“Elif Ana” 9 Kasım’da Geliyor

Elif Ana keramet sahibi, geleceği önceden sezen ermiş bir kadındır. Daha çocukken bile evden kaçar, günlerce dağlarda, mağaralarda yaşarmış. Alevilikte “analık-dedelik” kan bağı ile aktarılır ama Elif Ana o soy ağacından olmamasına rağmen “analık” ünvanını almış birisidir. Ömrü boyunca herkese iyilik yapan biridir. Öyle ki çevresinde iyilik meleği olarak isimlendirilir. Darda olan, hastalığı olan, iç sıkıntısı olan, çocuğu olmayan Elif Ana’nın yanına koşar. Elif Ana da onlara şifa olur. Ne var ki herkese iyilik yapan bu kadın ömrünün sonunda dünyanın en büyük kötülüğünü görür.

“İYİLİĞE GİDEN YOL”

Bu film, kör olmak üzere olan, son gözünü kurtarmak için Maraş’tan Ankara’ya gelen Elif Ana’nın hastanede gözlerinin önünden bir film şeridi gibi geçen hayatını işlemektedir. Çocukluğundan yaşlılığına bir çok dönem Elif Ana’nın zihninde canlanır. Daha çocukken Yemen’e giden bir grup Osmanlı askerinin köylerine gelişi, o grubun içinden Murtaza Çavuş ile olan diyaloğu, kurtuluş savaşı, evliliği, çobanlık yılları, ellili yılların ağası Şeyho ile olan diyalogları gibi bir çok olay Elif Ana’nın zihninde yeniden canlanır.

Tüm hayatı boyunca gördüğü bir rüyanın anlamını şimdi daha iyi kavramıştır. Elif Ana çocukluğundan beri sürüye saldıran kurtları rüyalarında görmüştür.

Yaşadıklarından sonra Elif Ana son gözünü de kaybeder. Gözlerine mil çektiren eski bir derviş gibi belki o da bu kötü ve kirli dünyaya artık sadece gönül gözü ile bakmak istemiştir.

KÜNYE

Yapımcı Şirket: Life Is A Movie AG Film Prodüksiyon A.Ş. Yapımcı : Ökkeş Sevimli, Kazım Çarman
Yönetmen : Semir Arslanyürek, Kazım Öz
Senarist : Nihat Behram, Semir Arslanyürek, Kazım Öz Görüntü Yönetmeni : Yusuf Aslanyürek

Müzik : Erkan Oğur

OYUNCULAR

Aliye Uzunatağan – Elif Ana 50li Yaş Hülya Diken – Elif Ana 20-30lu Yaş Necmettin Çobanoğlu – Arap Ali 50li Yaş Mert Kayacık – Arap Ali 20li Yaş

Talha Tosun – Arap Ali 10lu yaş
Ali Sürmeli – Çıplak Hemo
Turgay Tanülkü – Günahkar İsmail Cezmi Baskın – Ali Qutte yaşlılık Eray Türk – Ali Qutte Gençlik Sermiyan Midyat – Murtaza Çavuş İlyas Salman – Şeyho Ağa

Sadık Gürdüz – Hüseyin Dede

Orhan Aydın – Milletvekili Levent İdem – Karayılan

Rıza Sönmez – Dr. Kemal
Tuğba Özay – Dr. Selime
Cansu Fırıncı – Budela
Levent Üzümcü – Oktay Yüzbaşı

Kazım Çarman – Metinbaşçavuş

Ulaş Kaya – Mehmet

PAYLAŞ

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir