FilmArası Dergisi

Finale Kalan Filmler Belli Oldu

TRT Belgesel Ödülleri takviminde geri sayım sürüyor.

TRT’nin amatör ve profesyonel belgesel filmcileri desteklemek, çeşitli ülkelerden yüksek nitelikli belgesel filmlerin seyirciyle buluşmasını sağlamak ve yerli – yabancı belgeselcileri buluşturan bir platform oluşturmak amacıyla sekizinci kez düzenlediği TRT Belgesel Ödülleri’ne dünyanın dört bir yanındaki 47 ülkeden toplam 427 film başvurdu.

İlgi ve katılımın daha da yükseldiği bu yıl başvuruların 5 Şubat’ta sona ermesinin ardından çalışmalarına başlayan ön eleme jürileri, uluslararası kategoride 12, ulusal profesyonel kategoride 12, ulusal öğrenci filmleri kategorisinde ise 14 filmi finalist olarak belirledi.

Yarışmada, ulusal profesyonel kategoride en iyi filme 40.000 TL, ulusal öğrenci filmleri kategorisinde ise 15.000 TL parasal ödül verilecek. Uluslararası yarışmanın en iyi film ödülü ise, 10.000 €.

 

TRT Belgesel Ödülleri takviminde final haftası ise bir belgesel şenliği atmosferinde geçecek. Finale kalan filmler, geçen yıllarda olduğu gibi, 12-16 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek “TRT BELGESEL GÜNLERİ”nde belgesel sevenlerle buluşacak.

 

TRT Belgesel Günleri’nde finalist filmlerin yanı sıra yarışma dışı özel gösterim bölümü ve  Panorama bölümü filmleri TRT İstanbul Radyoevi,  Notre Dame De Sion Fransız Lisesi ve Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi salonlarında seyirciyle buluşacak.

Gösterimlerin yanı sıra yönetmenlerle söyleşiler, belgesel paneli, belgesel buluşmaları ve açık hava konserinin yer alacağı etkinlikler ücretsiz olarak takip edilebilecek.

Organizasyonda heyecan 16 Mayıs gecesi doruğa çıkacak. Ünlü sanatçıların yer alacağı ödül töreni ve gala gecesi TRT kanallarından canlı yayınlanacak ve gecede tüm ödüller sahiplerini bulacak.

Ayrıntılı bilgiye www.trtbelgesel.com adresinden ulaşılabilir.

 

TRT Belgesel Ödülleri’nde finale kalan filmler şöyle;

 

ULUSAL PROFESYONEL KATEGORİ

  FİLMİN ADI YÖNETMEN
1 LAMORDE ORHAN DEDE
2 AYVA GÖBEĞİ DOĞACAN AKTAŞ
3 KAYIP VATAN AYDIN KAPANCIK
4 YARIM KALDI FİLMLER BARIŞ YILDIRIM
5 RAĞMEN EMRE KARAPINAR
6 YAŞAMIN KIYISINDA MEHMET ALİ POYRAZ
7 YEMEN – TÜRKÜDE SAKLI OLAN EFSANE ÜNAL ÜSTÜNDAĞ
8 İNSAN BU: MEÇHUL FATİH SEZGİN
9 YOK DEVENİN PABUCU – BİR AŞK HİKAYESİ SİBEL MARY ŞAMLI
10 ORGANİK MÜZİK FİKRET FIRAT
11 BAKSI; ÜTOPYADAN GERÇEĞE BAHRİYE KABADAYI DAL
12 BİR SES BİR NEFES MURAT HAKSEVER

 

ULUSAL ÖĞRENCİ FİLMLERİ KATEGORİSİ

     FİLMİN ADI YÖNETMEN
1 İMECE EVİ YAHYA ERCAN / MURAT TUÇ
2 GÜVERCİN YUVASI MUSTAFA KOÇOĞLU
3 TARZAN KEMAL CANER ÖZDEMİR
4 DÖVME NAGİHAN ÇAKAR
5 VEFA BARAN VARDAR
6 REST ENİS KAL
7 TEPEDE BEŞ KADIN ECE KINACI
8 NATAMAM ÖZLEM ŞAHİN
9 SİYA RONİ / IŞIĞIN GÖLGESİNDE MEVLÜT ÇİFTÇİ
10 BARUT KOKUSU MEHMET ALİ SANCAK / ÖZGE OLGUN
11 TA’RİZ; GRİ ŞEHRİN RENKLİ ÇOCUKLARI SEZER AĞGEZ
12 UÇUYORUM GÖKLERDE YUNUS EMRAH ALBAYRAK/ MURAT KILIÇ
13 DÜŞLERİM, BEN VE KAMERAM CANDAŞ ORHAN / CANER ÖZDEMİR
14 AŞHANE DOĞANCAN BEYAZIT ŞENBÜK

 

ULUSLARARASI KATEGORİ  

  FİLMİN İNGİLİZCE ADI YÖNETMEN ÜLKE
1 ALISA IN WARLAND  

ALISA KOVALENKO &  LIUBOV DURAKOVA

 

POLONYA
2 CASA BLANCA ALEKSANDRA MACIUZSEK POLONYA
3  

TIME SUSPENDED

 

NATALIA BRUSCHTEIN

 

MEKSİKA
4 HE  

SAM KALANTARI

 

İRAN
5 MALLORY  

HELENA TRESTIKOVA

 

ÇEK CUMHURİYETİ
6 WEST EMPIRE  

MATHIEU LE LAY

 

FRANSA
7 WHO WILL BE MY HUSBAND? DARYA KHRENOVA RUSYA
8 ACCORDING TO PROTOCOL  

ANNE-MARIEKE GRAAFMANS

 

HOLLANDA
        9 CIRCUS WITHOUT BORDERS SUSAN GRAY ABD
       10 SONITA  

ROKHSAREH GHAEM MAGHAMI

 

İRAN & İSVİÇRE & ALMANYA
       11 THE PAWN  

JEAN- COSME DELALOYE

 

MEKSİKA
12 LIFE IN FLAMES  

MANUEL H. MARTIN

 

İSPANYA

 

Film Arası Dergisi

Temmuz 2010’da yayın hayatına ‘merhaba’ diyen Film Arası Sinema Dergisi, beşinci yılına doğru, yoluna daha emin adımlarla devam ediyor. Kapak dosyaları ve röportajlarıyla her ay sinema gündemine damgasını vuran Film Arası, artan okuyucu kitlesi ile sinema heyecanının paylaşıldığı büyük bir aileye dönüştü.

Yorum Yap

Temmuz 2017