İlk ve Son’a Dair

BluTV yapımı İlk ve Son’un başrollerinde Özge Özpirinçci ve Salih Bademci yer alıyor. Dizinin yönetmen koltuğunda son dönemde iddialı yapımlara imza atan Cenk Karcı oturuyor. İlk görüşte başlayan bir aşkın başlangıcının ve bitişinin eş zamanlı anlatılıyor. 

Barış (Salih Bademci) ve Deniz (Özge Özpirinçci) duygularını yoğun yaşayan karakterler. Barış duygusal olan taraf iken , Deniz öfkeli tarafta yer alıyor. Bir klasik olarak Deniz’in babasıyla güven sorunu varken, Barış’ın da annesiyle sevgi ve nefret karışımı bir ilişkisi bulunuyor. Birçok defa anlatılmış bir hikayenin 2010-2020 yılları arasında geçen bir versiyonunu izliyoruz aslında. Zamansal değişimlerde saç, kostüm ve makyaj konusunda başarılı bir sanat yönetmenliği söz konusu.

Toksik bir ilişkinin a,b,c si zaman değişse de sonu değişmiyor. Barış ve Deniz’in ilişkisinde bunu çok net görüyoruz. Toplumsal kurumlar, kurallar bir sorgulanmadan geçiyor. Arkasında gizlediği suçlar,mutsuzluklar gün yüzüne çıkarılıyor. İlk ve Son’da bir gün yüzüne çıkarma işlevi üstleniyor. Kurallara uymamak üzerine kurulan bir ilişki sen niye böylesine evrildiği noktaları iyi yakalıyor. Her ilişkinin de bir ömrü olduğu ve sonunda bir boşanmanın kapıda olduğu ekleniyor. 10 yıllık bir zaman diliminine yayılan ilişkinin temelini  toplumsal olan her şeyden nefret etme durumu oluşturuyor. 

İlişki hikayelerinin yükselişte olduğu bir zamdan anlatılan hikayenin iyi olduğu yanlarının dışında kustuğu öfke insanı biraz düşündürüyor. Fedakar, cefakar anne kalıbının yıkılmaya çalışıldığı ortada. Haklı bir çaba olduğu da göz ardı edilemez ama bunun yanında büyümemiş bir kadın, erkek tipi de ortaya çıkmıyor. Bence o tipte toplumumuzda yeterince mevcut. Mevcut olanı modern hale getirince yeni bir şey mi söylenmiş oluyor, hayır olmuyor.

Müzikleri,eş zamanlı ilerlemesi ve başarılı oyunculuklarla kendini izlettiren dizi, dünyasına dahil olma açısından belli bir kitleye sesleniyor. O seslendiği kitlenin içerisinde yer alıyorsanız dizi size tanıdık, yakın gelebilir ama değilseniz hikaye ile aranızdaki mesafe aşılmıyor.

İkinci sezonunda farklı bir ilişkinin a,b,c sini anlatacak dizi umarım rolleri tersine çevirme dışında farklı, yenilikçi nüanslar ortaya koyar.

İstanbul doğumlu. Lisans eğitimini felsefe alanında tamamladı. Yüksek Lisansını Medya ve Kültürel Çalışmalar alanında, Sinemada Aşk ve Zaman: Sevmek Zamanı ve Masumiyet Filmlerinin İncelenmesi başlıklı teziyle mezun oldu. Lisansta aldığı sinema ve felsefe dersi kalemini sinema yazarlığına çevirmesine vesile oldu. Film Arası ile yolları kesişti. Haberler ve röportajlar yapıyor. Sinema yazıları yazıyor. Litros Sanat Dijital Kültür Sanat Gazetesi'nde editör olarak çalışıyor. Sinemanın gücüne inanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.