İstanbul Film Festivali – 1. Gün Programı

Sinemaseverlerin beklediği an geldi çattı. Festival kapılarını sinemaseverlere 4 Nisan Cumartesi günü açıyor. Artık dünyanın dört bir yanından filmler arasında yoğun ama keyifli bir koşturmacanın yaşanacağı iki hafta bizleri bekliyor.

Festivalin ilk gününde gösterimlerin yapılacağı her salonda öne çıkan filmlere göz atmaya çalışalım.

Berlin Film Festivali’nin Generations bölümünün açılış filmi olan Prens, 11.00’de Rexx’te ilk gösterimini yapacak.

Filistin halkının sözcüsü ve ulusal şairi kabul edilen Mahmud Derviş’in iç dünyasını, aşklarını, sanatını ve sürgün günlerini anlatan belgesel Kaydet, Ben Bir Arabım 11.00’de Rexx 2’de.

Haitili yönetmen, aktivist ve ülkenin eski Kültür Bakanı Raoul Peck Haiti’de Cinayet ile 2010 yılındaki Haiti depremindeki toplumsal felakete bu kez orta sınıf bir ailenin alt üst olan yaşamından bakıyor. Raoul Peck filmin sonraki gösteriminde 11 Nisan Cumartesi günü 19.00’da Fransız Kültür Merkezi’nde filmini sunmak için festivalin konuğu olacak.

Atlas Sineması festivali 11.00’de suyun gizemi ve ilerleyemeyen bir çiftle açıyor.
Şilili usta sinemacı Patricio Guzmán, çölden sonra bu kez dünyadaki yaşamın temel kaynağı olan suyun hafızasına kulak veriyor. Olağanüstü görüntüleri ve zihin egzersizleriyle Sedef Düğme NTV Belgeselleri’nin en önemli filmlerinden. Amir ve Sara, üniversite öğrenimi için ülkeleri İran’ı geride bırakarak Melbourne’e taşınmaya çalışan Amir ve Sara’nın korkunç bir felaketle karşılaşıp gidememelerini anlatan Melbourne’ün ilk gösterimi 11.00’de Atlas 2’de. Yönetmen Nima Javidi filmin sonraki gösterimlerinde aramızda olacak.

İstanbul Modern Sinema’da 13.30’da Yeni Alman Canlandırma sinemasının örnekleri gösterilecek. Programın 14 Nisan Pera Müzesi’ndeki gösteriminin ardından 17.30’da gerçekleşecek bölümün küratörü Annegret Richter söyleşisini şimdiden not edin.

İLK GÜNÜN EN MERAK UYANDIRAN İKİ FİLMİ
Festivalin açılış gününde iki usta yönetmenin gösterildiği yerlerde büyük övgüler alan filmleri en merak edilenler listesinin başına yazılabilir. Bir dönem Andrey Tarkovski’yle çalışmış Rus yönetmen Andrey Konchalovski’nin son filmi Postacının Beyaz Geceleri Atlas Sineması 13.30 seansında, ünlü Fransız sinema dergisi Cahiers du cinéma’nın geçen yılın en iyi filmi seçtiği, aslında ARTE kanalı için çekilen bir mini-dizi olan Bruno Dumont imzalı Küçük Serseri Beyoğlu Sineması 21.30 seansında. Bu iki filmin de kaçırılmaması gerektiği notunu düşelim.

Ayrıca bir başka yıllara meydan okuyan büyük usta Ermanno Olmi’nin savaş hakkındaki Her Yer Yeniden Yeşerecek filmi ise Feriye Sineması 16.00 seansında.

İlk Günde İki Lisandro Alonso Filmi
Arjantin sinemasının son dönem en yetenekli yönetmenlerinden Lisandro Alonso’nun tüm uzun metrajlı filmleri özel bir bölümle festival izleyicisiyle buluşuyor. Festivalin ilk gününde Alonso’nun iki filmini birden izleme şansınız var. Arjantin sinemasını ve bu usta yönetmeni keşfetmek isteyenler Hayal Ülkesi’nin Feriye Sineması 13.30, Özgürlük’ün ise Beyoğlu Sineması 16.00 gösterimini kaçırmasınlar.

Geçen yıl festivalin konuğu olan Arjantinli yazar ve yönetmen Marco Berger imzalı Kelebek Atlas Sineması Salon 2’de 21.30’da izlenebilir.

Yılın Korku Filmi Olmaya Aday: It Follows
TV2 sponsorluğunda gerçekleştirilen “Geceyarısı Çılgınlığı” bölümündeki filmler, festival boyunca Cuma geceleri Beyoğlu Sineması, Cumartesi geceleri ise Atlas Sineması’nda 24.00 seansında gösterilecek. Bu senenin en iyi korku filmlerinden biri olarak ünü kendinden önce gelen, David Robert Mitchell’ın yönettiği Peşimdeki Şeytan. Uykunuzu kaçıracak, huzursuz edecek Atlas Sineması 24.00 seansında gösterilecek. Zaten yıllardır kendine kemik bir hayran kitlesi yaratmış olan Geceyarısı Çılgınlığı bölümü müdavimleri bu filmi kaçırmayacaktır.

KADIKÖY PARTİSİ
İstanbul Film Festivali ve Fil’m Hafızası, festival coşkusunu Anadolu yakasına taşıyacağı bu ilk partiyle sinefilleri Kadıköy’de bir araya getiriyor. Dunia, Stereogun, Lâl, Masal Evi, Liman Kahvesi, Flu, Trip ve Hera olmak üzere 8 mekâna yayılacak parti saat 18.00’de başlayacak, üstelik katılım ücretsiz! Ayrıca Festival biletlerini gösterenlere parti boyunca tüm mekânlarda içecekler %10 indirimli. Dahası, üç farklı mekânda parti kartlarını damgalatan katılımcılara bir içecek ücretsiz! Avrupa yakasında gerçekleşecek diğer parti ise festivalin sonunda!

Sinema her şeyim. Hayallerim, bir şekilde hangi alanı olursa olsun temas halinde olmak istediğim, hayatımın vazgeçilmezi..Woody Allen, Dardenne Kardeşler ve Reha Erdem'in sinema dünyalarından tarifsiz bir şekilde etkilenirken; sinema tarihinin en iyi filminin Yurttaş Kane olduğu üzerine düşüncem, seyrettiğim her filmle biraz daha pekişiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir