Genç Türk Oyuncuya Güney Kore’den Ödül

Nefesim Kesilene Kadar’ın başrol oyuncusu Esme Madra, Güney Kore’de düzenlenen ve 16. Jeonju Film Festivali’nde ‘Özel Mansiyon’ ödülü kazandı.

30 Nisan – 9 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen festivalde ‘Uluslararası Yarışma’ bölümünde yer alan Nefesim Kesilene Kadar’ın, Esme Madra’nın katılımıyla gerçekleştirilen festival gösterimleri yoğun ilgi gördü.

Emine Emel Balcı’nın ilk filmi Nefesim Kesilene Kadar dünya galası 65. Berlin Film Festivali’nin Forum bölümüne seçilme başarısı göstermişti. Dünya galası sonrası çok sayıda uluslararası festivalden davet alan Nefesim Kesilene Kadar bugüne kadar İtalya’da Middle East Film Festivali, Belçika’da MOOOV, Danimarka’da CPH PIX, Almanya’da Münih Türk Filmleri Fetivali, İran’da Fajr Film Festivali’ne katılma başarısı gösterdi. Önümüzdeki aylarda Fransa’da La Rochelle, İngiltere’de Londra Türk Filmleri Festivali, Hollanda’da Kırmızı Lale Film Festivalleri’ne ve Temmuz’da Guanajuato Film Festivalleri’ne katılacak Nefesim Kesilene Kadar’ın festival yolculuğu sonbahar aylarında da devam edecek.

Nefesim Kesilene Kadar, bir tekstil atölyesinde ortacılık yapan Serap’ın hikayesini konu alıyor. Serap’ı, genç oyuncu Esme Madra’nın canlandırdığı filmin oyuncu kadrosunda ayrıca, Rıza Akın, Sema Keçik, Gizem Denizci, Ece Yüksel ve Uğur Uzunel yer alıyor.

Çekimleri tümüyle İstanbul’da, uluslararası bir ekiple gerçekleştirilen film, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün yanı sıra, Avrupa Konseyi’nin ortak yapım fonu Eurimages, Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya bölgesi yapım fonu Film und Medien Stiftung NRW ve İstanbul Film Festivali’nin ortak yapım platformu Köprüde Buluşmalar kapsamında verilen Türkiye-Almanya Ortak Yapım Geliştirme Fonu tarafından da desteklenmişti.

NEFESİM KESİLENE KADAR

Yazan ve Yöneten: Emine Emel Balcı
Oyuncular: Esme Madra (Serap), Rıza Akın (baba), Sema Keçik (Sultan), Gizem Denizci (Dilber), Ece Yüksel (Funda), Uğur Uzunel (Yusuf), Yavuz Pekman (enişte), Pınar Gök (abla), Yavuz Özata (İbrahim)
Yapımcılar: Nadir Öperli, Titus Kreyenberg
Yapım Şirketleri: Prolog Film (Türkiye), unafilm (Almanya)
Görüntü Yönetmeni: Murat Tuncel
Sanat Yönetmenleri: Meral Efe Yurtseven, Yunus Emre Yurtseven
Kurgu: Dora Vajda, Emine Emel Balcı
Ses: Jörg Kidrowski
Kostüm: Manfred Schneider
Uygulayıcı Yapımcı: Kaan Kurbanoğlu
Casting: Ezgi Baltaş

SİNOPSİS

Serap bir tekstil atölyesinde ortacıdır. Ablası ve eniştesiyle birlikte yaşamak, onun için giderek çekilmez bir hal almıştır. Serap’ı ayakta tutan tek şey, uzun yol şoförü olan babasıyla yeni bir eve çıkabilme umududur. Sürekli uzaklarda olan babasının kayıtsızlığı arttıkça köşeye sıkışan Serap, sonunda ipleri eline almaya karar verir.

YÖNETMEN HAKKINDA

1984 yılında doğan Emine Emel Balcı, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Radyo-TV-Sinema eğitimi aldı. 2007 yılında çektiği Gölün Kadınları adlı kısa filmiyle, 15. Adana Altın Koza Film Festivali, 13. Nürnberg Türkiye-Almanya Film Festivali, 8. Safranbolu Uluslararası Belgesel Film Festivali ve 19. İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali’nde ‘En İyi Belgesel’ ödülü kazandı. 2008 yılında hayata geçirdiği Bekleyiş isimli kısa filmi, elliden fazla ulusal ve uluslararası festivale katıldı ve Fransız televizyon kanalı Canal Plus’te yayınlandı. 2012 yılında çektiği ve Alman televizyon kanalı ZDF tarafından desteklenen uzun metrajlı belgeseli Ich Liebe Dich, ulusal ve uluslararası çok sayıda festivalde yarıştı. Nefesim Kesilene Kadar, Balcı’nın uzun metrajlı ilk sinema filmi.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir