İstanbul Film Festivali – 4. Gün Programı

Festivalin dördüncü gününde Akbank Galaları’nın en öne çıkan filmlerinden Andrew Haigh’ın yönettiği 45 Years seyirciyle buluşacak. Günün öne çıkan diğer filmleri ise Güzelliğin Hanedanlığı ve Victoria.

YAŞLILIK VE EVLİLİK ÜZERİNE ETKİLEYİCİ BİR DRAM: 45 YEARS
Festivalin Akbank Galaları bölümünün merak edilen filmlerinden 45 Years, önceki filmi Weekend ile çok olumlu eleştiriler alan Andrew Haigh’ın üçüncü yönetmenlik çalışması. İki başrol oyuncusunun çok güçlü performanslarından büyük destek alan film, evlilik ve yaşlanma üzerine çok olgun ve gerçekçi bir film.

140 DAKİKALIK TEK PLAN DENEMESİ: VICTORIA
Berlin Film Festivali’nden en iyi yönetmen ödüllü Sebastian Schipper yönetmenliğindeki Victoria, bol aksiyonlu bir soygunu tek plan çekimle anlatmayı deneyen bir yapım olarak seyircilerin de en merak ettiği filmler arasında yer alıyor. Film 16:00 seansında Feriye Sineması’nda seyredilebilir.

MISIR DEVRİMİ’NİN ARDINDAN
Kelebeğin İzi Ekim 2011’de gerçekleşen Maspero katliamında hayatını kaybeden göstericilerden “Mısır Devrimi’nin Guevera’sı” olarak anılan Mina Daniel’in kız kardeşi Mary ile bizi devrimin ardından iki yıllık bir yolculuğa çıkarıyor. “NTV Belgesel Kuşağı”nda izleme fırsatı bulacağımız belgeselin Atlas Sineması Salon 2 saat 19.00’daki gösterimine filmin yönetmeni Amal Ramsis de katılacak. Yönetmenin katılacağı bir diğer gösterim ise 8 Nisan Çarşamba günü Rexx Sineması Salon 2’de 19.00 seansı olacak.

LISANDRO ALONSO FİLMLERİNE DEVAM
Yarın Arjantin sinemasının genç yeteneği Alonso’nun birbirini takip eden iki filmi festival izleyicisiyle buluşacak. Ölüler Feriye Sineması 13.30 seansında; Ölüler’in başkarakteri Misael Saavedra’nın tuhaf yolculuğuna odaklanan Hayalet ise Beyoğlu Sineması 19.00 seansında gösterilecek.

BALKAN KEŞFİ
Nuri Bilge Ceylan’ın gözünde “bir tür kişilik, bir tür ruh, bir öz” canlandıran Balkan sinemasını “Balkanlar: Ateşin Sineması” bölümüyle keşfetme fırsatını kaçırmayın. Yarın Atlas Sineması 16.00 seansında izlenebilecek film, geçtiğimiz yıl Hırvatistan’ın Pula Ödülleri’nde En İyi Görüntü ve En İyi Hırvat Filmi dahil birçok ödül alan Zvonimir Juric’in yazıp yönettiği üç bölümden oluşan “toplumsal gerilim” Azrail.

FARKLI COĞRAFYALARDAN FARKLI HİKÂYELER
Festivalin hiç kuşkusuz en çok öne çıkan bölümlerinden biri de uluslararası film festivallerinden ödüllerle dönen ve çokça konuşulan filmlerin yer aldığı “Dünya Festivallerinden” bölümü. Bizi genç bir kadının sanat ve aşk sayesinde değişen dünyasına götüren Julie Lopes Curval yönetmenliğindeki Işıltılı Hayat Feriye Sineması 11.00’de; Rotterdam Film Festivali’nin açılış filmi olarak gösterilen, Tom Harper’ın yönettiği İngiliz filmi Savaş Kitabı ise Atlas Sineması’nda 11.00’de izlenebilir.

Sinema her şeyim. Hayallerim, bir şekilde hangi alanı olursa olsun temas halinde olmak istediğim, hayatımın vazgeçilmezi..Woody Allen, Dardenne Kardeşler ve Reha Erdem'in sinema dünyalarından tarifsiz bir şekilde etkilenirken; sinema tarihinin en iyi filminin Yurttaş Kane olduğu üzerine düşüncem, seyrettiğim her filmle biraz daha pekişiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir