Gençlik Filmleri Festivali’nden Soma’ya Selam

5. Uluslararası Gençlik Filmleri Festivali, perdelerini bu sene Soma Belgeseli ile açıyor!

‘Soma: Bir Avuç Kömür İçin Bir Ömür Verenlere’ Belgeseli 16 Mart Pazartesi günü İstanbul’da ilk kez gençliğin festivalinde; Soma işçilerinin de katılımıyla izleyiciyle buluşacak. Özgecan Aslan’ın Yaşar Kemal’in de unutulmayacağı gecede Cahit Berkay ezgilerini Soma için söyleyecek. Festival açılışı saat 18.30’da, Şişli Kent Kültür Merkezi’nde olacak. Ayrıca açılışta ‘Öteki’ temalı bir fotoğraf sergisi yer alacak.

Türkiye’nin diğer madenlerinde de olduğu gibi, iş güvenliklerinin alınmadığı, kontrollerin ihmal edildiği Soma madeninde bir yangın başlamış, yeterli havalandırma sistemi ve yaşam odası bulunmayan maden, işçiler için dev bir tabuta dönüşmüştü. Kolektif Sinema ekibi tarafından katliam sonrasında yaşamını yitiren işçileri anmak ve unutturmamak için çekilen belgesel festivalin İstanbul açılışında izleyicilerle buluşuyor.

Festivalde neler var?

“Ötekinin Sesi Ol” diyerek gerçekleştirilecek olan festival açılışından sonra, İstanbul’un birçok üniversitesinde film gösterimleri gerçekleştirilecek.

İstanbul Üniversitesi; ‘Küçük Kara Balıklar’ Belgesel gösterimi ardından Ezel Akay ve Cenk Terbiyeli ile söyleşiye ev sahipliği yapacak. Festival devamında da birçok üniversite yönetmenlerin katıldığı söyleşiler düzenlenecek.

Reha Erdem retrospektifinden ‘Jin’ , ‘A Ay’ ve ‘Şarkı Söyleyen Kadınlar’ gibi filmlerin yanı sıra birçok kısa ve uzun metraj filmler var. Ayrıca Nazan Kesal’ın ‘Salıncak’, Aykan Safoğlu’nun ‘Kırık Beyaz Laleler’, Emel Çelebi’nin ‘Külkedisi Değiliz’, Cenk Örtülü’nün ‘O İklimde Kalırdı Acılar’, Veysi Altay’ın ‘33 Yıllık Direniş: Berfo Ana’, Suat Eroğlu’nun ‘Fıtrat’ gibi filmleri de festival izleyicisiyle buluşacak.

Festival nerelerde var?

4 yılda, 17 il ve 30 gösterim yerine ulaşan festival daha öncesinde gençliğin sesi perdede diyerek yola çıkmıştı. Daha sonra “Yasak”, “Barış” ve son olarak “Direniş” temalarıyla sinemaseverlerle buluştu.

Bu sene “öteki” temasıyla yola çıkan 5. Uluslararası Gençlik Filmleri Festivali, Türkiye’de birçok üniversite ve gösterim yerinde izleyicisiyle buluşacak. Mart ayında Eskişehir, İstanbul, İzmir, Ankara, Zonguldak, Mersin, Kocaeli, Edirne’ de açılışını yapacak olan festival gösterimlerine yeni duraklarıyla Nisan ve Mayıs aylarında da devam edecek. Trabzon, Karabük, Hopa, Adana, Samsun, Kayseri, Kırşehir ve daha birçok ilde festival kapsamında film gösterimleri olacak.

Neden GFF?

GFF, genç yönetmenlerin ürettikleri filmleri gösterebilmesi ve üniversitelerde gençliğin kendi perdesini açabilmesine olanak sağlamak amacıyla sponsorsuz, yarışmasız ve ücretsiz olarak düzenleniyor.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir