İran Filmleri İstanbul’da!

34. İran Fecr Film Festivali’nde gösterilen en önemli 3 film, 86 Doğumlu, Senin Dünyanda Saat Kaç veSonsuzluk ve Bir Gün adlı filmler 29 Şubat – 02 Mart 2016 tarihleri arasında Beyoğlu Cine Majestik Sineması’nda 19:00 ve 21:30 seanslarında seyirciyle buluşuyor. Said Rustayi’nin yönettiğiSonsuzluk ve Bir Gün, kızlarının düğününü yapmaya hazırlanan bir ailenin bazı olayların gelişmesiyle bozulmaya başlayan ilişkilerini anlatıyor. Günümüz İran sinemasının en başarılı filmlerinden olan film, toplumunun acı gerçeklerini seyirciye farklı bir açıdan göstermeye çalışırken acı ve gizli yaraları da gülümseten sahnelerle yumuşatmaya çalışıyor.

34.İran Fecr Film Festivali’nde gösterilen en önemli 3 film 29 Şubat, 1 ve 2 Mart tarihleri arasında Beyoğlu Cine Majestik sinemasında 19:00 21:30 seanslarında seyirciyle buluşacak…

 

FİLMLER:

 

“86 DOĞUMLU”

Yönetmen: Mecid Tavakkoli

Dili: Farsça (İngilizce Altyazılı)

Yapım Yılı: 2015

KONU:

Fecr Film Festivali’nin “yeni bir bakış” bölümünde yer alan film; Mecid Tavakkoli’nin birkaç belgesel ve kısa filmden sonra çektiği ilk uzun metrajlı film denemesidir.

Bir genç kız ve erkeğin zengin olma hayaliyle çeşitli grupların rolünü oynarken halka kazık atmaya başlar ve giderek gerçekleri fark ederler. Bu film; kararsız ve garip bir neslin simgesi ve göstergesidir.

 

 

“SENİN DÜNYANDA SAAT KAÇ”

Yönetmen: Safi Yazdaniyan

Dili: Farsça  (İngilizce Altyazılı)

Yapım Yılı: 2014

KONU:

Goli 20 yıl sonra Fransa’dan memleketi “Reşt’e” döner. Eski sevgilisi olan Ferhat onu karşılar ama Goli onu hiç hatırlamamaktadır.

Eski bir aşk acısı bu kez ne intikam almaya, ne de bir rezalete sebep oluyor.

 

 

SONSUZLUK VE BİR GÜN”

Yönetmen: Said Rustayi

Dili: Farsça  (İngilizce Altyazılı)

Yapım Yılı: 2015

KONU:

2011 yılının yabancı film Oscar’ını  alan “Bir Ayrılık”  filminin oyuncusu Peyman Moadi’nin başrolünü üstlendiği film, kızlarının düğününü yapmaya hazırlanan bir aile, bazı olayların gelişmesiyle ilişkileri bozulmaya başlar.

Bu film günümüz toplumunun acı gerçeklerini seyirciye farklı bir açıdan göstermeye çalışırken acı ve gizli yaraları da komik sahnelerle yumuşatmaya çalışmaktadır.

 

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.