Dünyanın Kısa Filmi Beyoğlu’nda

Cinevana Uluslararası Kısa Film Festivali Beyoğlu Belediyesi ev sahipliğinde İstanbul’da yapılacak.

Pera Palas Otelde yapılan basın toplantısında konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Bu organizasyonla sinema endüstrisi için yeni bir başlık açıyoruz. Gençlerimizi sinema mecrasına teşvik etmek, dünya sinemasıyla merhabalaşmalarını sağlamak istiyoruz. Gençlerin, üç-beş dakikalık kısa filmlerde yenidünyalar kurduğunu birlikte göreceğiz.” dedi.

Beyoğlu Belediyesi dünyaca ünlü bir film festivaline daha ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Daha önce Hollywood, Roma, Londra, Paris, Buenos Aires, Amsterdam gibi pek çok dünya şehrinde gerçekleştirilen Cinevana Uluslararası Film Festivali, önümüzdeki sene İstanbul Beyoğlu’nda gerçekleşecek. Mimar Sinan Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Sinema Genel Müdürlüğü ve Kültür Kenti Vakfı ile birlikte organize edilecek festivale Beyoğlu Belediyesi ev sahipliği yapacak.

Beyoğlu’nu kültürün, sanatın ve sinemanın en önemli sahnelerinden biri olarak tanımlayan Ahmet Misbah Demircan, “Dünya çapında yapılan böyle bir etkinliğe, ev sahibi olarak Beyoğlu’nun bu niteliğini perçinliyoruz. Yapılacak olan festival; Üniversite öğrencileri, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, Sinema Genel Müdürlüğü, Kültür Kenti Vakfı ve Beyoğlu Belediyesinin işbirliğiyle yeni yetişen neslin, sinema ile merhabalaştığı ve ulusal arenaya açıldığı bir zemin oluşturacak,” dedi.

Önemli şehirlerde uzun yıllardır yapılan bu etkinliği bu seneyi takiben Ocak ayında Beyoğlu’nda gerçekleştireceklerini belirten Başkan Demircan, “Beyoğlu’nda her yıl binin üzerinde kısa filmin katıldığı bir kısa film etkinliğimiz vardı. Daha önce TURSAK’la yapmakta olduğumuz bu kısa film etkinliğini dünya çapında gösterime girecek 150 civarında dünya çapında kısa filmle desteklemiş olacağız. Beyoğlu için sinema ekonomik bakımdan önemli bir mecradır. Kültür sanat endüstrisinin en önemli parçalarından biri olan sinemanın geleceğimizde de çok önemli bir yeri bulunmaktadır. Bu organizasyonla bu gelecek vizyonuna, sinema sektörüne önemli bir katkı sağlayacağımızı düşünüyoruz. Gençlerimizin sinemayla, dünya sinemasıyla merhabalaşmasını istiyoruz. Bizim çocuklarımızın da dünya çapında kısa filmlerde yeni dünyalar kurduğunu inşallah hep beraber görebileceğiz,” diye konuştu.

Küresel bir film topluluğu oluşturmaya çalıştıklarını söyleyen Cinevana Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Jeff McGary ise şunları söyledi: “İstanbul’u seçmemizin sebeplerinden bir tanesi burada gerçekten çok güzel filmler çıkıyor. Türk Sineması’nın “altın çağı” diye nitelenebilecek zamanları geliyor diyebilirim. Büyük bütçeli Hollwood filmlerinde göremediğimiz kaliteyi Türkiye’den gelen filmlerde görebiliyoruz. Festivalle birlikte özellikle gençlere ulaşmak istiyoruz. Yüzlerce şehir Cinevana’ya ev sahipliği yapmak istiyordu. Tüm bu şehirlerin arasından İstanbul’u seçeceğimizi biliyorduk ama bu kadar çabuk olacağını açıkçası biz de bilmiyorduk. Başkan’ın bize karşı tavrı ve istekli olması da fikrimizin bu yöne kaymasında etkili oldu,” diye konuştu.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir