Gizli Testler

Variety’nin haberine göre Netflix yaklaşık bir yıldır, halka açık olarak yayınlanmadan önce orijinal içeriklerini kısıtlı bir gruba izletip geri bildirim alıyor.

Yayıncı, Mayıs 2021’den bu yana küçük abone gruplarına bir teklifte bulunuyor: Şirket bazı kullanıcıları, halka açık olarak yayınlanmadan önce, gelecek filmler ve TV şovları hakkında geri bildirimde bulunmak üzere bir panele katılmaya davet ediyor.

Bir gruba gönderilen yakın tarihli bir e-postaya göre, “Netflix’te, gelecek filmler ve diziler hakkında geri bildirimde bulunmak ve bunları izlemek için bir üye topluluğu oluşturuyoruz ve bunun bir parçası olmakla ilgilenip ilgilenmediğinizi bilmek istiyoruz” yazıyor. Bir kopyası Variety tarafından alınan bu e-postalar, “Bu basit ama sizin ve dünyanın her yerindeki Netflix üyeleri için sınıfının en iyisi içerik oluşturmanın inanılmaz derecede önemli bir parçası.” şeklinde bitiyor.

Netflix, yalnızca ABD’de gerçekleşen abone geri bildirim panellerini çalıştırdığını doğruladı.

Bu tür odak grup testleri Hollywood’da oldukça yaygın ve yıllardır kullanılır. Netflix, ürün geliştirme sürecinin bir parçası olarak müşteri tabanının bir alt kümesiyle yeni özellikleri rutin olarak test ediyor. Örneğin, birinin izleme geçmişine ve izleme listelerine göre izlemesi için bir başlık seçen karışık oynatma özelliği olan Shuffle’ın geçen yılki geniş sunumundan önce kapsamlı testler gerçekleştirdi. Ayrıca, standart endüstri uygulaması olarak Netflix, dizi eleştirmenlerine yayın öncesi gösterimleri sağlar.

Müşteri geri bildirim panelleri için Netflix, üyelerden yaklaşık altı ay boyunca yakında çıkacak olan birkaç film ve diziyi izlemelerini ister. Her filmi veya diziyi izlemeyi bitirdikten sonra, üyelere “bize neyi sevdiğinizi, neyi sevmediğinizi, onu nasıl daha iyi hale getirebileceğimizi söyleyin” der.

Diğer stüdyolar gibi Netflix de filmlerde ve şovlarda yayınlanmadan önce potansiyel olarak düzenlemeler yapmak için üye geri bildirimlerini kullanıyor. Netflix’in geçen hafta yayınlanan güncellenmiş kurumsal kültür notunun, çalışanlar içeriği “zararlı” olarak görse bile “belirli sanatçıları veya sesleri sansürlemeyeceğini” söyleyen yeni bir “Sanatsal İfade” bölümü başlattığını belirtmekte fayda var.

Netflix, yayın öncesi gösterimlere katılan üyelerden izledikleri film ve dizileri gizli tutmayı ve bir ifşa etmeme sözleşmesi imzalamayı kabul etmelerini şart koşuyor. E-postaya göre Netflix, paneller için “bir dizi bakış açısını temsil eden” üyeleri seçiyor.

Kaynak: Variety

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir