesi vurmuşum…” sözleri toplumsal baskıya boyun eğerek cinayet işlemek zorunda bırakılan bu insanların sonrasını düşünme imkânlarının olmadığını ve düşünme şansları olsaydı birçoğunun vazgeçebileceğini gösteriyor. Neredeyse her gün bir kadın cinayetinin işlendiği ve bunun olağan bir haber haline geldiği ülkemizde, erkeklerin sonrasını düşünmesine vesile olabilecek bir film ‘Ayaz’. Bu film bir erkeğe bile, silahı eline almadan önce sonrasını düşündürebilirse amacına ulaşmış demektir…”

Hukuk dünyasını çok yönlü olarak ortak bir zeminde buluşturan, bu konseptiyle dünyada ilk olan Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin yedincisinde yer almaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Altun sözlerine şöyle devam etti:
‘Ayaz’ın hikâyesinde insan-suç-ceza kavramlarını sorgulamak için olağanüstü dramatik olanaklar mevcut. Çatışmalar en derinde, insanlığın sınandığı eşiklerde yaşanıyor. Film izlenirken insan olmanın ağır sorumluluğu, hep sustuğu-susturulduğu için duymadığımız, kıyılarda köşelerde yaşamak zorunda kaldıkları için farkına varmadığımız hayatların sızısı hissedilsin istiyorum. Bizi insan yapan, bu sızıyı hissetmek ve dinsin diye çabalamaktır diye düşünüyorum. Bu düşüncelerle ortaya çıkardığımız bir film olan Ayaz’ın tam da konusuna uygun şekilde bu festivalde yer alması benim için çok önemliydi. Festivalin amacı Ayaz’ı çekme amacımızla birebir örtüşüyor ve Ayaz’ın yarışma bölümüne seçilmesinden mutluluk duydum.

Ülke gündemimizde devamlı olarak güncelliğini koruyan kadına yönelik şiddet, mücadele edilmesi gereken ciddi bir toplumsal sorun olarak varlığını sürdürürken elimizden geldiğince bu sorunun son bulması adına her alanda dikkat çeken ve farkındalık oluşturan projeleri pes etmeden yapmaya devam etmeliyiz. Daha geniş çevrelere ulaşma imkânı sunan sinema da bizim için bu soruna kayıtsız kalamayarak ilgi çeken yapıtlar üretme şansı bulduğumuz bir alan.”
Altun, Ayaz’ın Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenecek gala sonrasında 17 Kasım’da vizyona gireceğini belirterek sözlerini tamamladı.

Ayaz, 7. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali kapsamında da 5 Kasım Pazar günü saat 19:00’da Atlas Sineması’nda, 6 Kasım Pazartesi günü saat 21:30’da Nişantaşı City’s’de sinemaseverlerle buluşacak.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir