Geleceğin Sinemacıları Ödüllendirildi

41. İstanbul Film Festivali’nde geleceğin sinemacılarının sanatsal üretimine destek verildi.

41. İstanbul Film Festivali, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 8-19 Nisan tarihlerinde düzenlendi. İki yılın ardından sinema salonlarına dönen festival, dünya sinemasının en yeni örnekleri, usta yönetmenlerin son filmleri, yeni keşifler ve kült yapıtların aralarında bulunduğu 135 uzun ve 22 kısa metrajlı filmden oluşan zengin programıyla sinema severlerin karşısına çıktı.

12 gün boyunca, 14 bölümde 43 ülkeden 164 yönetmene ait filmlerin gösterildiği 41. İstanbul Film Festivali’nde “Genç Ustalar” temasında filmler Nespresso Genç Jüri tarafından değerlendirilerek en iyi filme ödül verildi.

Genç Ustalar temasında yer alan filmler  bu yıl ilk kez Nespresso Genç Jüri tarafından değerlendirilerek birinci seçilen filme ödül verildi. Yönetmenlerin 1. veya 2. filmlerini içeren Genç Ustalar kapsamında 15 film gösterildi. Nespresso Genç Jüri için İstanbul’da yaşayan 18-25 yaş arası sinema öğrencileri bir araya geldi. Başkanlığını Can Evrenol’un yaptığı ve Alper Tunga Yazgan Mercan, Büşra Gül Ovalı, Emir Mecikoğlu, Eren Yiğit Ekici, Melisa Aközdoğan, Öykü Vidinli’den oluşan jüri Genç Ustalar bölümündeki filmleri değerlendirdi. Kazanan film 19 Nisan’daki kapanış töreninde açıklanırken, ödülü kazanan Oyun Alanı (Playground) filmiyle yönetmen Laura Wandel’e Nespresso Genç Jüri Ödülü olarak 3.000 Euro verildi.

Öte yandan Nespresso Genç Jüri farklı bir festival deneyimi de yaşadı. Festivalin resmi jürilerinden biri olarak festivalin tüm etkinliklerine katılırken diğer jüri üyeleri ve sinema profesyonelleriyle tanışarak festivali deneyimleme fırsatına da sahip oldular.

Köprüde Buluşmalar’ın kazananı Kasım ayında belli olacak

İlk ve ikinci kısa filmlerini çekecek olan genç sinemacılar için 2017 yılından bu yana düzenlenen Köprüde Buluşmalar, bu yıl Kasım ayında gerçekleştirilecek. Türkiye ve komşu ülkelerden yapımcı, yönetmen ve senaristleri uluslararası film profesyonelleriyle bir araya getiren atölye, farklı alanlarda eğitimlerle birlikte proje çalışmalarına ev sahipliği yapıyor. Köprüde Buluşmalar 6. Kısa Film Atölyesi seçkisinde yer alan proje ekipleri, projelerini geliştirmek için senaryo, prodüksiyon, imaj yönetimi ve rol dağılımı konularında eğitimlere katılarak projelerini tamamlayacaklar. Atölye çalışmaları sonlandığında kazanan proje Kasım 2022’de ödülün sahibi olacak.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.