Dönüşüm Başlıyor, Festivale Koş!

Uluslararası 2. El Film Festivali, 13- 14- 15 Mart 2015 tarihlerinde, Ankara- Kızılay Büyülü Fener Sinemaları’nda sinemaseverlerle buluşacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile ANKAmall Alışveriş Merkezi ana sponsorluğunda gerçekleştirilen festivalde film gösterimleri başta olmak üzere galalar, atölyeler ve söyleşilere yer verilecek.

Festivale Rekor Başvuru!

Festival bu yıldan itibaren online başvuru ve online kabul sistemi ile film başvurusu alanında Türkiye’deki önemli bir yeniliğe daha imza atıyor. Filmleri kargo, posta, kurye gibi gönderim sağlayan araçlar olmaksızın online kabul eden festivale 13 Ocak- 13 Şubat 2015 tarihleri arasında toplam 167 uzun ve kısa metrajlı film başvurusu yapıldı. Filmler arasından teknik yeterlik şartını sağlayan (Teknik Yeterlilik Şartları: Filmin istenilen formatta yollanması, gönderilen videolarda ses ve görüntü kaybı olmaması, başvuru formunun eksiksiz doldurulması ve 2007 yılından itibaren daha önce en az bir film festivalinde elenmiş olması) 84 kısa metraj, 2 uzun metraj ve 7 belgesel film festival programında yer alacak.

Dönüşüm Başlıyor, Festivale Koş!

Bu yıl ‘Koşmak’ teması ile düzenlenecek festivalde, Türkiye’nin ilk ultra maraton koşuşucu unvanına sahip Uşaklı atlet Akın Yeniceli festival açılışı için Uşak’tan Ankara’ya koşacak. Yaklaşık 368 kilometrelik mesafeyi koşarak tamamlayacak olan Yeniceli bitiş çizgisini göğüsleyerek festival açılışını gerçekleştirecek.

Festival Peyk Belgeseli ile Açılıyor!

filmarasi-2.el-kisa-film-festivali2Yönetmenliğini Fahrettin Ünlü’nün yaptığı, Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen Peyk Belgeseli’nin galası ile festival perdelerini dokuzuncu kez açacak. Peyk; hızlı olmak anlamına gelen ve Osmanlı Devleti’nde uzun mesafeleri çok kısa sürede kat etmesi ve haber taşıması ile bilinen dönemin habercilerine verilen bir ad. Detaylı araştırmalara ve titiz incelemelere dayanarak çekilen belgeselin galası, 13 Mart Cuma günü saat 19.00’da Yönetmen Fahrettin Ünlü’nün katılımı ile Kızılay Büyülü Fener Sinemaları’nda gerçekleşecek.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.