İFSAK Kısa Film Festivali Bugün Başladı

Bu yıl 27. yaşını kutlayacak olan İFSAK Kısa Film Festivali, bugün festivalin www.kisafilm.ifsak.org.tr adresinden çevrim içi başladı. Gösterimler 14 Mart’a kadar sürecek. 14 Mart’ta ulusal yarışmanın ödül töreniyle festival kapanışı da çevrim içi olacak.

Ulusal yarışma

Bu yıl 41.kez gerçekleşen ulusal yarışmaya 374 film katıldı. Filmler, festival koordinatörü Aylin Kök Aydın, geçen yılki yarışmada Yağmur Olup Şehre Düşüyorum filmiyle En İyi Kurmaca Film Ödülü’nün sahibi olan yönetmen Kasım Ördek ve İFSAK sinema birimi üyesi Hayrettin Tunç’tan oluşan ön jüri tarafından değerlendirildi ve 47 filmin ön elemeyi geçmesine karar verildi. Ön elemeyi geçen filmler festival süresince çevrim içi olarak izlenebilecek.

Ön elemeyi geçen filmler yönetmen ve metin yazarı Bingöl Elmas, Altyazı Fasikül: Özgür Sinema’nın editörü Fırat Yücel ve Görüntü Yönetmeni Meryem Yavuz tarafından değerlendirilerek En İyi Film Ödülleri festivalin son günü olan 14 Mart 2021 günü saat 20:00’dan itibaren yapılacak çevrim içi ödül töreninde açıklanacak.

Konuk ülke: İran

27. İFSAK Kısa Film Festivali’nde bu yıl konuk ülke İran. İran’dan beş film programda izlenebilecek. Bunlardan birisi özel gösterim kapsamında gösterilecek olan TheForbiddenStrings belgeseli. Türkiye prömiyerini festivalde yapacak olan belgesel İran’da yaşayan Afganistanlı gençlerin gizlice rock müzik yapma ve anavatanları Afganistan’da canlı konser vermek için zorlu, tehlikeli bir yoldan geçerek bu canlı konseri gerçekleştirme serüvenlerini sinemasal bir dille anlatıyor. Yönetmenliğini Hasan Noori ve yapımcılığını Hasan Noori ile birlikte AfsanehSalari’nin yaptığı belgesel, 06-14 Mart arasında festivalin sitesinde izlenebilecek.

Festivallerden

Bu yıl,Festivallerden bölümümüze geçen yıl olduğu gibi İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali ve Selanik Uluslararası Kısa Film Festivalikatılımıyla devam ediyoruz. Ayrıca dünyanın prestijli kısa film festivallerinden Aesthetica Uluslararası Kısa Film Festivaliseçkisi de bu yıl ilk kez programımızda olacak.

Aesthetica seçkisinde birbirinden önemli konulara değinen 13 film izleyiciyle buluşacak. Bunlardan birisi de Murat Çetinkaya’nın yönetmenliğini yaptığı Sonsuz filmi.

Selanikli sinema gönüllüsü YiannisZachopoulostarafından düzenlenen Selanik Uluslararası Kısa Film FestivaliseçkisindeYunanistan’dan 7 film yer alacak. Bunlardan birisi Yunanistan’ın ilk 360 kamerayla çekilen kısa filmi,yönetmenliğini VanessaFerle’nin yaptığı Fightor Flight.Bozulmuş bir dünyada sürreel bir kadın mülteci.360 –kameradan parçalara ayrılmış bir dünya görüşü, konuşmalar, sinirbilim ve afrikalı– Amerikalı entellektüellerKarpathos adasındaki terkedilmiş kasaba Olympos ve Balkanlardan gelen savaş şarkıları ve Paris’te buluşma, hepsi birleşirler. Şiirsel bir audio-visual kolajda yaşayan içgüdü, umut, mücadele etmek ve hayal kırıklığı.

Direktörlüğünü İFSAK onur üyesi Hilmi Etikan’ın yaptığı İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali seçkisinden ise 5 İspanyol filmi festival programında yer alacak.

Azra Deniz Okyay kısa filmleri

İlk uzun metraj filmi Hayaletler’le festivallerden ödüllerle dönen Azra Deniz Okyay,27. İFSAKKısa Film Festivali’ne üç kısa filmiyle katılıyor. Yönetmenin Palyaço, Küçük Kara Balıklarve SulukuleMonAmour filmleri festivalde yer alacak. 12 Mart 2021 saat 21:00’de Azra Deniz Okyay’layoutubeİFSAK TVkanalından canlı izlenebilecek kısa filmleri üzerine bir sohbet gerçekleşecek.

Söyleşiler

Söyleşi youtubeİFSAK TVkanalından canlı izlenebilecektir.

Festival programında yer alacak söyleşiler de şöyle sıralanıyor:

07 Mart 2021 Saat 21:00

  • Anısına: Cüneyt Cebenoyan
  • Moderatör: Berna Kuleli (Sinema Yazarı)

12 Mart 2021 Saat 21:00

  • Azra Deniz Okyay Özel Gösterimi Söyleşisi
  • Moderatör: Berna Kuleli (Sinema Yazarı)

13 Mart Saat 21:00 Zeynep Ünal İfsak Sinema Emek Ödülü

  • İFSAK Sinema Emek Ödülü Zeynep Ünal Söyleşisi
  • Moderatör: Murat Çetinkaya (Kısa Film Yönetmeni)

14 Mart 2021 Saat 20:00

  • Ulusal Yarışma Ödül Töreni ve Ana Jüriyle Söyleşi

Ulusal Yarışma Ana Jürisi:

  • Bingöl Elmas – Belgesel Yönetmeni ve Metin Yazarı
  • Fırat Yücel – Altyazı Fasikül: Özgür Sinema’nın Editörü
  • Meryem Yavuz – Görüntü Yönetmeni

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir