Hayatınızı Değiştirecek 35 İlham Kaynağı Film

En fazla ilham kaynağı olan filmler seyirci üzerinde etki bırakan filmlerdir. Bu listede sizler için birbirinden güzel 35 eser var; Oscar kazanmış filmlerden, favori filmlere kadar mükemmel bir liste sizleri bekliyor!

 

1. Amadeus (1984)

Bu harika dönem epiği, Mozart’ın dehasına dayalı, iyi performanslar ve olağanüstü müzikler içeren olağanüstü bir film.

“Bu hiç duymadığım bir müzik, özlemle dolu, doldurulamaz bir özlem.” Mozart’ın müziğinin tanımı.

 

2. The Madness of King George (1994)

Kral George III aklını kaybeder, ülkesini kaosa sürükler. Devrimci Tıp adamı Dr. Willis, bu parlak drama düzenini sağlamak için çağrılır.

“Pişmanlık olmayan bir yaşam yoktur ayrıca hepsinin tesellisi vardır.” Kral George III

 

3. Mary and Max (2009)

Bu film içimizdeki bazı duyguları yeniden canlandırıp harekete geçirebilir. Yalnız yaşayan 2 kişi mektup arkadaşı olurlar ve uzun soluklu bir arkadaşlığa başlarlar.

“Benim beşinci işim çöp koleksiyoncusu olmaktı. Topladıklarımı böceklerden temizlerdim ve kimseyle konuşmama gerek yoktu. Bazen galaksiler arası robot taklidi yapmak hoşuma giderdi.” Max.

 

4. Princess Mononoke (1997)

Ghibli Stüdyosu’ndan nefes kesici bir ustalık eseri. Genç Savaşcı Ashitaka, doğaüstü güçler ve insanların dünyası arasındaki düzeni korumak için savaşır.

“İşte bu nefretin görünüşü! İşte bu seni tuttuğu zaman sana ne yapacağı!” Ashitaki.

 

5. Spirited Away

Spirited Away sonunu tahmin edemeyeceğiniz mükemmel bir film. Okul kızı Chihiro, yanlışlıkla ruhlar dünyasına gider. Chihiro, Japon hamamlarında özgürlüğünü geri kazanmak için çalıştırılır.

“Biriyle tanıştığın zaman onu asla unutamazsın. Sadece onu hatırlaman biraz zaman alabilir.” Chihiro için tavsiye.

 

6. The Kings of Summer (2013)

Üç genç oğlan aileleri tarafından ormanda bir ev inşa edip orada yaşamaya zorlanmışlardır.

“Haklısın, Bu klasik bir kaçırılma. Konserve kutularımızı, makarnalarımızı ve çocuklarımızı aldılar.” Frank, tedirgin baba.

 

7. Rush (2013)

Heyecan verici 1976 Formula 1 sezonunda, James Hunt ve Niki Lauda dünyanın en iyisi olmak için karşı karşıya gelir.

“Deri nakli sırasında terlemek imkânsızdır. Böylece ter hiçbir zaman gözlerime tekrardan gelemez. İşte bu, şoför için iyi bir şeydir.” Lauda’nın kaza sonrasından.

 

8. Punch-Drunk Love (2002)

İlginç bir romantik dram. Adam Sandler’ın tuhaf ve yalnız Barry Egan karakteri, Emily Watson’ın gizemli Lena karakterini elde etmeye çalışır.

“Çok fazla pudingim var ve 6 ya da 8 haftaya kadar telafi edilebilir. Yani eğer sen bana o kadar zaman verebilirsen, bence sen nereye gidersen oraya gidebilmek için yeterli puding biriktirmiş olurum.” Barry’den Lena’ya.

 

9. Of Mice and Men (1992)

Garry Sinise’ın John Steinbeck’in klasik romanına mükemmel adaptasyonuyla, güçlü iradeli George ve zihinsel engelli olan Lennie, çiftçi olarak Amerika’yı dolaşıyorlar ve bir gün kendi topraklarına sahip olmanın hayalini kuruyorlar.

“Bizim geleceğimiz var. Bizim konuşabileceğimiz insanlar var. Onlardan hakkımızdaki lanet olası şeyleri duyabiliriz.” George.

 

10. The Diving Bell and the Butterfly (2007)

Jean-Dominique Bauby kitabını konu alan, bu dokunaklı Fransız filmi onun felç geçirdikten sonraki hayatını anlatıyor. Acı çekmesine rağmen yazdığı romanı konu alıyor.

“Kendime acımayı bıraktım. Gözüm dışında 2 şey daha felçli olmadı: Hayal gücüm ve hafızam.” Bauby.

 

11. The Squid and The Whale (2005)

Boşanmış bir çift, çocuklarının (Walt ve Frank) aralarındaki sorunlara maruz kalmamaları için uğraşıyor.

“Şövalye zırhına bakabiliriz. Doğal tarih müzesinde korkunç bir balık var. Mürekkep balığı ve balinanın kavgasından her zaman korkardım.” Walt.

 

12. The Illusionist (2010)

Sylvain Chomet’in görkemli animasyon masalı, sihirbazın Avrupa seyahati sırasında yaşadığı zorlukları anlatıyor, yolda genç bir hayranıyla irtibata geçiyor.

“Büyücüler yaşamıyor.” Büyücünün notundan.

 

13. Adaptation (2002)

Endişeli Charlie Kaufman (Nick Cage) zor bir romanın uyarlamasını yapan bir senaristtir. Yaptıkları sırasında giderek kararsızlaşmaya başlar.

“Benim bütün sorunlarım ve endişem kimyasal dengesizlikleri azaltabilir ya da bir tür anlaşılamayan sinaps, bunun için yardım etmeliyim. Fakat buna rağmen hala çirkin kalacağım.” Charlie.

 

14. Beasts of the Southern Wild (2012)

Düşündüren, hissettiren, fantezi-dram merkezli mükemmel bir film. Hushpuppy’nin bulunduğu topluluk, çevre sorunlarına maruz kalıyor ve Hushpuppy, yeni dünyaya adapte olmayı öğreniyor.

“Bu koca evrenin küçük bir parçası olduğumu görebiliyorum.” Hushpuppy.

 

15. Life of Pi (2012)

Pi, pasifik okyanusunda hayatta kalmaya çalışır ve tek yolculuk arkadaşı da Bengal kaplanıdır.

“Bütün yaşam boyunca çekip gitmek isteriz. Ama en fazla acıtan da elveda diyeceğimiz zamanımızın olmaması.” Pi.

 

16. Awakenings (1990)

Nörolog Oliver Sack’in kitabına dayanan hikâyede, Robin Williams içine dönük, katatonik hoşgörüleri uyandıran bir ilaç keşfeden karakteri canlandırıyor.

“Diğer uyanış gerçekleşti; bu insan ruhunun diğer bütün ilaçlardan daha güçlü olduğu… Ve bunu beslemeye ihtiyacımız var: İşte, oyunda, arkadaşlıkta, ailede bunlar önemli olan şeylerdir.” Dr. Sayer.

 

17. One Flew Over The Cuckoo’s Nest (1975)

Jack Nicholson, Randal P. McMurphy karakterini canlandırıyor. Başına buyruk bir tip ve hapis cezasından kaçmak için zihinsel hastalar için olan bir klinikte deli taklidi yapmaktadır. İlerleyen süreçte bu durum kargaşaya neden olacaktır.

“Sen kim olduğunu sanıyorsun? Tanrı aşkına deli ya da nesin sen? Tabii ki değilsin! Sen sokakta yürüyen sıradan pisliklerden farklı değilsin.” McMurphy.

 

18. The Straight Story (1999)

İkinci Dünya Savaşında asker olan Alvin, konuşmadığı kardeşinin kalp krizi geçirdiğini duyar. Böylece kardeşini görmek için traktörüyle 240 mil seyahat eder.

“Hiç kimse senin hayatını kardeşinden daha iyi bilemez. Kardeşin senin kim olduğunu bilir ve neyde herkesten daha iyi olduğunu bilir.” Alvin.

 

19. The Pianist (2002)

Roman Polanski’nin yönetmenliğini yaptığı, Polonyalı piyanist Wladyslaw Szpilman’in 2. Dünya Savaşı’nda Naziler’in, Yahudiler’i sürgün etmesi sırasında hayatta kalmaya çalışmasını konu alır.

“Saatini çıkar. Sat onu. Yemek zamandan çok daha önemlidir.” Szpilman.

 

20. My Left Foot (1989)

Daniel Day-Lewis, İrlandalı adam Christy Brown rolüyle olağanüstü bir performans sergiliyor. Beyin felcinden dolayı acı çeken Christy Brown’ın yazar olma yolculuğu anlatılıyor.

“Bu Christy Brown, benim dahi oğlum.” Christy Brown’ın babası.

 

21. Life is Beautiful (1997)

Roberto Benigni’nin yönetmenliğindeki 2. Dünya Savaşı filmi, bir babanın oğlunu korkunç savaştan korumaya çalışmasını anlatıyor.

“Bu benim hikâyem. Bu benim babamın yaptığı fedakârlığın hikayesi. Bu, onun bana hediyesi.” Hikâyeyi anlatan çocuk.

 

22. Rescue Dawn (2006)

Werner Herzog yönetmenliğindeki gergin bir hayatta kalma hikâyesi. Christian Bale esir tutulan Dieter Dengler rolündedir. Gerçek bir hikâye, Dengler’ın cesurluğu ve etkileyiciliği gerçek bir ilham kaynağı olmuştur.

“Boş aslında doludur. Dolu aslında boş, çizik aslında kaşıntıdır.” Dieter Dengler

 

23. Empire of The Sun (1987)

Genç Brit Jim, 2. Dünya Savaşı’nda esir alınır. Yıllar sonra yaşamı için savaşırken, huysuz çocuk tavırlarını bırakıp, olgun bir genç olmaya başlamıştır.

“Öncelikle bir taraf seni besler ve diğer taraf seni öldürmeye çalışır. Sonra tersine döner; hepsi zamanlamayla ilgilidir.” Jim için tavsiye.

 

24. Mud (2012)

İki genç oğlan Mud isimli esrarengiz biriyle tanışır ve arkadaş olurlar. Bellidir ki kanunla ilgili sorunları onları takip edecektir.

“Çocuklar, dünyada azılı bir güç var. İyi, kötü, şanssız ve şanslı, erkek olarak, biz nerede olursak orada avantajımız var.” Mud.

 

25. Sideways (2004)

Acı ayrılık sonrasında, mücadeleci yazar olan Miles, arkadaşı Jack tarafından şarap tatma hafta sonuna çağrılır.

“Bu zevkler; onlar sadece unutulmayan, parlak, heyecan verici, ince ve evrendeki en eskilerdendir.” Miles.

 

26. The Truman Show (1998)

Truman Burbank, sıradan yaşama sahip biridir. Dünyanın en ünlü televizyon şovunda yıldız olduğunun farkında değildir.

“Truman hakkındaki hiçbir şey sahte değil. Senaryo yok, işaret kartları yok. O, her zaman Shakespeare değildir; ama O, hakiki bir yaşamdır.” Christof, şovun yaratıcısı.

 

27. 127 Hours (2010)

Aron Ralston yürüyüş sırasında omzunun üstüne düşer. Böylece cesareti ve kendisini metrelerce derinlikteki bu beladan kurtarmaya yarayacak tüm yönleriyle de yüzleşir.

“Bu kaya, işte bu kaya hayatım boyunca beni burada bekliyordu.” Ralston.

 

28. Léon: The Professional (1994)

Leon kiralık katil ve yalnız biridir. Aniden bir çocuğa bakması gerekir (genç Natalie Portman). Leon kendi insancıl tarafını bulur ve kendine yeni bir şans arar.

“Sen bana yaşama sevinci verdin. Mutlu olmak istiyorum. Yatakta uyumak istiyorum. Ve sen, asla tekrar yalnız kalmayacaksın Mathilda.” Leon.

 

29. Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004)

Utangaç Joel ve hazcı Clementine ilişkiye başlar ve mükemmel bir geçmişleri olduğunun farkında değillerdir.

“Biz de o restoranlarda acıdığımız çiftlerden miyiz? Yemek yiyen ölüler miyiz?” Joel.

 

30. Million Dollar Baby (2004)

Alçak gönüllü bir garson olan Maggie, boks öğrenmek istediğini söyler ve hızla yıldız olma yolunda ilerler.

“Bir rüya için her şeyi riske etmek büyüdür ve hiç kimse göremez. Ama sen görüyorsun.”

 

31. The Savages (2007)

Ayrılmış kardeşler Jon ve Wendy Savage, babaları akıl sağlığını yitirince tekrardan bir araya gelirler.

“Senin bu hareketliliğin, zarar verici ve açıkça çok bencilce. Çünkü babam hakkında değil, o seninle ve senin suçluluğunla alakalı.” Jon Savage.

 

32. The Descendants (2011)

Karısı hastaneye yatırıldığı andan itibaren, zengin Matt King (George Clooney) ve ailesinin bazı değişimlere uyum sağlaması gerekmektedir.

“Sen çocuklarına bir şey yapmaları için yeterince para verdin ama hiçbir şey yapmaları için yeterli değildi.” Matt King.

 

33. Another Year (2010)

Mutlu evli çiftlere odaklı bir İngiliz draması. Dört sezon boyunca, mutsuz arkadaşlarının hayatlarını düzeltmek için mutsuz arkadaşlarının hayatlarını gözlemlediler.

“Genç insanlar, her şey genç insanlar için. Bu barlar, biliyorsun, hiçbir şey için bağıran genç insanlarla dolu.” Bir arkadaşın hayata karşı söylemi.

 

34. Stranger Than Fiction (2006)

Will Ferrell, içine kapanık Harold Crick karakterini canlandırmıştır. Harold Crick kafasında bir ses duymaya başlar (EmmaThompson’ın sesi). Her yaptığını anlatan bir ses…

“Seni lanetliyorum! Sen, aptal ses, sana diyorum! Kapa çeneni ve beni rahat bırak!” Harold Crick.

 

35. Gravity (2013)

2013 yılının heyecan verici bilim kurgu filmi. Olağanüstü övgülü, özel efektli bu ilham kaynağı film, uzayı gösteriyor ve görsel bir tedavi uyguluyor.

“Ben bunu yapıp tek parça halinde döneceğim ve anlatabileceğim lanet olasıca bir hikâyem olacak ya da 10 dakika içinde kül olacağım.” Dr. Stone

 

Kaynak: Lifehack.org
Çeviri: Batuhan İzmirli

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir