İstanbul Film Festivali Konuk ve Etkinlikleriyle de Fark Yaratıyor

İstanbul Film Festivali bu yıl da ağırlayacağı birçok konuk yönetmen ve oyuncuyu festival izleyicileriyle buluşturmaya devam ediyor. Festivale katılacak birçok oyuncu ve yönetmen filmlerinin gösterimlerinden önce sinemalarda sunumlar yapacak ve gösterim sonrasında da izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

Festivalin Konukları

– Dünya sinemasının önde gelen 9 yönetmeninin bir araya gelerek çektikleri ve inançlar üzerine hayli iddialı olan Words with Gods filminin gösterimi sonrasında filmin de yönetmenlerinden, Sarhoş Atlar Zamanı, Kaplumbağalar da Uçar, Gergedan Mevsimi gibi filmleriyle tanınan İranlı yönetmen Bahman Ghobadi bu yıl festivalin en göze çarpan konuklarının başında geliyor. Ülkemizde de filmlerinin hatırı sayılır bir hayran kitlesi olan Ghobadi film sonrası soru-cevap kısmında seyirciyle buluşacak. Filmografisinde Wilbur Wants to Die, An Education ve One Day gibi hem popüler hem de sanat sinemasına seslenebilen filmler bulunan kadın yönetmen Lone Scherfig festival kapsamında gösterilecek The Riot Club filmi için festivalde yer alacak.

Festivale konuk olacak diğer isimler ise şöyle:

– Kariyerinde Misafir ve Şirin gibi önemli filmler bulunan, 2013 yılında Altın Lale Uluslararası Yarışma Jüri üyesi olarak festivalin konuğu olan İranlı oyuncu Simin Fatemah Motamed-Aria (Nabat)
– Peter Greenaway’in Eisenstein in Guanajuato filminde ünlü Rus yönetmen Sergei Eisenstein’a can veren Finlandiyalı başrol oyuncusu Elmar Bäck,
– Bu yıl ilk uzun metrajlı filmiyle Berlin Film Festivali Generation bölümünde yarışan İtalyan yönetmen Duccio Chiarini (Short Skin),
– Özellikle 2006 yapımı Bawke adlı kısa filmiyle birçok uluslararası festivalde ödül kazanan ve Norveç’te yaşayan Kürt yönetmen Hisham Zaman (Letter to the King)
– Akşam Yemeği / The Dinner ile 2014 Venedik En İyi Avrupa Filmi–Yönetmen Günleri, Pasinetti Özel Ödülü alarak adından bahsettiren yönetmen Ivano De Matteo ile filmin başrol oyuncusu Luigi Lo Cascio,
– Katalin Varga ve Berberian Sound Studio ile yeni nesil İngiliz sinemacıları arasında kendine özel bir seyirci kitlesi yaratan yönetmen Peter Strickland’ın Berberian Sound Studio’da da birlikte çalıştığı, Toronto, Rotterdam ve Londra gibi birçok film festivalinde büyük ses getiren The Duke of Burgundy’nin başrol oyuncusu Chiara D’Anna,
– Altın Lale Uluslararası Yarışma filmlerinden Star’ın oyuncusu Severija Janušauskaitė

Festival Etkinlikleriyle de İstanbul’un İki Yakasında

İstanbul Film Festivali düzenlediği etkinliklerle sinemaseverleri bir araya getirirken eğlenceyi ve sinema sohbetlerini birleştiren organizasyonlara imza atıyor. Festival hem Avrupa hem de Anadolu yakasında düzenlendiği etkinliklerle bir anlamda iki yakayı birleştiriyor.

İstanbul Film Festivali ve Fil’m Hafızası, Anadolu yakasındaki sinefilleri 4 Nisan Cumartesi akşamı saat 18.00’den itibaren Kadıköy’de bir araya getirecek. Dunia, Stereogun, Lâl, Masal Evi, Liman Kahvesi, Flu, Trip ve Hera olmak üzere 8 mekâna yayılacak partiye katılım ücretsiz olacak. Katılımcıları sinema sohbetleri ve ödüllü yarışmalar bekliyor.

Festival kapsamındaki bir diğer parti de Fil’m Hafızası işbirliğinde Avrupa yakasındaki sinefilleri 17 Nisan Cuma akşamı geceyarısından sonra InnPark’ta buluşturuyor. Festival kapsamında 24.00 seansında Beyoğlu Sineması’nda gösterilecek Norveçli yönetmen Tommy Wirkola’nın Ölü Kar 2: Kızıllar Ölülere Karşı / Dead Snow2: Red vs Dead adlı filminin ardından, sürpriz konuklar, DJ performansları ve film sohbetleri izleyicileri bekliyor. Bu eğlenceli partinin bilet fiyatları 25 TL (tam) ve 15 TL (öğrenci), öncesindeki Ölü Kar 2: Kızıllar Ölülere Karşı filmine bilet alan izleyiciler ise partiye ücretsiz katılabilecek.

Festivalde “Sine-Konser”: Damon & Naomi play “Fortune”

Bu yıl festivalde Salon işbirliğiyle bir “sine-konser” de gerçekleştirilecek: Damon & Naomi play ‘Fortune’. Müzikleri Saksı Olmanın Faydaları / The Perks of Being a Wallflower ve Greenberg gibi filmlerde, The Sopranos ve The Ghost Whisperer gibi TV dizilerinde kullanılan Damon Krukowski ve Naomi Yang ikilisi 11 Nisan Cumartesi akşamı saat 21.30’da Salon’da olacak. İkilinin performansı, Naomi Yang’ın yönettiği 30 dakikalık sessiz filmi Fortune’u temel alacak. Fortune’un başrollerini Norman von Holtzendorff ve Anabel Vázquez Rodríguez üstleniyor. Müzik kariyerlerine Galaxie 500’de başlayan Damon ve Naomi, folk, psych, dream pop ve indie rock öğelerini elektro gitarla birlikte kullanarak büyüleyici, huzur veren taze bir sound yakaladılar ve bu doğrultuda 70’lerin samimiyetini günümüze taşıdılar. Konserin biletleri Biletix satış sistemi ve İKSV gişesinden satılıyor.

Sinema her şeyim. Hayallerim, bir şekilde hangi alanı olursa olsun temas halinde olmak istediğim, hayatımın vazgeçilmezi..Woody Allen, Dardenne Kardeşler ve Reha Erdem'in sinema dünyalarından tarifsiz bir şekilde etkilenirken; sinema tarihinin en iyi filminin Yurttaş Kane olduğu üzerine düşüncem, seyrettiğim her filmle biraz daha pekişiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir