Festival Yolculuğu Devam Ediyor

Ferit Karahan’ın yeni filmi “Okul Tıraşı”, İsrail’de düzenlenen 37. Hayfa Uluslararası Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü ile döndü! 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde FIPRESCI Ödülü, 38. Uluslararası Fecr Film Festivali’nde En İyi Senaryo Ödülü, 36. Uluslararası Valencia Film Festivali CINEMA JOVE’da En İyi Film ve En İyi Seyirci Ödülü, 28. Avrupa Film Festivali Palić’te En İyi Yönetmen Ödülü, 11. Atlántida Film Festivali’nde Eleştirmenler Ödülü, 17. Uluslararası Kazan Müslüman Filmleri Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Yönetmen ödüllerini kazanan  “Okul Tıraşı”, şimdi de 37. Hayfa Uluslararası Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü. Film, 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali başta olmak üzere birçok uluslararası festivalde yarışmaya devam edecek.

 Asteros Film yapımı “Okul Tıraşı”, baskı ve disiplinin yoğun olduğu bir yatılı okulda hastalanan arkadaşını doktora götürmeye çalışan; fakat okulun bürokrasisini, idarenin vurdumduymazlığını ve zor coğrafi koşulları aşmak zorunda olan Yusuf’un hikâyesi… Başrollerini Ekin Koç, Mahir İpek, Cansu Fırıncı, Melih Selçuk ile birlikte çocuk oyuncu Samet Yıldız’ın paylaştığı filmin kadrosunda yer alan diğer çocuk oyuncular ise, çekimlerin yapıldığı Van’ın Bahçesaray ilçesinde bölgenin yerel halkından seçildi. Ferit Karahan’ın Gülistan Acet ile birlikte kaleme aldığı senaryo, yönetmenin kendi hayatından da izler taşıyor. Editörlüğünü Sercan Sezgin’in ve Hayedeh Safiyari’nin, görüntü yönetmenliğini Türksoy Gölebeyi’nin yaptığı filmin dünya dağıtımını ise İtalya merkezli Intramovies üstleniyor.

Festival yolculuğunu sürdüren “Okul Tıraşı”, 16- 27 Eylül tarihlerinde Finlandiya’da 2021 Helsinki Uluslararası Film Festivali’nde, 24 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında İspanya’nın Qurense Uluslararası Film Festivali’nde yarışmaya devam ediyor. Film, 2-9 Ekim’de 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, 6-14 Ekim’de Brezilya’da Olhar de Cinema–Curitiba Uluslararası Film Festivali’nde, 13-17 Ekim’de Hollanda’da Cinecitta Uluslararası Film Festivali’nde, 13-24 Ekim’de ABD’de 57. Chicago Uluslararası Film Festivali’nde, 10-21 Kasım’da hem İsveç’te Stockholm Uluslararası Film Festivali’nde hem Portekiz’de Lisbon & Sintra Film Festivali’nde, 11-21 Kasım’da Norveç’te Films from the South Film Festival’da ve 11 Aralık 2021 tarihinde Berlin’de gerçekleşecek 34. Avrupa Film Ödülleri’nde yarışacak. “Okul Tıraşı” aynı zamanda, 23 Eylül-7 Ekim tarihlerinde Tayvan’da düzenlenen Taipei Film Festivali’nde, 1-10 Ekim tarihleri arasında Kanada’da 2021 Vancouver Uluslararası Film Festivali’nde ve 6-17 Ekim tarihleri arasında ise Londra’da 65. BFI Londra Film Festivali’nde gösterilecek.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir