Ekmek de İstiyoruz, Gül de!

Film Arası Dergisi, Mayıs sayısında sinemada işçi haklarını geniş bir dosyayla masaya yatırdı. Dosyaya konuşan usta oyuncu Ayla Algan ‘Herkes paçasını kurtarmaya çalışıyor ama bu iş bireysel çabalarla çözülmez’ dedi.

Aylık sinema dergisi Film Arası, ‘Sinemada İşçi Hakları ve İsçi Filmleri’ konulu Mayıs sayısıyla okurlarının karşısına çıktı. Dosya ve röportajlarıyla ses getiren dergi, ağırladığı isimler ve yer verdiği makalelerle konuyu etraflı biçimde masaya yatırdı. Kamera arkası emekçilerinin görüşleriyle katıldığı dosyanın röportaj konukları ise usta oyuncu Ayla Algan ve SETEM Başkanı Mehmet Güleryüz.

AYLA ALGAN: HERKES KENDİ PAÇASINI KURTARMAYA ÇALIŞIYOR

Dosyaya konuşan usta oyuncu Ayla Algan, sinemadaki telif hakları ve işçi sorunlarının bireysel çabalarla çözülemeyeceğini ifade etti. Algan, şunları söyledi; “Bizde kolektif zihniyet yok. Herkes paçasını kurtarmaya çalışıyor. Antalya’ya gittiğimde öğrendim. Kemal Sunal’ın oğlu babasının filmlerinin tamamını satmış. Böyle bireysel davranılınca bu sorunları çözemezsiniz. Özgürlük insana yalnızlık getirir. Bunlar yalnız ve özgür ama mutlu değiller.”

HAK MÜCADELESİ BEDEL GEREKTİRİR

film-arasi-49Film Arası’na konuşan Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM) Başkanı Mehmet Güleryüz, işçi haklarının çözümü için bedel ödenmesi gerektiğine dikkat çekti. Güleryüz, şunları söyledi: “Maalesef sinema ve dizi sektörünün büyük bir handikabı ödemelerin yapılmaması. Sonuçta bu profesyonel bir iş. Ekonomik bir değer yaratıyor. Bunların şu aşamada konuşulmaması bile lazım. Bir yardımcı yönetmen veya oyuncu tarafından emek veriliyor. Bu emeklerinin karşılığını tartışmadan alabilmeleri gerekiyor. Ama sistem hala oturmamışsa, demek ki ortada çok ciddi bir problem var. Bu sorunların çözülmesi için sendikaların güçlü olması lazım. Bir hak mücadelesi verilmesi lazım ve ister istemez bunların bedelleri de oluyor.”

İŞÇİSİN SEN İŞÇİ KAL!

Sinemada işçi haklarının ele alındığı dosyaya konuşan oyuncu ve kamera arkasından isimler, yaşanan sorunlara dair düşüncelerini paylaştı. Gökşen Aydemir’in hazırladığı dosyaya konuk olan usta oyuncu Yavuz Karakaş ile oyuncular Volkan Girgin, Muharrem Erdemir ve Ahmet Toklu, Akın Güngör, Hasan Tual, İnci Asal ve Emre Açıkkol, setlerde yaşanan hak ihlallerine dikkat çekti.

SİNEMANIN GÜNDEMİ FİLM ARASI’NDA

Film eleştirileri, makale ve haberlerle yoğun bir sinema gündeminin yer aldığı mayıs sayısına Başak Bışak, Murat Ata ve Ahmet Deydin, vizyon değerlendirmeleriyle katıldı. Kapak dosyasına Fırat Sayıcı, Gökşen Aydemir ve Arkın Hürtaş, makaleleriyle yer alırken, Suat Köçer, Ali Can Sekmeç, Rıza Oylum ve Fatih Yürür de yazılarıyla okurlara seslendi. 34. İstanbul Film Festivali için hazırlanan bir dosyanın da yer aldığı derginin diğer bir röportaj konuğu ise yönetmen Bingöl Elmas. “Kentsel Dönüşüm Kültürleri Formatlıyor” başlıklı röportajda, kent kültürünün yapılan dönüşüm çalışmalarıyla güdükleştirildiğine dikkat çekiliyor.

Film Arası Dergisi, Türkiye geneli satış noktalarında.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir